Tytuł: Gęganie dla Pana Ministra

WARSZTATOWIEC.info środa, 20 Luty 2019
Minister Energii przygotował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który, wedle zapowiedzi, będzie miał do dyspozycji worek pieniędzy pochodzących z opłat emisyjnych. W projekcie znalazł się zapis o dofinansowaniu zakupu osobowych pojazdów elektrycznych przedsiębiorcom zajmującym się sprzedażą lub najmem aut. Prawdopodobnie ma to wyglądać w ten sposób, że dealer kupujący samochód od importera dostanie dofinansowanie z FNT, a następnie przeniesie tę dopłatę na klienta końcowego, sprzedając mu pojazd elektryczny ze zniżką. Wysokość dopłaty ma wynieść 30% ceny samochodu. Wychodzi więc na to, że chcemy brać przykład z Norwegii.

Minister Energii zaznaczył, że w ramach konsultacji społecznych jest otwarty na wszelkie uwagi. Skoro zatem Jego Ekscelencja zachęca nas do gęgania, gęgajmy tak jak wzywa poeta: „Nie masz Cichych w naszej chacie, wolny nasz gęgaczy stan, śmiało gęgaj, miły bracie, politycznych żądaj zmian”.

Otóż naszym zdaniem, w obecnych realiach dopłacanie do samochodów elektrycznych oznaczać będzie, że całe, niezbyt zamożne społeczeństwo zrzuci się na prezenty dla ludzi bardzo dobrze sytuowanych. Ceny samochodów elektrycznych są bowiem tak wysokie, że pojazdy te są praktycznie poza zasięgiem przeciętnego obywatela i nawet obniżenie ich cen o 30% nic tu nie zmieni. Nie jesteśmy Norwegią i w najbliższym czasie nie grozi nam, że nią zostaniemy.

Po drugie zaś, z punktu widzenia ekologii, elektryczne samochody nie mają w Polsce większego sensu, bowiem u nas prąd wytwarzany jest z węgla. Tu znów można odwołać się do przykładu Norwegii, która ma tyle prądu z elektrowni wodnych, że sama już nie wie, co z nim robić. U nas jednak jazda elektrycznym samochodem oznacza de facto napędzanie węglem. I to w dużej mierze importowanym.

Oczywiście naszym gęganiem minister się nie wzruszy, ale może przejąć się tym, że obywatele pójdą jesienią do urn i sami zagęgają, co myślą o tym projekcie. Mamy więc przeczucie, że ministerialny projekt będzie długo dojrzewał i przed wyborami parlamentarnymi nie wejdzie w życie. A co będzie po wyborach, nie ośmielamy się prognozować.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

O zapłonach, którym nie wypadało wypadać

Czasem z ustaleniem przyczyny awarii samochodu wiążą się perypetie godne przygód Koziołka Matołka, który po szerokim świecie szukał tego, co jest bardzo blisko. O tym właśnie opowiada najprawdziwsza historia, którą przedstawiamy.

miniaturka

Większość aut powinna trafić do warsztatu

Polscy kierowcy wciąż zaniedbują bieżące czynności związane z utrzymaniem pojazdów, wpływające na stan techniczny ich samochodów – wynika z badań przeprowadzonych w ramach akcji ProfiAuto PitStop, czyli cyklu regionalnych imprez motoryzacyjnych, podczas których mobilne centra diagnostyczne pojawiły się w kilkudziesięciu wybranych miastach.

miniaturka

Klocki Delphi Technologies po testach

Firma Delphi Technologies informuje, że dostarczane przez nią klocki hamulcowe osiągają wysokie wyniki w testach przeprowadzanych w samochodach wyższej klasy. Podczas testów klocków w samochodzie VW Touareg produkty Delphi Technologies osiągnęły lepsze wyniki od elementów konkurencyjnych firm.

miniaturka

Cash back IC za opony Hankook

Do 15 kwietnia potrwa wspólna akcja firm Hankook i Inter Cars, w ramach której klienci, którzy kupią co najmniej 20 opon koreańskiego producenta, otrzymają cash back w postaci punktów programu Premia Cash prowadzonego przez największego polskiego dystrybutora części motoryzacyjnych.

miniaturka

Złoty Laur Konsumenta 2019 dla Shell Helix

W XV edycji plebiscytu „Laur Konsumenta” – ogólnopolskiego programu konsumenckiego, którego celem jest wyłonienie najbardziej rozpoznawalnych, innowacyjnych i wyróżniających się pod względem jakości marek, produktów oraz usług w danym roku – marka Shell Helix zdobyła złoty Laur Konsumenta 2019.

miniaturka

Nowy katalog MANN-FILTER na płycie DVD

Firma MANN+HUMMEL wydała na płycie DVD nowy katalog, w którym znajdują się informacje o filtrach (powietrza, oleju, paliwa, kabinowych)  marki MANN-FILTER przeznaczonych do wszelkiego typu pojazdów.

miniaturka

Atrakcje ProfiAuto Show 2019

Napędzane Pasją – to hasło przewodnie tegorocznych targów ProfiAuto Show, które odbędą się 8-9 czerwca 2019 w Katowicach. Wśród pierwszych potwierdzonych szczegółów 16. edycji tej imprzy są: Strefa Warsztatowa dla mechaników i pasjonatów technologii, prezentacja idealnego serwisu samochodowego, rywalizacja o Puchar Mechanika i atrakcje dla miłośników adrenaliny.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info