Tytuł: Komu akcja, komu pożar

WARSZTATOWIEC.info środa, 30 Styczeń 2019
Media motoryzacyjne donoszą o problemach z samochodami wielce szacownego koncernu na trzy litery. Chodzi o problem z cieknącymi chłodniczkami zaworu EGR, co może doprowadzić do pożaru. Pierwsze przypadki spłonięcia samochodów odnotowano w Korei, ale podobne incydenty zdarzały się również w innych krajach. Koncern wdrożył globalną akcję serwisową obejmującą 1,6 mln pojazdów.

Jak wiadomo między poziomem globalnym i lokalnym często widać różnice. Otóż jak donosi prasa, w Polsce żadna akcja nie została zgłoszona do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a powinna być, jeśli rzecz dotyczy usterki, która zagraża bezpieczeństwu jazdy. Trudno zaprzeczyć, że pożar samochodu raczej bezpieczny nie jest.

Brak zgłoszenia oficjalnej akcji serwisowej oznacza z kolei, że użytkownicy, którzy kupili samochód na rynku wtórnym muszą sami zgłosić się do ASO, by ustalić, czy akcja obejmuje również ich pojazdy. Podobno jednak ci, którzy mają teoretycznie zagrożony samochód, i tak dowiadują się, że VIN ich pojazdu nie figuruje na liście aut objętych akcją. Krótko mówiąc jazdę samochodem na słynne trzy litery należałoby rozpoczynać krótką modlitwą do św. Krzysztofa, a w trakcie podróży rękę trzymać nie na kolanie pasażerki lub pasażera, lecz na parokilowej gaśnicy proszkowej.

I tu przychodzi refleksja. W zachodnim świecie, a już szczególnie w USA, organizacje konsumenckie mają taką siłę, że potrafią złapać za klapy bogaty koncern i zmusić do naprawy błędów, nawet jeśli to kosztuje fortunę. U nas niestety pozycja konsumentów niewiele się zmieniła od czasów, kiedy co najwyżej można było sobie pokwękać na łamach tygodnika „Veto”.

Przypomniała nam się przy okazji taka oto autentyczna scenka rodzajowa. Na stateczku kołyszącym się u południowych wybrzeży Anatolii międzynarodowa grupa turystów czekała na nurkowanie. Pieczę nad nimi sprawowali instruktorzy różnej narodowości. Jeden z nich spotkał swoich rodaków i wdał się z nimi w długą rozmowę w języku zrozumiałym tylko dla nich. Zauważył to kapitan, który z kordialnym uśmiechem podszedł do owego instruktora, dyskretnie złapał za łokieć, odprowadził na stronę, po czym z nieschodzącym z ust uśmiechem wycedził szeptem po angielsku: - Poświęcaj wszystkim tyle samo czasu, bo każdy zapłacił za bilet tę samą cenę.

Życzylibyśmy sobie, by koncerny również wyznawały tę jakże słuszną dewizę.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Valeo VBLADE, czyli nowy pomysł na dwumasowe koło zamachowe

Nowe koło dwumasowe Valeo VBLADE to unikalny produkt z uwagi na zupełnie nową konstrukcję. Przy jego opracowaniu zgłoszono łącznie 80 patentów na projekt, komponenty, mechanizmy i technologię.

miniaturka

Szersza oferta, nowy katalog

Firma Schaeffler rozszerza swoją ofertę łożysk kół do pojazdów ciężarowych. Nowości ujęte już zostały w nowym, niedawno udostępnionym katalogu.

miniaturka

Gates usprawnia swój internetowy katalog

Firma Gates zmienia swój internetowy katalog części, udoskonalając wyszukiwarkę oraz wprowadzając nowe funkcje istotne z punktu widzenia warsztatów niezależnych.

miniaturka

Wymiana poduszki amortyzatora

Poduszka amortyzatora, czyli „mocowanie” tego elementu, wymaga regularnych kontroli, podobnie jak sam amortyzator. Zużyte lub uszkodzone poduszki należy niezwłocznie wymienić.

miniaturka

Jak holować samochód?

Awaria, która unieruchamia samochód na trasie, powoduje na ogół konieczność wezwania lawety lub przynajmniej holowaniem zepsutego auta przez inny pojazd. Prawidłowe holowanie samochodu wiąże się jednak z przestrzeganiem pewnych zaleceń.

miniaturka

ELIT PL częścią ELIT Polska

Dobiegł końca ostatni etap zmian właścicielskich w ELIT Polska. Firma AD Polska została ostatecznie przekształcona w ELIT Polska Sp. z o.o. Ostatnim etapem tego procesu było połączenie struktur z działającą do tej pory równolegle spółką ELIT PL.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info