Tytuł: Zgromadzenie entów podjęło decyzję

WARSZTATOWIEC.info środa, 16 Styczeń 2019


Przed laty zdanie egzaminu na prawo jazdy było w zasadzie formalnością. Egzaminatorzy sami przyjeżdżali do ośrodków szkolących kierowców i na miejscu urządzali egzaminy. W 1997 roku weszła jednak w życie ustawa Prawo o ruchu drogowym, na mocy której powołano Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które objęły nadzór nad egzaminami. Wtedy też zaczęło się masowe oblewanie. Regułą było podchodzenie do egzaminu po kilka razy, zaś prawdziwą legendą WORDów stał się pewien niezłomny mieszkaniec Opola, który ma za sobą 118 prób.

Srogość egzaminatorów, oblewających kandydatów przede wszystkim na rozmaitych parkingowych szykanach, brała się stąd, że wojewódzkie ośrodki utrzymywały się niemal wyłącznie z opłat egzaminacyjnych. Zależność była więc prosta - im więcej uwalonych, tym więcej pieniędzy trafiało do wordowskiej kasy.

Ta, przyznajmy, dość patologiczna sytuacja stworzyła swoją "podpatologię". Olbrzymią popularność w całym kraju zyskały bowiem ośrodki w Łomży i Ostrołęce, gdzie statystycznie najłatwiej było zdać egzamin, a do tego można było - uwaga - podchodzić do niego kilka razy w ciągu jednego dnia. W Warszawie tymczasem, między kolejnymi próbami, egzaminowany otrzymywał dobry miesiąc na ochłonięcie. Nic więc dziwnego, że do Łomży i Ostrołęki pielgrzymowali reflektanci z najdalszych zakątków Polski.

Zdaje się, że nadchodzi kres owego egzaminacyjnego urynkowienia. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało bowiem, że zmieni zasady finansowania WORDów, które przejdą w całości na garnuszek budżetu. Dzięki temu, zdaniem pomysłodawców, odsetek oblanych egzaminów wyraźnie spadnie.

Dwie refleksje przychodzą nam do głowy. Pierwsza taka: czy koniecznie trzeba było czekać z tymi zmianami ponad 20 lat? Można odnieść wrażenie, że niektóre decyzje zapadają w urzędach centralnych po naradach tolkienowskich pasterzy drzew - entów, znanych ze swej niechęci do jakiejkolwiek pochopności.

Druga refleksja, a właściwie obawa jest taka, że być może, jak to mawiają rodacy wielkiego pisarza, spadniemy z patelni w ogień i bohatersko przezwyciężając jeden problem, stworzymy sobie inny. Dość łatwo sobie bowiem wyobrazić, że po przecięciu zależności przychodów WORDów od liczby przeprowadzonych egzaminów, okaże się, że na egzamin trzeba czekać już nie miesiąc, lecz trzy, a może i dłużej.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników przyjmują zgłoszenia

Mechanik Zawodowy, Młody Mechanik oraz po raz pierwszy Młody Mechanik Maszyn Rolniczych – w takich kategoriach będą rywalizować uczestnicy VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników pod patronatem producenta olejów silnikowych Mobil. Zgłoszenia są przyjmowane na nowej stronie internetowej mistrzostwamechanikow.pl, a finały odbędą się pod koniec marca podczas targów Poznań Motor Show 2019.

miniaturka

ProfiAuto rozwija ekoPROFIT

Pomoc z zapewnieniu działalności warsztatu zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska – to podstawowe założenia programu ekoPROFIT rozwijanego przez ProfiAuto. W jego ramach warsztaty należące do sieci mogą skorzystać z usługi odbioru odpadów oraz towarzyszących jej udogodnień.

miniaturka

STAG zwraca koszt instalacji autogazu

Montaż instalacji LPG to duży koszt? Uczestnicy kolejnej edycji konkursu „3xSTAG – formuła wygrywania” mają szansę, że otrzymają zwrot wydatku na ten cel.

miniaturka

Opakowanie wiele ci powie

Na opakowaniu żarówek można znaleźć wiele informacji mówiących o znajdującym się w nim źródle światła.

miniaturka

Gates - nowe przewody i węże

Oferta firmy Gates wzbogaci się o ponad 1500 nowych numerów katalogowych. Będzie to pierwszy etap programu poszerzania asortymentu przewodów i węży.

miniaturka

Kolejne zestawy LuK RepSet 2CT

Schaeffler jest jedyną firmą, która proponuje na rynku części zamiennych zestawy naprawcze do mokrych sprzęgieł podwójnych. Oto bowiem w jej ofercie pojawiły się takie komplety przeznaczone do samochodów koncernu VW. Nowością są również zestawy do podwójnych sprzęgieł suchych stosowanych w samochodach Fiat, Renault i Smart.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info