Tytuł: Bezpieczeńtwo drogowo-budżetowe

WARSZTATOWIEC.info środa, 19 Grudzień 2018


Polska ma swój lokalny koloryt odróżniający nasz kraj od innych krajów - i dobrze, bo z tej różnorodności bierze się kulturowe bogactwo Europy. Jednym z naszych rodzimych obyczajów są możliwie częste zmiany przepisów, tak jakby system regulacji był huśtawką, którą należy wciąż bujać, by nie zastygła w gnuśnym bezruchu.

No więc najpierw nastawiano fotoradarów, które zaczęły robić kierowcom zdjęcia u wylotu niemal każdej wioski, a władze gminne traktowały żółte skrzynki jako poborców "kopytkowego". Niejeden wójt mógł z takiego źródełka utrzymać gminny dom kultury.

Ustawodawca połapał się jednak, że w tej radaromanii często nie chodzi o zapewnienie większego bezpieczeństwa ruchu drogowego, tylko dodatkowego źródła finansowania lokalnych budżetów, więc zdecydował o przekazaniu fotoradarów w gestię Inspekcji Transportu Drogowego. Skutkiem tego znaczną część tych urządzeń na dłuższy czas zdemontowano, co jak się można było domyślić, było wylaniem dziecka z kąpielą, ponieważ niektóre fotoradary stały uzasadnionych miejscach i słusznie temperowały kierowców.

Z czasem jednak radary powróciły, ale już pod auspicjami państwowej ITD, która w dodatku otrzymała właśnie zgodę na rozbudowę sieci fotoradarów za pieniądze unijne. Pójść na to ma ponad 160 milionów złotych, a wysyp nowych fotoradarów spodziewany jest na rok 2020.
Ciekawi jesteśmy, czy w tym nowym radarowym programie chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo, czy też o zapuszczenie przy okazji jeszcze jednego drenu do kieszeni kierowców, który zapewni dodatkowe wpływy do budżetu.

W zasadzie to się budżetowi nie dziwimy. On tak jak my - ciągle ma ważne i nieuniknione wydatki i wciąż niewystarczające przychody.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Przemysł i nauka o przyszłości motoryzacji

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie ze Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego zorganizowało V edycję konferencji  „Motoryzacja-Przemysł-Nauka”. W ten sposób kolejny raz w jednym miejscu spotkali się w przedstawiciele nauki, przemysłu i administracji, których współpraca może doprowadzić do realnych efektów i zmian w otaczającej nas rzeczywistości.

miniaturka

Polski zakład UFI Filters

UFI Filters zainaugurował działalność nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Opolu. Dzięki niemu firma będzie mogła podwoić swoje światowe moce produkcyjne w dziedzinie wymienników ciepła.

miniaturka

Serwisowanie vanów szansą na dodatkowy zysk

Rosnący udział samochodów dostawczych wśród serwisowanych pojazdów zaobserwowało 59% przedstawicieli warsztatów niezależnych. Otwiera się więc szansa na dodatkowy zysk i rozwój biznesu.

miniaturka

Sworznie wahacza – kluczowy element zawieszenia

Sworzeń wahacza to jeden z kluczowych elementów zawieszenia. Umożliwia bowiem skręcanie kół i odpowiada za ich prowadzenie we właściwej pozycji. Tym samym ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

miniaturka

Awarie silnika – jak im zapobiegać?

Średnie roczne wydatki przeznaczane na utrzymanie samochodu, nie wliczając w nie paliwa, mogą sięgnąć nawet 12 tys. złotych. Co więcej, aż 2/3 polskich kierowców, jako koszty najbardziej obciążające domowy budżet wskazuje naprawy, w tym zwłaszcza naprawy silnika.

miniaturka

Akumulatorowe porady Boscha

Prąd w akumulatorze powstaje w wyniku reakcji chemicznej, która przy niskich temperaturach ulega spowolnieniu. Przyjmuje się, że pojemność akumulatora w temperaturze -25 stopni spada o 40%. Dlatego przed nadejściem mrozów warto zadbać o pełną sprawność akumulatora.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info