Tytuł: Połykacz marek

WARSZTATOWIEC.info środa, 12 Grudzień 2018


Tydzień temu pisaliśmy o tym jak uratowany przez podatników koncern GM intensyfikuje zyski, zamykając nierentowne fabryki. Dziś w naszym pojawiającym się od czasu do czasu kąciku historycznym parę słów o zapomnianym nieco założycielu motoryzacyjnego giganta - Williamie Crapo Durancie. Wielki rywal Henry’ego Forda, w przeciwieństwie do niego, nie był inżynierem. Miał za to niezwykłą smykałkę do biznesu i lubił ryzyko.

Szkołę rzucił w wieku 16 lat, uznając, że formalna edukacja nie ma sensu, następnie rozpoczął pracę w tartaku swojego dziadka. Swój pierwszy biznes otworzył jeszcze w czasach konnych powozów, organizując masową produkcję lekkich dwukółek.

Przewidując motoryzacyjną rewolucję, wykupił upadającą firmę Davida Buicka, której, zanim wpadła w tarapaty finansowe, udało się zbudować 16 automobili. Pod zarządem Duranta firma Buick Motor Company błyskawicznie rozkwitła. W roku 1908 sprzedała ponad 8 tysięcy samochodów.

W tym samym roku William Crapo Durant założył przedsiębiorstwo General Motors Company i przejął kolejnych osiem firm, tworząc motoryzacyjne imperium. Popełnił jednak błędy, które wpędziły GMC w kłopoty finansowe. Przedsiębiorstwo musiało ratować się zaciągnięciem potężnego kredytu, a Durant został przez bank zmuszony do ustąpienia ze stanowiska prezesa.
Kiedy wydawało się, że Durant jest już skończony, ten ponownie włączył się do gry, kupując w 1911 roku za prywatne pieniądze nieznaną szerzej firmę Chevrolet Motor Car. Dwa lata później Chevrolet produkował rocznie 15 tysięcy aut i przynosił znaczny zysk. Durant wykorzystał te pieniądze na potajemny wykup należących do banku akcji General Motor, odzyskując w ten sposób władzę w GM. Powrócił też do swojej dawnej strategii dokonywania przejęć mniejszych firm. GM wkrótce podwoił swoje udziały w amerykańskim rynku samochodów, osiągając roczną sprzedaż 345 tysięcy samochodów rocznie.

W 1920 roku okręt, którego ster dzierżył Durant ponownie wszedł na mieliznę. Przyczyniła się do tego recesja i nagły spadek popytu na samochody. Akcje korporacji zaczęły spadać na łeb na szyję, a Durant starając się ratować ich wartość skupował je za prywatne pieniądze, co doprowadziło go na skraj bankructwa. Sytuację wykorzystała familia przemysłowych potentatów du Pont, która odkupiła udziały od znajdującego się pod ścianą Duranta.

Założyciel GM zmuszony został do odejścia z korporacji, ale nie złożył broni. Założył przedsiębiorstwo Durant Motors, które przejęło kliku mniejszych producentów samochodów. Wybuch Wielkiego Kryzysu doprowadził Duranta do całkowitej plajty. Kiedy w 1933 roku oficjalnie ogłoszono jego bankructwo, dawny potentat miał kolosalny dług i żadnego majątku poza ubraniem, które miał na sobie.

Kto inny być może skoczyłby z Mostu Brooklińskiego, ale stary kowboj ani myślał się poddawać. Wkrótce się odkuł, założył dochodową kręgielnię i snuł plany budowy ogólnokrajowej sieci takich przybytków. Może by mu się udało, ale nie zdążył wcielić pomysłu w życie, bowiem zmarł w 1947 roku.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Brukselska batalia o wolną konkurencję

Istnieje realne ryzyko, że z korzyści, jakie może przynieść autonomizacja pojazdów duża część firm obecnych na rynku motoryzacyjnym nie będzie mogła skorzystać, a to z powodu braku dostępu do danych. Co prawda powszechność pojazdów autonomicznych wydaje się dość odległą przyszłością, ale trzeba się o nią zatroszczyć już teraz.

miniaturka

ProfiAuto podumowuje PitStop

0 miast, 6550 sprawdzonych pojazdów i 360 zaangażowanych serwisów samochodowych – ProfiAuto podsumowało tegoroczny cykl PitStopów. Dzięki tej akcji już po raz czwarty polscy, czescy i słowaccy kierowcy korzystali z bezpłatnej kontroli podzespołów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. W edycji 2018 nowością były m.in. towarzyszące wybranym wydarzeniom lekcje w szkołach.

miniaturka

Nowe pompy INA

Schaeffler rozszerzył ofertę marki INA o trzy nowe pompy wody z regulacją przepływu cieczy chłodzącej przeznaczone do samochodów marek VW i Mercedes.

miniaturka

Zmiany w częściach SKF

SKF regularnie modyfikuje części oferowane na rynku wtórnym. Ostatnio wprowadzone zmiany dotyczyły pompy wody przeznaczonej do silników koncernu VW oraz elementów piasty koła do kilku pojazdów.

miniaturka

Oleje Comma w promocji

Do 20 grudnia lub do wyczerpania zapasów magazynowych potrwa promocja, w ramach której klienci Inter Cars dokonujący zakupu wybranego oleju silnikowego Comma mogą kupić za 1 zł netto zimowy płyn do spryskiwaczy.

miniaturka

Nowości marki BILSTEIN

BILSTEIN sukcesywnie rozbudowuje swoją ofertę amortyzatorów i elementów zawieszenia przeznaczoną na rynek wtórny. I tak pojawiły się ostatnio w niej kolejne amortyzatory z serii BILSTEIN B4 Replacement oraz kolejne pozycje sprężyn B3.

miniaturka

Sposób na wymianę danych

To, co odnosi się do ludzi, dotyczy również samochodów – komunikacja nie działa bez wspólnego języka i dobrego połączenia. Aby umożliwić podłączoną do sieci i zautomatyzowaną jazdę w przyszłości, pojazdy muszą się łatwo komunikować zarówno ze sobą jak i z otoczeniem.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info