Tytuł: Pani prezes refuje żagle

WARSZTATOWIEC.info środa, 28 Listopad 2018


Koncern General Motors ogłosił plan reorganizacji firmy. Jak łatwo się domyślić, pierwszym krokiem na drodze do „optymalizacji” jest wywalenie z roboty części pracowników, a będzie ich 15 tysięcy. Zamkniętych też zostanie kilka fabryk w Stanach i Kanadzie.

Pani prezes GM nazwała to „skromnym refowaniem żagli”. - Podejmujemy takie działania teraz, gdy firma i gospodarka są silne, by sprostać wyzwaniom zmieniającego się rynku - stwierdziła pani prezes na konferencji prasowej. Dodała, że GM ma się zająć intensywnym rozwijaniem pojazdów elektrycznych i autonomicznych.

Rozczarowanie decyzją zarządu GM wyrazili prezydent USA i premier Kanady. W sumie nie ma się im co dziwić, bo 10 lat temu, kiedy szalał światowy kryzys i GM praktycznie zbankrutował, rząd amerykański wsparł koncern państwową kroplówką. Skąd wziął na to pieniądze? Oczywiście od tych frajerów, którzy płacą podatki, m.in. pracowników przemysłu motoryzacyjnego. Pracownicy uratowali GM, więc dziś, kiedy koncern jest w niezłej kondycji finansowej, można ich nareszcie zwolnić.

Z kronikarskiego obowiązku podajemy, że w 2017 roku General Motors osiągnęło 145,6 mld dolarów przychodów ze sprzedaży i ponad 12,84 mld dolarów zysku. Zarząd koncernu dostał w tym samym roku łącznie ponad 58 mln dolarów zapłaty za swój trud, z czego pani prezes przygarnęła 22 miliony.

Związkowcy z United Auto Workers protestują, a pracownicy wyszli na ulicę z czerwonymi flagami, takimi samymi, jakimi powiewał europejski proletariat w XIX wieku. Może jeszcze zaśpiewają starą pieśń z 1877 roku, która doczekała się wielu wersji, w tym polskiej. Jej refren brzmi tak:

Dalej więc, dalej więc, wznieśmy śpiew,
Nasz sztandar płynie ponad trony.
Niesie on zemsty grom, ludu gniew
Przyszłości rzucając siew,
A kolor jego jest czerwony,
Bo na nim robotnicza krew.

W tle słychać zaś będzie chichot - historii.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Zerwanie paska rozrządu

Napęd rozrządu za pomocą paska zębatego to rozwiązanie stosowane w wielu samochodach osobowych. Producenci przewidują wymianę paska rozrządu zazwyczaj po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Może się jednak zdarzyć, że kierowca znacznie przekroczy termin wymiany albo na stan paska wpłyną inne czynniki, co doprowadzi do jego uszkodzenia. W takim przypadku silnik zazwyczaj ulega poważnemu uszkodzeniu.

miniaturka

Kierunkowe klocki hamulcowe

Brak w autach elektrycznych i hybrydowych hałasu oraz drgań generowanych przez tradycyjne układy napędowe z silnikami spalinowymi powoduje, że bardziej odczuwalne są inne dźwięki i wibracje. Poszukiwane są więc cichsze i sprawniej działające rozwiązania, zwłaszcza układu hamulcowego.

miniaturka

Części do układów Haldex

Oferta Inter Cars wzbogaciła się o kolejne produkty firmy BorgWarner. Tym razem mowa o częściach z asortymentu pomp oleju oraz filtrów do centralnych mechanizmów różnicowych (sprzęgieł) typu Haldex.

miniaturka

Katalog ProfiAuto z nowymi funkcjami

Katalog ProfiAuto został wzbogacony o dwie nowe funkcjonalności: skanowanie kodów AZTEC (wraz z przeznaczonym do tego skanerem) oraz wycenę. Pierwsza z nich pozwala na bardziej precyzyjny dobór części, druga m.in. zwiększa możliwości serwisów.

miniaturka

Bosch Connected Repair i e-Sowa

W niespecjalnie nawet wielkich warsztatach wielu pracowników, ale też wiele urządzeń, potrzebuje informacji o kliencie, pojeździe, usterce czy potrzebnym do wykonania przeglądzie technicznym. Wskazane jest przy tym, by wszyscy mieli dostęp do aktualizowanych co trochę danych, gdyż znacznie usprawnia to pracę serwisu.

miniaturka

Światła po zmroku

Jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok, prowadzenie auta wiąże się z dużo większym wysiłkiem dla wzroku kierowcy. Odpowiednie światła stają się wówczas szczególnie ważne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

miniaturka

„Złote chwile” w promocji Texaco Havoline

W ramach promocji Texaco Havoline, kupując olej silnikowy można wygrać upominek o wartości 1800 zł. Do wyboru jest m.in. skok ze spadochronem i jazda samochodem wyczynowym.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info