Tytuł: Branżowy gen szczęścia

WARSZTATOWIEC.info czwartek, 15 Listopad 2018


Odbył się XIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, spotkanie branży, podczas którego można się dowiedzieć, co w trawie piszczy. Ponieważ braliśmy udział w tym i wszystkich poprzednich kongresach, widzimy wyraźnie, jak zmienia się nie tylko sama branża, ale również jej postrzeganie.

Były czasy kiedy SDCM porywało posłów prosto z sejmowych kuluarów i przywoziło na kongres, by pokazać im, że branża motoryzacyjna to coś więcej niż tylko montownie samochodów. Dziś ministrowie z dumą opowiadają, że Polska jest dziesiątym producentem komponentów motoryzacyjnych na świecie, a dystrybucja części, nie dość że znakomicie zorganizowana, jest w olbrzymiej większości domeną firm z rodzimym kapitałem.

Tematem przewodnim tegorocznego kongresu były wyzwania jakie pojawiają się na horyzoncie, a związane są z elektromobilnością wymuszaną przez europejskie regulacje, zmianami na rynku samochodowym – na przykład upowszechniającym się car-sharingiem, a jeszcze dalszej perspektywie – z pojawieniem się samochodów autonomicznych.

Najogólniejsza refleksja jaka przychodzi nam do głowy po tegorocznym kongresie jest taka, że czynników wpływających na koniunkturę jest tak wiele, iż przewidywanie zmian na rynku jest w dalszej perspektywie raczej niemożliwe. Kto jeszcze trzy lata temu poważnie brał pod uwagę wypisanie się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Tymczasem tematem jednej z dyskusji panelowych był wpływ Brexitu na branżę motoryzacyjną, który jak się okazuje, może być zadziwiająco duży. Uczestnicy kongresu byli jednak jak zwykle optymistycznie usposobieni. Wszyscy przewidywali wzrost i prosperity.

Podobno istnieje gen szczęścia. Gdyby naukowcy chcieli go jakoś wyodrębnić, powinni się przyjrzeć polskiej branży motoryzacyjnej.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Z optymizmem w przyszłość

Producenci i dystrybutorzy części motoryzacyjnych spodziewają się wzrostu przychodów w 2019 roku, a większość uważa, że najbardziej ich branżę zmieni elektromobilność. O tych i innych istotnych tematach dla sektora motoryzacyjnego rozmawiali uczestnicy XIII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, największego tego typu wydarzenia branży w Polsce.

miniaturka

Katalog Online – pomocnik mechanika

Niedługo miną cztery lata od chwili, gdy firma Inter Cars udostępniła swój Katalog Online. Dziś z systematycznie udoskonalanej aplikacji korzystają pracownicy tysięcy warsztatów, a kto jeszcze jej nie wypróbował może to w każdej chwili uczynić.

miniaturka

Amortyzatory z wewnętrzną sprężyną odbicia

Firma KYB nieustannie wprowadza rozwiązania podnoszące walory eksploatacyjne produkowanych przez nią amortyzatorów niezależnie od warunków drogowych. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie w amortyzatorach wewnętrznej sprężyny ruchu odbicia.

miniaturka

Centra Mocy znów działają

Trwa kolejna edycja akcji diagnostycznej Centra Mocy, podczas której kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić kondycję akumulatorów samochodowych w wyznaczonych punktach sprzedaży i odebrać kupon rabatowy na zakup nowego akumulatora.

miniaturka

Total i Inter Cars poszerzają współpracę

Total Lubrifiants i Inter Cars podpisały o umowę o współpracy na wszystkich rynkach, na których działa największy polski dystrybutor.

miniaturka

UFI Filters przeciw podróbkom

Firma UFI Filters rozpoczęła energiczną walkę z handlem podrobionymi częściami zamiennymi. W tym celu wdrożyła strategię opracowaną wspólnie z firmą Convey z Turynu, zajmującą się przeciwdziałaniem oszustwom w Internecie.

miniaturka

ProfiAuto Show 2019 – odliczanie rozpoczęte

Znana jest już data kolejnych, międzynarodowych targów ProfiAuto Show, które co roku przyciągają do Katowic tysiące specjalistów z branży oraz pasjonatów motoryzacji.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info