Tytuł: Poniesione zyski

WARSZTATOWIEC.info środa, 7 Listopad 2018


Elon Musk, twórca Tesli, rozpala masową wyobraźnię, pielęgnując swój wizerunek ekscentrycznego przemysłowca-wizjonera. A to zapali jointa podczas wywiadu, a to tweeta wyśle, po przeczytaniu którego akcjonariusze dostają zawału, to znów wystrzeli kabriolet na orbitę.

Po Tesle ustawia się kolejka chętnych, tymczasem Musk do produkcji elektrycznych samochodów dotąd tylko dokładał, jak ów podsądny ze starego kawału, który deklarował, że wciąż dokłada do swojego kramu, a utrzymuje się wyłącznie z szabasów, kiedy interes jest zamknięty i w tym czasie nie trzeba do niego dopłacać.

Tesla zrobiła jednak wszystkim niespodziankę, przyznając się w raporcie kwartalnym do zysku w wysokości ponad 300 milionów dolarów. Czyżby firma z Palo Alto przezwyciężyła problemy z wydajnością produkcji – tzw. wąskim gardłem?

Otóż okazuje się, że Tesla zarobiła znaczną część pieniędzy na ekologicznych punktach przyznawanych przez stan Kalifornia producentom tzw. samochodów zeroemisyjnych. Zasada jest prosta – im większą część wytwarzanych pojazdów stanowią auta nie emitujące dwutlenku węgla, tym więcej punktów dostaje producent. A że Tesla oferuje wyłącznie auta elektryczne, ma tych punktów od metra i sprzedaje je (co jest dozwolone) innym producentom, którzy wciąż wytwarzają przede wszystkim samochody z silnikami spalinowymi.

Tak oto podatnicy zrzucają się na dywidendę dla akcjonariuszy Tesli. Należy przy tym wspomnieć, że zeroemisyjność elektrycznych samochodów w USA jest pozorna, bowiem ogromna większość energii elektrycznej w Stanach pochodzi z elektrowni gazowych i węglowych, które CO2 emitują. Za każdą wyjeżdżoną elektrycznym wozidłem kilowatogodziną stoi więc konkretna, tyle że ukryta, emisja. Krótko mówiąc, obywatele dokładają do elektrycznego interesu, a kramik otwarty jest przez cały tydzień.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Bony za testy

Trwa jesienno-zimowa edycja Promocji Bonowej organizowanej przez Johnson Controls Akumulatory w ramach programu Bezpłatnego Testowania Akumulatorów. Tym razem nagrody czekają nie tylko na te warsztaty, które prześlą największa liczbę raportów, ale również na te, które potwierdzą zakup określonej liczby akumulatorów VARTA.

miniaturka

Rodzaje akumulatorów

Zaczyna się okres, w którym częściej niż w innych porach roku właściciele samochodów decydują się na wymianę akumulatora. Nie od rzeczy będzie więc usystematyzować wiadomości na temat ich podziału baterii ze względu na ich cechy konstrukcyjno-użytkowe.

miniaturka

Ćwierć setki nowych cewek

DENSO rozszerzyło ofertę cewek zapłonowych o 25 nowych numerów katalogowych, które mają 821 zastosowań i zastępują 27 numerów OE.

miniaturka

Nowych chłodnic tradycyjnie najwięcej

Firma Nissens regularnie dodaje do swej oferty kolejne pozycje. Również w ostatnich tygodniach wprowadziła wiele nowości. Wśród nowości jak zwykle mocno reprezentowane są chłodnice silnika.

miniaturka

Wyścigowe stoisko ProfiAuto

Pojazdy startujące w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski, utytułowani piloci rajdowi i nowoczesny multimedialny skaner samochodowy pojawią się na stoisku ProfiAuto na Warsaw Motor Show 2018.

miniaturka

Szkolenia Inter Cars w listopadzie

Na liście listopadowych szkoleń przygotowanych przez Inter Cars tradycyjnie znajdują się kursy przeznaczone dla specjalistów z rynku osobowego, jak również tych zajmujących się samochodami użytkowymi.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info