Tytuł: Dni sanockiej chwały

WARSZTATOWIEC.info środa, 31 Październik 2018


Nie wyprodukowaliśmy jeszcze ani jednego elektrycznego samochodu krajowego wynalazku, a już władze nasze odważnie zapowiedziały produkcję niezwykle nowoczesnych autobusów elektrycznych w zakładach „Autosan” w Sanoku.

Sanocka fabryka to kawał historii polskiego przemysłu, i to nie tylko samochodowego, dlatego trzymamy za nią kciuki. Zakład powstał właściwie z niczego i szkoda by była wielka, gdyby na powrót wniwecz się obrócił.

W fabryce, która wcześniej wytwarzała wagony, a w czasie wojny została w 80% zniszczona, już w 1950 roku zbudowano pierwszą partię 71 autobusów na podwoziach Fiata 666 RN. Potem powstawał tam autobus Star-N52, pojazd nieekonomiczny, zawodny i nietrwały.

W owym czasie w fabryce nie było jeszcze zespołu projektantów, dlatego nowa idea została na Podkarpacie przywieziona prosto z Warszawy, konkretnie z Biura Konstrukcyjnego Przemysłu Motoryzacyjnego, a jej autorem był młody inżynier Janusz Pawłowski, który przedstawił śmiałą koncepcję nadwozia samonośnego o budowie wręgowo-powłokowej. Konstrukcja powstała jednak na chybcika, bez koniecznych badań. W efekcie pierwszy sanocki autobus z samonośnym nadwoziem - San, okazał się technicznym niewypałem. Maszyny nie wytrzymywały obciążeń i błyskawicznie korodowały. Więcej czasu spędzały w warsztatach niż na drogach.

Kiedy wydawało się już, że sanocka fabryka nigdy nie wyprodukuje przyzwoitego autobusu własnej konstrukcji, nastąpił cud mniemany. W 1970 roku przedstawiono projekt Autosana H9. Prosty, wytrzymały, trwały, łatwy w obsłudze Autosan H9 stał się prawdziwą ikoną naszej skromniutkiej peerelowskiej motoryzacji i filarem Państwowej Komunikacji Samochodowej.

Nie wiemy, czy powrót do czasów chwały jest możliwy, ale życzymy sanockiej fabryce, żeby wciąż coś produkowała i sprzedawała. Oraz żeby podatnicy nie musieli do niej dokładać.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Snow & Music Days – ostatnia szansa na wyjazd

Międzynarodowa konferencja Snow & Music Days to jedno z ciekawszych i ważniejszych wydarzeń branży automotive w 2018 roku. Oto w samym sercu Alp klienci Inter Cars będą mogli spotkać się z przedstawicielami czołowych dystrybutorów i producentów części zamiennych i jednocześnie odpocząć na nartach. Aby wyjechać do Bormio, trzeba się jednak pospieszyć, akcja trwa bowiem tylko do 18 listopada.

miniaturka

Moto-Profil wśród największych

Spółka Moto-Profil została sklasyfikowana na liście największych polskich firm prywatnych opracowanej przez tygodnik „Forbes”. To kolejne w tym roku zestawienie uwzględniające dynamiczny rozwój jednego z największych polskich dystrybutorów części i akcesoriów motoryzacyjnych.

miniaturka

Lemförder rozszerza ofertę

Systematycznie powiększa się oferta części marki Lemförder. Coraz większą popularnością cieszą się także szkolenia techniczne oraz kanały informacyjne ZF Aftermarket, gdzie znaleźć można informacje techniczne oraz porady montażowe dotyczące zawieszenia i układu kierowniczego.

miniaturka

Żarówka żarówce nierówna

Jak odróżnić wysokiej jakości żarówkę od produktu, który nie spełnia wymagań norm? Gołym okiem to może być trudne, a nawet niemożliwe. Dlatego firma OSRAM postanowiła sprawdzić żarówki w wyspecjalizowanych laboratoriach. Testom poddany został popularny model H7.

miniaturka

Krótki film o płukaniu

Firma MEYLE wprowadziła do oferty narzędzie do płukania układu chłodzenia. Umożliwia ono czyszczenie przy użyciu wody i sprężonego powietrza, bez użycia agresywnych środków chemicznych i czyszczących. Poszczególne etapy płukania układu chłodzenia zostały przedstawione w filmie instruktażowym.

miniaturka

Nowa naczepa ShowCar

Z końcem roku Inter Cars ma zamiar wprowadzić do użytku czwartą ciężarówkę szkoleniową, której przestrzeń ładunkowa zaadoptowana zostanie do potrzeb sali szkoleniowej wykorzystywanej do pokazów ShowTruck i ShowCar.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info