Tytuł: Dwutlenek prądu

WARSZTATOWIEC.info środa, 24 Październik 2018


Firma Berylls Strategy Advisors, zajmująca się doradztwem w branży motoryzacyjnej, porównała ilość dwutlenku węgla wyemitowaną przez samochód z silnikiem spalinowym oraz pojazd elektryczny. – Zaraz, zaraz, przecież auto elektryczne polega na tym, że nie emituje żadnego dwutlenku węgla – pomyślą od razu czujni Czytelnicy. No więc okazuje się, że rachunek ekologiczny nie jest taki prosty, ponieważ po pierwsze - samochód, jaki by nie był, musi najpierw zostać wyprodukowany, co pochłania określoną ilość energii. Po drugie, musi być czymś zasilany, a w przypadku samochodu elektrycznego, kluczową sprawą jest to, skąd pochodzi prąd, którym ładowane są akumulatory.

Twórcy raportu wskazują, że większość baterii, które znajdą się w ciągu najbliższych 2-3 lat w samochodach, zostanie wyprodukowana w krajach, które energię czerpią głównie z węgla. Wymienione są tu kraje azjatyckie, ale też Niemcy i Polska, w której 80 procent prądu wytwarza się z węgla. Biorąc to pod uwagę, analitycy porównali ilość dwutlenku węgla wyemitowaną przez samochód elektryczny i spalinowy w ciągu dziesięciu lat. Dokonując obliczeń posłużyli się realiami niemieckimi i wyszło im, że elektryk przyczyni się do nieco większej emisji dwutlenku węgla niż samochód z silnikiem spalinowym. W Polsce, mając na uwadze naszą węglową energetykę, proporcje te byłyby znacznie bardziej niekorzystne dla samochodu elektrycznego.

No i cóż z tymi informacjami począć? Logiczne byłoby zakazanie u nas sprzedaży samochodów elektrycznych, a przynajmniej obłożenie ich jakimś ekopodatkiem, ewentualnie zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych na cztery spusty i postawienie siłowni atomowych, miliona wiatraków oraz zapór na Wiśle i Odrze. Jedno i drugie raczej nie wchodzi w grę, zarówno z przyczyn ekonomicznych jak i politycznych. Tak oto po raz kolejny słuszne okazało się nasze narodowe motto: jak się nie obrócić, pupa z tyłu.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Przypominamy o Kongresie

Coraz mniej czasu pozostało, aby zarejestrować się jako uczestnik XIII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, czyli dorocznego spotkania przedstawicieli najważniejszych organizacji i firm związanych z branżą motoryzacyjną, a także branżowych ekspertów, polityków oraz reprezentantów środowiska naukowego i akademickiego.

miniaturka

Motoryzacyjne stereotypy

W ramach „Rankingu awaryjności samochodów według polskich mechaników”, badania przeprowadzonego przez markę ProfiAuto wśród 1300 mechaników pracujących w polskich serwisach samochodowych, nie tylko ułożono klasyfikację najmniej awaryjnych modeli, ale także zapytano pracowników serwisów o popularne, obiegowe opinie, pojawiające się m.in. na forach internetowych.

miniaturka

Q-Service – nowe plany, nowe logo

Odbyło się pierwsze z tegorocznej serii czterech spotkań sieci Q-Service. Zaproszeni goście wysłuchali informacji o ambitnych planach organizacji, zrzeszającej właścicieli warsztatów. Ogłoszono strategię działań marketingowych na najbliższe lata, które mają na celu zwiększenie rozpoznawalności sieci, a także zaprezentowano nowe, odświeżone logo. Obwieszczono również zaangażowanie w działania sieci światowego potentata, dzięki czemu warsztaty współpracujące z Q-Service zyskają wyjątkowe wsparcie globalnej marki.

miniaturka

Specjalna oferta wulkanizacyjna

Sieć sklepów specjalistycznych Würth Polska przygotowała specjalną ofertę wulkanizacyjną na jesień 2018. Liczba dostępnych produktów przeznaczonych dla zakładów zajmujących się zmianą i naprawami ogumienia znacznie się powiększyła.

miniaturka

Akumulatorowa promocja

Do 20 grudnia lub do wyczerpania zapasów trwać będzie akcja promocyjna Bosch i Inter Cars, w ramach której klienci dystrybutora przy jednorazowym zakupie akumulatorów marki Bosch za 3000 zł mogą kupić w bardzo promocyjnej cenie wkrętarkę akumulatorową.

miniaturka

MEWA Performance – dwukolorowa odzież robocza

Odzież robocza należy do podstawowego wyposażenia każdego pracownika. Powinna być trwała i funkcjonalna, ale przy tym także wygodna w noszeniu. Wedle zapewnień firmy MEWA, taka jest właśnie odzież z kolekcji MEWA Performance.

miniaturka

TOMEX Hamulce inwestuje

Nie tak dawno firma Tomex Hamulce wzbogaciła się o nowy piec laboratoryjny, a oto zainwestowała w kolejne urządzenie badawcze.

miniaturka

KYB z nagrodą od Toyoty

Firma KYB została nagrodzona przez Toyota Motor Corporation za wkład w rozwój nowoczesnych technologii. Nagroda została przyznana za amortyzatory stworzone specjalnie do nowej Toyoty Corolli Sport.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info