Tytuł: Grzywna dla krezusa

WARSZTATOWIEC.info środa, 17 Październik 2018


Prokuratora w Monachium nałożyła grzywnę w wysokości 800 milionów euro na firmę Audi, za naruszenia norm dotyczących emisji spalin. To kolejny akt opery pt. „Dieselgate”. W sumie na wszystkie spółki należące do Grupy Volkswagena nałożone zostały kary opiewające na łączną kwotę, uwaga – 30 miliardów euro. Tym, którzy nie potrafią wyobrazić sobie tak wielkich pieniędzy wyjaśniamy, że to trzykrotność planowanego na rok 2018 deficytu budżetowego naszego kraju.

Nie możemy się zdecydować, co nas szokuje bardziej – czy kosmiczna wysokość kar, czy też fakt, że Volkswagen buli je bez szemrania i się nie wywraca, zarząd nie popełnia zbiorowego harakiri, prezes nie ogłasza bankructwa. Wychodzi na to, że łatwiej było zatopić Bismarcka niż Volkswagena. Firma z Wolfsburga spokojnie snuje wielkie plany na przyszłość, rozwija konstrukcje, przedstawia kolejne innowacje.

Kto interesuje się historią motoryzacji, zapewne wie, że na początku lat 70. los Volkswagena wisiał na włosku. Firma, która wyrosła z projektu samochodu dla ludu, czyli słynnego „garbusa”, ikony światowej motoryzacji, omal nie padła ofiarą własnego sukcesu. Popularność tego samochodu sprawiła, że kolejne modele nijak nie mogły osiągnąć rynkowego sukcesu, tymczasem tłuczony od 30 lat „garbus” zdążył się już zestarzeć. Modelem, który pchnął markę na nowe tory rozwoju okazał się Golf. Samochód ten zawojował światowe rynki i wyznaczył nowy trend w motoryzacji.

Teraz rolę przestarzałego przeboju Volkswagena odgrywają konstrukcje dieslowskie. Co prawda pojawiły się niedawno enuncjacje zapowiadające, że najnowsze konstrukcje silników wysokoprężnych zapewniają spełnienie z wielkim zapasem najbardziej restrykcyjnych norm czystości spalin, ale co z tego, skoro reputacja diesli tak bardzo ucierpiała, że nabywcy zaczęli się od nich odwracać.

Ale nie ma co się martwić. Volkswagen da sobie radę. Jak się ma pieniądze, można sobie poradzić w każdym ustroju.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Co piszczy pod maską?

Zdarza się, że podczas rozruchu zimnego silnika spod maski słychać odgłosy przypominające piszczenie. Mogą one ustąpić po rozgrzaniu się jednostki napędowej, ale niekoniecznie. Gdzie szukać przyczyn tych dźwięków i co robić, aby się nie pojawiały?

miniaturka

O CO2 na Kongresie Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Dwa tygodnie temu Parlament Europejski przegłosował stanowisko nakazujące obniżenie emisji CO2 w motoryzacji o 20% w 2025 r. i o 40% w 2030 r. Co więcej, producenci pojazdów będą musieli zapewnić, że udział samochodów zero- i niskoemisyjnych (emitujących mniej niż 50 g CO2 na kilometr) wyniesie 20% sprzedaży nowych pojazdów do 2025 r. i 35% do 2030 r.

miniaturka

Trendy w motoryzacji kobiecym okiem

Kobiety doskonale znają się na trendach. A o tym, że nieobce im są także trendy w motoryzacji, przekonać się będzie można podczas XIII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który odbędzie się w dniach 7-8 listopada w Warszawie.

miniaturka

Moto-Profil wyróżniony przez londyńską giełdę

Polski dystrybutor części i akcesoriów samochodowych został przez Giełdę Papierów Wartościowych w Londynie zaliczony do grona 1000 najbardziej inspirujących europejskich spółek („1000 companies to inspire – Europe 2018”). W całym rankingu uwzględniono jedynie 30 polskich firm, a tylko 3 z nich – w tym Moto-Profil – zostały dodatkowo wyróżnione.

miniaturka

Zimowe promocje Inter Cars

Cieszymy się piękną kolorową jesienią, ale już niedługo zakradać zacznie się zima. W związku z tym Inter Cars przygotował trzy nowe promocje zimowych płynów do spryskiwaczy i koncentratów.

miniaturka

Lampy Lena Lighting z oprawami

Do końca roku lub do wyczerpania zapasów potrwa nowa akcja promocyjna Inter Cars, w której klienci kupując wybrane towary z asortymentu Lena Lighting, mają możliwość nabycia oprawy IMPULS w promocyjnej cenie 2,5 zł.

miniaturka

Tarcze Textar PRO do kolejnych aut

Marka Textar wprowadza na rynek tarcze hamulcowe PRO do trzech popularnych w Europie modeli samochodów osobowych. Teraz mogą z nich skorzystać posiadacze Hyundaia i30, Nissana LEAF i Volkswagena Golfa.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info