Tytuł: Zamienić na zamiennik

WARSZTATOWIEC.info środa, 12 Wrzesień 2018


Kto ma jakie takie pojęcie o rynku części motoryzacyjnych, ten wie, że elementy eksploatacyjne, również te, które są fabrycznie montowane w samochodach, dostarczane są koncernom samochodowym przez niezależnych producentów. Stąd też tradycyjny podział na części „oryginalne” i „zamienniki” zaciemnia rzeczywisty obraz. Pisaliśmy na ten temat obszernie i niejednokrotnie, więc nie będziemy się powtarzać. Warto tylko nadmienić, że tzw. „zamienniki”, czyli elementy wytwarzane przez innych producentów, niż ci, którzy akurat dostarczyli koncernom części na pierwszy montaż, bywają czasem lepsze od „oryginałów”.

Dzieje się tak na przykład, kiedy dyktatura facetów od tabelek w Excellu zwycięża nad zdrowym rozsądkiem i zarządzane jest obcienkowanie jakiegoś dynksu, przynoszące oszałamiające oszczędności rzędu paru eurocentów na każdym egzemplarzu samochodu. Dostawca dostarcza części o specyfikacji zgodnej z zamówieniem (no bo co ma zrobić?), a potem się okazuje, że coś się zaraz sypie. Opinia o wrażliwym elemencie rozprzestrzenia się, a wówczas konkurencyjna firma wprowadza na rynek wtórny swój produkt o lepszych właściwościach i część o statusie „zamiennika” okazuje się lepsza niż „oryginał”.

Tak było na przykład z tulejami amortyzatorów w popularnym SUVie uznanej marki, które stanowiły źródło kompromitujących odgłosów dobywających się z podwozia już po niewielkim przebiegu. Część wadliwych elementów wymieniono podczas akcji serwisowej, a ci użytkownicy, którzy się na nią nie załapali, korzystali z usług niezależnych warsztatów, które montowały znacznie trwalsze części z oferty niezależnych dystrybutorów. Ot taka niezależna przypowiastka motoryzacyjna.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Sposób na klienta

W branży napraw samochodów najważniejsze są takie czynniki jak jakość oferowanych usług, ich cena oraz terminowość. Gdy jednak już te warunki zostaną spełnione, warto zastanowić się nad zastosowaniem w warsztacie prostych technik marketingowych, które z powodzeniem sprawdzają się w ASO.

miniaturka

Supermechanik odjechał Astrą

Rozstrzygnięty został konkurs Supermechanik ELIT 2018. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Andrzej Cichoń, właściciel warsztatu Mechanika Pojazdowa Service AC z Zawady koło Dębicy, który w ten sposób stał się także posiadaczem Opla Astra.

miniaturka

Nowy Hartridge do obsługi wtryskiwaczy

Delphi Technologies wprowadziło na rynek kolejne urządzenie do testowania układów Common Rail pod bardzo wysokim ciśnieniem. Sabre CRi Expert to nowość w linii produktów Hartridge. Zastosowano w niej nową platformę oprogramowania cechującą się zaawansowanymi funkcjami testowania wtryskiwaczy, a płatność naliczana jest w miarę korzystania z tego rozwiązania.

miniaturka

Polski fanpage NGK-NTK na Facebooku

Wystartował polski fanpage firmy NGK Spark Plug Europe na Facebooku. Firma znana przede wszystkim z produkcji elementów układu zapłonowego do samochodów, stworzyła nowe miejsce do dyskusji dla każdego fana motoryzacji w Polsce.

miniaturka

Nowa numeracja produktów TOMEX

Wygoda użytkowników katalogów elektronicznych sprawiła, że firma Tomex zmieniła numerację swych produktów.

miniaturka

Katalog MEWA 2018/2019

Od początku września dostępny jest nowy katalog MEWA na rok 2018/2019 z artykułami bhp. Zarówno bezpośredni użytkownicy, jak i osoby decydujące w firmach o zakupach, znajdą w nim wszystko, co jest niezbędne w zakładzie i warsztacie do ochrony pracowników w trakcie wykonywanych przez nich prac – począwszy od wyposażenia ochronnego, poprzez odzież, po środki do ochrony i pielęgnacji skóry.

miniaturka

Telematyka w ciężarówkach

Według prognoz ekspertów za niespełna dwa lata około 35 mln ciężarówek będzie połączonych z internetem, a do 2025 roku liczba ta ma wzrosnąć nawet do 65 mln. To między innymi telematyka wyznacza kierunek zmian w motoryzacji.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info