Tytuł: W blasku fleszy

WARSZTATOWIEC.info środa, 29 Sierpień 2018


Centralna Ewidencja Pojazdów, regularna bohaterka naszych cotygodniowych felietoników wciąż potrafi nas zaskoczyć. Media podały oto sensacyjną informację, że samochody elektryczne są odporne na fotoradary i można sobie nimi spokojnie przekraczać dopuszczalną prędkość, nie zważając na błyskające flesze.

Winna jest procedura w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W przypadku aut elektrycznych system dostaje bowiem informację o braku danych lub komunikat „auto nieznane, legalnie zarejestrowane”. Odpowiada za to wprowadzony przed laty algorytm, który głupieje, jeśli otrzyma niepełną listę parametrów. Tymczasem, jak podaje „Puls Biznesu”, auta elektryczne mają w rubryce dotyczącej pojemności skokowej silnika... pustkę. Pustka jest oczywista, bo przecież silniki elektryczne nie mają tłoków i nie ma w nich co skakać. Ale algorytm jest algorytm – rubryka pusta więc auto nieznane, a kierowcy nieznanego pojazdu nie można wysłać mandatu.

Tak oto nasze państwo, które dynamicznie rozwija elektromobilność, stworzyło kolejny przywilej dla właścicieli elektryków. Będą mogli nie tylko zostawiać samochody na specjalnych parkingach i docierać na nie buspasami, ale również gwizdać po drodze na fotoradary.

Mniej zorientowanym Czytelnikom może się wydawać, że algorytmiczna luka zaraz zostanie zacerowana i skończy się rumakowanie. Otóż jesteśmy dziwnie spokojni, że elektryki jeszcze długo pojeżdżą sobie bez mandatów. Doświadczenie pokazuje, że łatwiej skrócić przydługiego (zdaniem niektórych) Żeromskiego, niż coś zmienić w CEP-ie.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Walka na części

Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO) coraz intensywniej zabiegają o klientów z samochodami pogwarancyjnymi. By ich ściągnąć, sięgają m.in. po rozwiązanie, które pozwala znacznie obniżyć cenę części nie ustępujących jakością elementom montowanym fabrycznie.

miniaturka

Dwie nowe rodziny produktów Valeo

Valeo rozszerza aftermarketową ofertę mechanizmów podnoszenia szyb, proponując m.in. ręczne mechanizmy oraz panele drzwiowe gotowe do montażu, które ułatwią pracę mechanikom.

miniaturka

Pod znakiem chłodnic oleju

Zwykle wśród nowości wprowadzanych przez firmę Nissens dominują chłodnice silnika. Tym razem ich miejsce zajęły chłodnice oleju.

miniaturka

Nowy lakier bezbarwny Cromax

Marka Cromax wprowadziła na rynek lakier bezbarwny CC6500 High Performance VOC Clear, który – jak zapewniają przedstawiciele firmy – doskonale sprawdza się we wszystkich naprawach lakierniczych, zarówno punktowych jak i kompleksowych.

miniaturka

R jak Renault

ExxonMobil rozszerzył ofertę olejów silnikowych o nowy produkt przeznaczony do pojazdów dostawczych marki Renault. Mobil Delvac City Logistics R 5W-30 spełnia wymagania ACEA C4 oraz posiada dopuszczenie Renault RN0720.

miniaturka

Łożyska w skrzyni biegów

Chociaż automatyczne skrzynie biegów zdobywają coraz większą popularność w autach osobowych, w mniejszych autach skrzynie manualne są nadal powszechnie stosowane. Ich awarie wynikają zazwyczaj z niewłaściwej eksploatacji lub – w przypadku naprawy – zastosowania części zamiennych niskiej jakości, zaś jedną z najczęściej występujących usterek jest zużycie się łożyska.

miniaturka

Docieranie klocków

Wielu kierowców poprzedza wyjazd w dłuższą trasę przeglądem swojego samochodu. Często wizyta u mechanika wiąże się z koniecznością wymiany klocków hamulcowych. Po przeglądzie kierowcy od razu ruszają w podróż, a to duży błąd. Świeżo zamontowane klocki potrzebują bowiem nawet 300 kilometrów, aby uzyskać pełną wydajność.

miniaturka

Federal-Mogul Motorparts z nowościami

Federal-Mogul Motorparts zapowiada premiery na tegorocznych targach Automechanika we Frankfurcie. Firma zaprezentuje nowe produkty i projekty, dotyczące wielu cenionych marek z rynku części zamiennych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info