Tytuł: Protest z morałem

WARSZTATOWIEC.info środa, 22 Sierpień 2018


Policja przeprowadziła niedawno akcję „TIR” polegającą na wzmożonych kontrolach kierowców samochodów ciężarowych. Policjanci karali mandatami m.in. za zbyt długie wyprzedzanie się tirów, co na naszych autostradach i drogach ekspresowych jest notorycznie ćwiczone. Środowisko tirowców uznało, że policja urządziła na nich nagonkę i w odwecie przeprowadziło kilka dni temu akcję „Protest 69”. Polegała ona na tym, że tirowcy jechali zwartą kolumną z prędkością mniejszą od dopuszczalnej, czyli 40 km/h w terenie zabudowanym, 60 km/h poza nim, a na autostradach 69 km/h, skąd zresztą wzięła się nazwa „Protest 69”.

Akcja wywołała żywą reakcję opinii publicznej. Kierowcy, którzy utknęli w procesji za ciężarówami, przeklinali protest w żywy kamień. Z kolei internetowa opinia odniosła się do akcji szyderczo, kwitując, że tirowcy wreszcie przez chwilę jeździli przepisowo. Pojawił się postulat, żeby rozszerzyć repertuar środków wyrazu o niejeżdżenie na bani i niekantowanie na tachografie. Ten i ów zachęcał tirowców, żeby protestowali w ten sposób codziennie.

Tak oto odezwała się prastara, uświęcona polska tradycja polegająca na tym, że wszyscy mają wszystkim za złe. Kierowcy osobówek tirowcom, z pełną wzajemnością zresztą, samochodziści motocyklistom, a wszyscy razem – rowerzystom.

Ponieważ nasza kultura drogowa, a osobliwie autostradowa jest bardzo świeżej daty, pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś dorośniemy do przyjęcia obyczajów zachodnich. W takich na przykład Niemczech tiry jadą sobie grzecznie autostradą gęsiego, nie wyprzedzając się, a kierowcy samochodów osobowych nie mają do nich pretensji, że jadą, bo wiedzą, że tirowcy są właśnie w robocie, a jest to robota potrzebna.

Morał z tego płynie taki jak w wierszyku Tuwima:
Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.


Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Co zrobić z zużytym akumulatorem?

Akumulator zbudowany jest m.in. z silnie trującego ołowiu. Dlatego tak ważne jest, aby zużyty trafił w odpowiednie ręce – firm lub organizacji, które mają uprawnienia do zbiórki, transportu i recyklingu.

miniaturka

Zmiany w ofercie czujników NTK

Podczas zbliżających się targów Automechanika we Frankfurcie firma NGK SPARK PLUG EUROPE zaprezentuje pod swoją marką NTK Vehicle Electronics najobszerniejszy na aftermarkecie asortyment wysokiej klasy czujników położenia wału korbowego i wałka rozrządu. Jednocześnie zapowiada istotne zmiany w ofercie czujników temperatury spalin.

miniaturka

Dlaczego wymieniać olej w skrzyni biegów

Przez wiele lat istniało przekonanie, że wymiana oleju w przekładni manualnej jest zbędna. Wielu producentów samochodów wręcz twierdziło, że raz wlany olej wystarcza na całe życie przekładni. Dziś podejście w tej kwestii się zmienia.

miniaturka

Więcej tarcz hamulcowych Valeo

Gama tarcz hamulcowych oferowanych przez Valeo została ostatnio rozszerzona o 100 nowych referencji i łącznie obejmuje teraz ponad 1050 pozycji.

miniaturka

KYB wyróżniony przez grupę PSA

KYB Corporation otrzymało od grupy PSA nagrodę za produkty i usługi tworzące wartość „Value Creation Products & Services Award” na dorocznym rozdaniu nagród dla najlepszych dostawców, którzy zostali wybrani spośród 8 000 firm z całego świata.

miniaturka

Kärcher Polska znów przoduje

Polskie przedstawicielstwo firmy Kärcher po raz czwarty uznane zostało za najlepsze spośród przedstawicielstw Kärcher działających w 67 krajach.

miniaturka

Highway International łączy siły z AVA Quality Cooling

Polski producent i dystrybutor chłodnic i elementów systemów termicznych – Highway International dołącza do struktur koncernu AVA Quality Cooling. Zmiana ma na celu rozszerzenie działania na nowe rynki oraz stworzenie wspólnej, szerokiej oferty produktów do samochodów ciężarowych i osobowych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info