Tytuł: Interpelacja rapowana

WARSZTATOWIEC.info czwartek, 16 Sierpień 2018


Liroy, niegdyś artysta estradowy, a dziś poseł niezrzeszony, wystąpił z pomysłem na ucywilizowanie obrotu samochodami używanymi. Deputowany postuluje otóż, by działający od 2014 serwis internetowy „Historia pojazdu”, który umożliwia sprawdzenie danych pojazdu w bazie CEP, został również wyposażony w możliwość zapoznania się z historią wypadkową samochodu. Wielu sprzedawców ukrywa bowiem dramatyczną przeszłość samochodu lub też umniejsza rangę zdarzeń drogowych, przedstawiając konkretny dzwon jako stłuczkę.

Bazą danych dotyczących historii szkód dysponuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Są w niej ujęte wszystkie zgłoszone szkody komunikacyjne, które były pokrywane z polis OC oraz AC. Wystarczy więc połączyć rządowy serwis internetowy z bazą UFG i już. - Obywatele z większym prawdopodobieństwem nabywaliby pojazdy sprawne, o udokumentowanej historii. Mechanizm rynkowy eliminowałby z dróg te o dużym zakresie szkód w przeszłości, które pomimo napraw, mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla kierowców oraz innych użytkowników dróg. Nieuczciwe praktyki w tym zakresie zostałyby ograniczone, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – roztropnie argumentuje poseł Liroy.

Nie chcemy posłowi podcinać skrzydeł i uważamy, że jego propozycja jest bardzo rozsądna. Problem polega jednak na tym, że rozsądne propozycje nie przechodzą u nas tak łatwo. Wystarczy przypomnieć, ile trwało przekonywanie ministerstwa do zmiany przepisów dotyczących świateł dziennych. Urzędnicy nie dawali się przekonać, wymóg jednoczesnego zapalania tylnych świateł pozycyjnych wraz ze światłami do jazdy dziennej jest bez sensu. Przepis ten był zresztą gatunkiem endemicznym, bo występował tylko nad Wisłą. Miłośnicy rowerów pamiętają też ile trwało homologowanie bagażników zakładanych na hak. W Europie były one powszechnie stosowane, w Polsce – nielegalne.

Przykładów można mnożyć, więc lojalnie uprzedzamy młodego stażem parlamentarnym posła: w ministerialnych szufladach zmieści się każda interpelacja. I może sobie w niej leżeć tak długo, jak chce. Przecież to się nie psuje.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Seria niefortunnych zdarzeń

Czasem zdarza się, że niezbyt fachowa naprawa jednej usterki wywołuje kolejną. Czasem łańcuch zdarzeń jest dłuższy i wcale nie tak łatwo go przerwać.

miniaturka

Diagnostyka łańcucha rozrządu i przyczyny jego awarii

Napęd rozrządu za pomocą łańcucha to sprawdzone rozwiązanie, które z powodzeniem wykorzystuje wielu producentów samochodów. Jednak w ostatnich latach, głównie dlatego, że silniki stają się coraz bardziej skomplikowane a jednocześnie bywają niewłaściwie obsługiwane, daje się zauważyć wzrost liczby awarii związanych z nadmiernym wydłużeniem się łańcucha lub nawet jego zerwaniem.

miniaturka

Ulepszona gama wycieraczek Valeo FIRST

Firma Valeo ulepszyła gamę swych płaskich wycieraczek Valeo FIRST Multiconnection. Dzięki wprowadzonym zmianom oferta zapewnia ponad 90% pokrycie zapotrzebowania parku samochodowego.

miniaturka

Cromax – tańsze suszenie

Warsztaty lakiernicze często zmagają się z wysokimi kosztami energii elektrycznej. Dlatego wiele produktów marki Cromax® zostało opracowanych tak, aby umożliwić osiąganie dobrych rezultatów przy jak najmniejszym zużyciu energii. Przykładem takiego produktu jest podkład wypełniający PS1084 Ultra Performance Energy Surfacer.

miniaturka

Nowe opakowania produktów firmy Schaeffler

Firma Schaeffler Automotive Aftermarket wprowadziła nowy wzór opakowań. Jak zapewniają jej przedstawiciele, charakteryzują się one przejrzystą szatą graficzną, wysoką jakością zdjęć produktów i przemyślanym rozmieszczeniem marek.

miniaturka

Świece DENSO w zmienionych pudełkach

DENSO zaktualizowało opakowania i specyfikację świec zapłonowych z linii Iridium Power, Iridium Tough oraz Iridium Racing. Wprowadzone zmiany wybranych linii świec DENSO i ich opakowań podyktowane są nowym, globalnym standardem stosowanym już w Japonii.

miniaturka

Kolejne marki dołączają do Snow & Music Days 2018

Snow & Music Days 2018 to anonsowana już inicjatywa Inter Cars, która ma na celu dostarczyć klientom dystrybutora emocji, wrażeń i fachowej wiedzy. W gronie partnerów wydarzenia od początku byli najwięksi producenci części samochodowych. Teraz dołączają do nich kolejni.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info