Tytuł: Gulaszowa – żurek 3:0

WARSZTATOWIEC.info środa, 1 Sierpień 2018


Media poinformowały, że koncern BMW zbuduje w Debreczynie na Węgrzech wielką fabrykę za miliard euro. Wcześniej zakłady ulokowały w tym kraju Mercedes i Audi. Za każdym razem kiedy koncerny samochodowe ogłaszały plany nowych inwestycji, łudziliśmy się, że może my wreszcie wygramy konkurs piękności i jakaś nowa fabryka samochodów powstanie w Polsce. Niestety, wszystkie przeszły nam koło nosa i trafiły na Węgry, Słowację lub do Czech. Tradycyjnie zajmujemy więc w tym wyszehradzkim wyścigu miejsce tuż za podium, konkretnie zaś – ostatnie.

Ciekawe, co tak nęci niemieckich inwestorów samochodowych na Węgrzech. Może puszta? Chyba nie – sami Węgrzy się dziwią, że są chętni do oglądania płaskiego jak naleśnik pustkowia. To może słynna węgierska kuchnia? Co prawda sami lubimy tokaja i gulyasleves, ale nie wydaje nam się, żeby to starczyło na przynętę. Może zatem dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej? Eksperci mówią, że na Węgrzech jest z tym marnie i może się okazać, że pracowników zatrudnionych w nowej fabryce trzeba będzie szukać na pobliskiej Ukrainie. To może węgierski rząd obiecał BMW jakieś dopłaty i ulgi podatkowe? Tego raczej się nie dowiemy, bo to strategiczna tajemnica handlowa.

Specjaliści od ekonomii twierdzą jednak, że Węgrzy za dużo jajec wkładają do jednego koszyka, kiedy bowiem nowa fabryka zacznie produkować pełną parą, aż 40 procent węgierskiego eksportu stanowić będą samochody. Jak na rynku tąpnie, a kiedyś tąpnąć musi, to Madziarzy leżą. Niby ekonomiści mają rację, ale mimo wszystko lepiej mieć u siebie fabrykę BMW, niż nie mieć.

Czy nam zostaje coś na pociechę? Może to, że jakieś komponenty do produkowanych na Węgrzech samochodów pochodzą z Polski. Będziemy mieli w tej bawarsko-węgierskiej zupie gulaszowej własną wkładkę.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Sierpniowe szkolenia Inter Cars

Na drugą części wakacji Inter Cars przygotował dla swoich klientów blisko 80 szkoleń. Oznacza to, że w niektóre dni w różnych częściach Polski odbywać będą się po trzy-cztery spotkania, podczas których mechanicy będą mogli pogłębiać swoją wiedzę na bardzo różne tematy.

miniaturka

Nissens – kolejna porcja nowości

Firma Nissens co miesiąc wprowadza do swej oferty nowe produkty. Tym razem najliczniej wśród nich reprezentowane są sprężarki klimatyzacji.

miniaturka

Zmieniony zestaw piasty koła SKF do Volvo

Firma SKF zmodyfikowała zawartość zestawu piasty koła VKBA 6543. Jest to odpowiedź na nowe zalecenia serwisowe w wybranych modelach Volvo.

miniaturka

Nowe sprężarki klimatyzacji DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę sprężarek klimatyzacji na rynku wtórnym. Nowe kompresory mają zastosowanie m.in. w pojazdach marek Audi, Honda, Toyota i Volkswagen.  

miniaturka

Nowe oleje Shell Helix o niskiej lepkości

Shell rozszerzył swoją ofertę o nowe, w pełni syntetyczne oleje silnikowe o niskiej lepkości Shell Helix Ultra 0W. Produkty zostały zaprojektowane tak, by zapewniały najwyższy poziom ochrony jednostki napędowej i jej kluczowych elementów oraz możliwie najwyższe osiągi.

miniaturka

Nowy asortyment SKV

Systematycznie powiększa się oferta produktów oferowanych pod marką SKV. Właśnie rozbudowana została o nowe grupy asortymentowe.

miniaturka

ZF Aftermarket na Automechanice

ZF Aftermarket zapowiada udział w targach Automechanika Frankfurt 2018, na których zaprezentuje swoje produkty i nowe koncepcje.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info