Tytuł: Postarzanie statystyczne

WARSZTATOWIEC.info środa, 11 Lipiec 2018


„Są kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyka” – stwierdził Benjamin Disraeli. „Jeśli mój sąsiad codziennie bije swoją żonę, ja zaś nie biję jej nigdy, to w świetle statystyki obaj bijemy je co drugi dzień” – zauważył George Bernard Shaw. „Nasze dni są policzone. Przez statystyków” – dodał Stanisław Jerzy Lec.

To tyle aforyzmów na rozluźnienie atmosfery, a teraz przechodzimy do rzeczy, czyli kolejnej publikacji red. Andrzeja Kublika w „Gazecie Wyborczej”, w której autor przytacza statystyki, a przy tym przemyca następującą myśl: w Polsce samochodów jest za dużo, są za stare i trzeba coś z tym zrobić, bo inaczej będziemy europejskim złomowiskiem.

Według przedstawionych przez Kublika danych, w Polsce na 1000 mieszkańców przypadają 672 zarejestrowane samochody, czyli więcej od unijnej średniej, ale za to statystyczny wiek samochodu w naszym kraju przekracza 17 lat, co plasuje nas w unijnym ogonie.

Cytowane przez red. Kublika dane pochodzą ze Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów ACEA, które z kolei zaczerpnęło je ze statystyk Eurostatu, urzędu Komisji Europejskiej, o czym zresztą red. Kublik informuje. Nie wspomina jednak przy okazji, skąd owe dane ma sam Eurostat.

I tu przechodzimy do sedna - orkiestra, tusz! Otóż te wstrząsające, deprymujące i bulwersujące każdego obywatela dane pochodzą z naszego starego, dobrego CEP-u, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów. O tym jakie kwiaty można znaleźć w owej ewidencji, pisaliśmy wielokrotnie, więc nie będziemy się powtarzać. Dość powiedzieć, że nadal figuruje w niej czterdzieści tysięcy samochodów FSO Syrena i cały ten odziedziczony przez CEP ewidencyjny bałagan postarza średni wiek auta w Polsce o dobre cztery lata. Poświęcono temu zagadnieniu kilka konferencji prasowych organizowanych przez SDCM, sprawa znalazła też oddźwięk w dziesiątkach publikacji. Dlaczego red. Kublik dyskretnie, za to konsekwentnie to przemilcza? Tego nie wiemy, ale ciekawość nas zżera.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Garaż przy ulicy Pokątnej

Motofocus.pl przeprowadził ankietę, mającą rzucić światło na kwestię liczby niezarejestrowanych warsztatów samochodowych. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że w ich okolicy działa co najmniej 5 takich nielegalnych „garaży”.

miniaturka

Gorsza strona klimatyzacji

Podczas upałów klimatyzacja w samochodzie potrafi przynieść prawdziwą ulgę. Pod jednym jednak warunkiem – musi być regularnie czyszczona i dezynfekowana. W przeciwnym razie osoby jadące samochodem wraz z powietrzem wdychają pleśń, roztocza i bakterie, a to zdecydowanie nie służy ich zdrowiu.

miniaturka

Inter Cars na Tuning & Motor Show

Setki modyfikowanych aut przyciągały wzrok tysięcy odwiedzających podczas tegorocznej edycji Dub It Tuning Festiwal. Na tak ważnej imprezie nie mogło zabraknąć również firmy Inter Cars, którą reprezentował dział Tuning & Motorsport.

miniaturka

Supermechanik ELIT 2018 – kończy się I etap

Dobiega końca pierwszy etap konkursu o tytuł Supermechanik ELIT 2018. Już tylko kilka dni zostało na rozwiązanie zadań testowych.

miniaturka

Klocki Brembo XTRA

Podczas najbliższych targów Automechanika we Frankfurcie firma Brembo zaprezentuje po raz pierwszy klocki hamulcowe Brembo XTRA, które dopełniają paletę produktów przeznaczonych dla ambitnych kierowców wyścigowych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info