Tytuł: Z filtrem czy bez?

WARSZTATOWIEC.info środa, 4 Lipiec 2018


Grupa posłów wniosła projekt ustawy przewidujący, że właścicielom samochodów, którzy usunęli z nich filtry cząstek stałych, grozić będzie grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych, czyli dziesięć razy więcej niż do tej pory. Dotkliwe kary przewidziane są też dla warsztatów, które takie usługi wykonują. Samochody niespełniające norm ekologicznych, czyli m.in. te bez filtra, mają być również bezzwłocznie usuwane z dróg na koszt właściciela.


Projekt wygląda ambitnie i pryncypialnie, ale obawiamy się, że zostanie tylko kolejnym przykładem konfrontacji dobrych chęci z oporem materii, w której te pierwsze nie mają żadnych szans.
O problemie związanym z procederem usuwania filtrów DPF i próbach jego pokonania, słyszymy od lat. Temat co jakiś czas powraca, a to w raporcie NIK, a to pod postacią poselskiego projektu. Jak znamy życie, za chwilę wszystko trafi do szuflady odpowiedniej sejmowej komisji i słuch o nowym pomyśle zaginie.

A tak w ogóle, to zwracamy uwagę, że nie wiadomo czy obowiązujące dziś kary nie mają charakteru odstraszającego, albowiem chyba jeszcze nikt nie został za usunięcie DPF ukarany. W internecie można za to bez problemu znaleźć oferty usuwania tych filtrów. Słowem mamy do czynienia z martwym przepisem. Ciekawe, skąd bierze się przekonanie posłów, że dopisanie zera do kwoty, na którą opiewa teoretyczna grzywna, cokolwiek tutaj zmieni.

No dobrze, mądrale, to powiedzcie, co robić, zamiast tak wszystko krytykować – mógłby się obruszyć pełen dobrych chęci poseł, zwracając się do nas z zachętą do wykazania obywatelskiej inicjatywy. Otóż chętnie wyrazimy opinię. Naszym zdaniem klucz do rozwiązania problemu kopcących diesli leży na stacjach kontroli pojazdów. Może najpierw zacząć od rzetelnych badań podczas okresowej kontroli stanu technicznego pojazdu, które usunięcie filtra DPF wykryją. Brak pieczątki w dowodzie będzie skuteczniejszą sankcją, niż najwyższe nawet grzywny, których nikt nie płaci.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Dwusprzęgłowa skrzynia i sprzęgło LuK 2CT – w jakich autach?

Po tekstach poświęconych plusom i minusom dwusprzęgłowych skrzyń biegów oraz zasadzie działania tych przekładni wypada podać, którzy producenci aut osobowych wykorzystują rozwiązanie LuK 2CT.

miniaturka

Najbliższe szkolenia w Inter Cars

Wakacje to czas na wypoczynek, ale też możliwość doszkolenia się i podniesienia własnych kwalifikacji. Dla wszystkich, którzy w tym okresie pragną zdobyć więcej wiedzy, Inter Cars przygotował w lipcu serię szkoleń biznesowych i technicznych.

miniaturka

Bliski koniec silników spalinowych?

Ostatnie projekty Komisji Europejskiej w sprawie nowych celów emisji CO2 przez samochodów osobowe, dostawcze i ciężarowe w Unii Europejskiej na okres po 2020 r. wykraczają znacznie poza ustalenia zawarte w pakiecie energetyczno-klimatycznym. Wydaje się również, że promują tylko jedną technologię napędów pojazdów.

miniaturka

Moto-Profil znów awansuje

Moto-Profil, właściciel marki ProfiAuto, po raz kolejny wzmocnił swoją pozycję na liście 500 największych polskich przedsiębiorstw. W jubileuszowym, 20. rankingu „Rzeczpospolitej”, dystrybutor części i akcesoriów motoryzacyjnych awansował aż o 33 miejsca.

miniaturka

Valeo AquaBlade® - dysze w piórze

Wycieraczki Valeo AquaBlade®, które pojawiły się kilka lat temu na wyposażeniu samochodów segmentu premium, od jesieni tego roku będą dostępne także na rynku części zamiennych.

miniaturka

Excelon – nowa marka opon na polskim rynku

Tanie ogumienie pochodzące z Tajwanu, Chin czy krajów bałkańskich cieszy się znaczną popularnością na naszym rynku. Firma ITR CEE postanowiła więc wprowadzić do Polski nową markę opon mających cechować się dobrą jakością i atrakcyjna ceną.

miniaturka

Oscyloskop Pico w ofercie Inter Cars

Oscyloskop jest dziś jednym z podstawowych przyrządów diagnostycznych, pozwala bowiem zidentyfikować, przeanalizować i zrozumieć sygnały elektryczne wytwarzane przez podzespoły pojazdu oraz wykryć przyczynę problemu. W asortymencie Inter Cars znajdują się m.in. oscyloskopy marki Pico. Ich najważniejsze zalety oraz możliwości poznać będzie można podczas szkoleń organizowanych w ramach ShowTruck 2018.

miniaturka

30-lecie firmy Lumag

Firma Lumag, producent materiałów ciernych obchodzi 30-lecie działalności. W ciągu trzech dekad producent z Budzynia stał się jednym polskich liderów w segmencie klocków hamulcowych, eksportującym 80% swojej produkcji do ponad 40 krajów na świecie.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info