Tytuł: Dużo prądu, benzyny i pieniędzy

WARSZTATOWIEC.info środa, 13 Czerwiec 2018


Redakcja udała się do Norwegii, aby przekonać się, jak wygląda tzw. park samochodowy w tym przodującym w elektromobilności kraju.

Faktycznie, co chwilę widzi się tu na ulicy Tesle i inne elektryczne pojazdy za czapkę pieniędzy. W zamożnych dzielnicach Oslo, Bergen, Stavanger elektryki stoją dosłownie pod co drugim domem. Stacje do ładowania są zaś dostępne nawet w małych miasteczkach.

Ale spokojnie, jest jeszcze czym spalać benzynę. Ulubioną zabawką Norwegów jest bowiem Chevrolet Corvette, który najwyraźniej ma tam status zbliżony do wafelka Prince Polo na Islandii, a ten jak wiadomo jest narodowym przysmakiem Islandczyków.

Z kolei na wsi, o ile tak można nazwać rozrzucone nad fiordami farmy, które wykorzystują każdy spłachetek ziemi, na której rośnie trawa, owce wożone są na przyczepach ciągniętych przez pickupy z silnikami o pojemności skokowej pozostającej w dziwnej dysproporcji do skromnego areału gospodarstw. Tak więc nic nie wskazuje na to, by norweskie platformy naftowe musiały się już zwijać z Morza Norweskiego.

Ale co tam elektryczne samochody! Podczas podróży ekspresowym katamaranem przez Sognefjord, redakcja wdała się w sympatyczną rozmowę z norweskim wilkiem morskim na emeryturze, który wskazując prom przybijający właśnie do przystani, wyjaśnił: to prom elektryczny, na baterię, przyjazny środowisku. Przyznajemy, że osłupieliśmy. Ciekawi jesteśmy, jak oni te promy ładują. Chyba podłączają bezpośrednio do elektrowni. Tych zresztą mają bez liku, tak jak i prądu oraz pieniędzy, z którymi nie wiedzą już co robić.

Grzegorz Kacalski,  Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Nowoczesne TECHnologie LPG w Inter Cars

Zmiany jakim podlegały i wciąż podlegają systemy zasilania silników, sprawiają że stosownie do nich ewoluować muszą również instalacje gazowe. Dlatego dział badań i rozwoju LPGTECH nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, od dłuższego już czasu koncentrując się nad układami umożliwiającymi współpracę wtrysku bezpośredniego i instalacji LPG.

miniaturka

Łańcuch do skrzyń CVT

Dział Automotive Aftermarket firmy Schaeffler wprowadził na rynek części zamiennych łańcuch do skrzyń biegów typu CVT w zestawie naprawczym LuK RepSet CVT razem ze ślizgiem prowadzącym.

miniaturka

Zasady wymiany paska rozrządu

By napęd rozrządu pracował długo i niezawodnie, przy jego wymianie należy skrupulatnie przestrzegać procedury przewidzianej przez producenta pojazdu. Należy również stosować się do 6 zasad, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek ze strony rozrządu.

miniaturka

Bezmiedziowe klocki Delphi w testach

Jak podają przedstawiciele Delphi Technologies, bezmiedziowe klocki hamulcowe tej firmy podczas testów okazały się pod wieloma względami lepsze od konkurencyjnych wyrobów.

miniaturka

Części General Ricambi<br/>w ofercie ELIT Polska

W katalogu Elit Polska pojawiły się wyroby kolejnego renomowanego producenta części zamiennych do samochodów osobowych a mianowicie włoskiej firmy General Ricambi.

miniaturka

Przełomowy wynalazek DENSO

Kod QR zna już chyba każdy, ale mało kto wie, że wynaleźli go specjaliści firmy DENSO. Wynalazek ten niesłychanie usprawnił logistykę i mobilne przetwarzanie danych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info