Tytuł: Chińskie ostrzeżenie

WARSZTATOWIEC.info środa, 30 Maj 2018


Kto pamięta czasy socjalizmu, który to ustrój polegał wedle Stefana Kisielewskiego na tym, że człowiek bohatersko pokonywał trudności, których nie ma w innych ustrojach, ten zapewne przypomina sobie nierozwiązywalny problem skupu butelek.

Ustrój słusznie się zmienił, ale skup butelek wciąż niesłusznie kuleje, a do starych problemów doszły nowe. Od kilku już lat słyszymy, że nasze państwo rozpoczyna bezwzględną walkę z procederem usuwania filtrów DPF z diesli. Jak wiadomo elementy te są drogie, a używane diesle sprowadzane z Zachodu raczej tanie. Takie zestawienie okoliczności ekonomicznych w nieuchronny sposób generuje popyt na usuwanie filtrów, co jest znacznie tańszym sposobem na „naprawę” od wymiany zużytej części na nową.

Państwo w osobie stosownego ministra regularnie wyraża zapał rozprawienia się z wycinaczami. Grozi drakońskimi karami, zapowiada, poucza, a już jak się tym zmęczy, milknie na kilka miesięcy - do kolejnego wzmożenia ekologicznego. Przypomina się w tym momencie rosyjskie powiedzonko o poważnym, czterysta siedemdziesiątym piątym ostrzeżeniu wydanym przez Chińską Republikę Ludową podczas radziecko-chińskiego konfliktu granicznego.

„Gazeta Wyborcza” dotarła niedawno do raportu przygotowanego przez Instytut Transportu Samochodowego na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. Zawiera on rekomendacje dla rządu, na temat tego, co zrobić, aby ukrócić masowe wycinanie filtrów. Otóż należy zaostrzyć nie tylko normy, ale również kary, które za usuwanie DPF grozić mają właścicielom pojazdów, a diagnostom za przymykanie na to oka.

Od razu pojawia się pytanie – kiedy owe rekomendacje zostaną wprowadzone w życie. I tu nieuchronnie wkraczamy w politykę. Ktoś tam w rządzie na pewno za chwilę się kapnie, że bezfiltrowców jest cała rzesza, a wszyscy oni, wicie, rozumicie, mogą pójść na wybory i, prawda, tego... nie można działać zbyt pochopnie.

Coś nam się zatem wydaje, że ten raport ITS to tylko kolejne poważne ostrzeżenie.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Wymiana napędu rozrządu w silniku BBZ

Grupa Schaeffler regularnie przygotowuje rozmaite filmy i publikacje mające wspomóc mechaników korzystających z jej wyrobów. Oto artykuł dotyczący wymiany napędu rozrządu w benzynowym silniku 1.4 16V o symbolu BBZ spotykanym w samochodach marki VW, Skoda i Seat.

miniaturka

Preparat na palący problem

Firma Bizol proponuje preparat mający przeciwdziałać nadmiernemu spalaniu oleju silnikowego, czyli rozwiązujący problem, który trapi liczne starsze samochody z wysłużonymi już jednostkami napędowymi.

miniaturka

Odmłodzone oświetlenie

Wraz z upływem czasu przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych, gumy czy szkła stopniowo tracą swoje pierwotne cechy. Dotyczy to również lamp samochodowych.

miniaturka

Continental z Superbrands 2018

O przyznaniu tytułu Superbrands 2018, w największym niezależnym badaniu marek w Polsce, zadecydowało ponad 10000 konsumentów, ocenionych zostało zaś prawie 2000 marek. W wyniku tego głosowania tytuł w kategorii „Motoryzacja – opony i części samochodowe” przypadł firmie Continental.

miniaturka

Fabryka Boscha w Mirkowie produkuje coraz więcej

Fabryka układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k. Wrocławia po raz kolejny odnotowała wzrost produkcji i wykazuje korzystne wskaźniki sprzedaży, zatrudnienia oraz inwestycji.

miniaturka

Młodzi mechanicy w kolebce motoryzacji

Stuttgart uznawany jest za kolebkę motoryzacji, dlatego właśnie to miasto zostało wybrane za cel wycieczki, na którą zostali zaproszeni laureaci II międzynarodowego konkursu Young Car Mechanic wraz ze swoimi opiekunami.

miniaturka

Dobiegł końca konkurs „Parkuj bezpiecznie z Valeo”

Wiadomo już do kogo uśmiechnęło się szczęście i do kogo trafi nagroda w konkursie „Parkuj bezpiecznie z Valeo”.

miniaturka

Konkurs Nissens rozstrzygnięty

Trzy koszulki sportowe Nike, będące nagrodami w konkursie firmy Nissens, mają już swych właścicieli.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info