Tytuł: Kurs na Skandynawię

WARSZTATOWIEC.info środa, 16 Maj 2018
Drodzy obywatele, mamy zaszczyt ogłosić, że wkrótce staniemy się drugą Norwegią. Nie dlatego, że podczas przekopywania Mierzei Wiślanej wykopiemy sobie przy okazji trochę fiordów. Nie dlatego, że w referendum konstytucyjnym uchwalimy, że rezygnujemy z ustroju republikańskiego, a zamiast Prezydenta będziemy mieli dziedziczną monarchię. Nie dlatego, że wszyscy zaczniemy zasuwać zimą na biegówkach. I nawet nie dlatego, że zamiast gaci będziemy na sznurach suszyć dorsze na stokfisze. Otóż staniemy się podobni do królestwa z Północy dzięki wprowadzeniu wysokich dopłat dla kupujących samochody elektryczne.

Jak wiadomo Sejm proceduje nad ustawą wprowadzającą opłatę emisyjną od benzyny i oleju napędowego, która wyniesie 8 gr netto na litrze. Uzyskane w ten sposób pieniądze mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także utworzonego niedawno Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który będzie dopłacał nabywcom samochodów elektrycznych nawet do 25 tysięcy złotych.

Powoli zaczynamy wierzyć, że państwo nasze stać już na wszystko i przełamaliśmy „imposybilizm” w finansach. Kto uważa, że go nie stać na bulenie ekstra 8 groszy za każdy wlany litr, aby nabywca nowiutkiego e-samochodu za sto parędziesiąt tysięcy mógł otrzymać dopłatę, ten zostanie przez rząd przekonany, że tkwi w błędzie. Słuszną linię ma nasza władza!

O tym skąd wziąć prąd, też nie ma się co martwić. Co prawda prywatni inwestorzy od wiatraków zostali pogonieni, ale za to państwowe spółki mają zamiar stawiać wielkie farmy wiatrowe na morzu. Będziemy zatem nie tylko drugą Norwegią, ale i Danią, a może nawet Szwecją, kiedy już zaczniemy produkować elektryczne samochody w kraju, co rząd już dawno nam zapowiedział.

Pozostała jeszcze tylko kwestia restauracji monarchii. Ponieważ dynastia Wazów już dawno wygasła, proponujemy unię personalną z Bernadotte’ami. Jak to tam wołał Radziwiłł (książę oczywiście, nie były minister) w Kiejdanach? Vivat Carolus Gustavus rex!

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Konkurs – Parkuj bezpiecznie z Valeo

Z początkiem bieżącego roku firma Valeo wprowadziła do swej oferty i sieci sprzedaży nową gamę asystentów parkowania. Teraz właścicielem zestawu, który swą jakością i funkcjonalnością nie ustępuje fabrycznym systemom parkowania wykorzystywanym w najnowszych samochodach, może zostać także każdy, kto weźmie udział w konkursie i uśmiechnie się do niego szczęście.

miniaturka

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu
Young Car Mechanic

Piętnastu uczniów reprezentujących pięć państw, wzięło udział w II międzynarodowym finale Young Car Mechanic. Najlepszym młodym mechanikiem w 2018 roku został Bartłomiej Januszewski z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, drugie miejsce zajął Paweł Smolaga, a trzecie – Artūrs Rjabčenkovs z Litwy.

miniaturka

Mobilny tester zawieszenia znów w Polsce

Po raz trzeci już pojawi się w Polsce mobilny tester zawieszenia firmy BILSTEIN. Organizatorzy liczą na powtórzenie sukcesu, jaki akcja odnotowała w dwóch ubiegłych latach.

miniaturka

Delo wkracza do Polski

Chevron Lubricants – jeden z największych na świecie producentów olejów i smarów – który na naszym kontynencie obecny jest poprzez firmę Texaco, zdecydował się na zmiany w swoim portfolio produktów dla europejskich, w tym również polskich, odbiorców. Otóż wyroby przeznaczone do pojazdów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego, rolnictwa i przemysłu sprzedawane będą teraz pod nową marką Texaco Delo. To krok ku globalnemu ujednoliceniu oferty.

miniaturka

Elementy zawieszenia FRAP
w ofercie ELIT Polska

ELIT Polska konsekwentnie poszerza swoją ofertę części zamiennych. Do portfolio tego dystrybutora dołączono elementy zawieszenia firmy FRAP.

miniaturka

Semperit w ofercie Inter Cars

Do oferty Inter Cars wprowadzone zostały opony marki Semperit lokowane w środku gamy ogumienia dostarczanego przez koncern Continental.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info