Tytuł: Wszystkiemu winne śruby

WARSZTATOWIEC.info środa, 9 Maj 2018
Elon Musk niewątpliwie wyznaje starą, hollywoodzką zasadę piarową: nie ważne co mówią, byleby nie przekręcali nazwiska. Co chwila jest więc głośno o Tesli, a to z powodu lotu na Marsa, to znów ze względu na problemy finansowe, tak jak teraz, kiedy to okazało się, że firma z Palo Alto odnotowała rekordową stratę w pierwszym kwartale.

Musk twierdzi, że wszystkiemu winien jest dostawca układu wspomagania kierownicy, a konkretnie rdzewiejące śruby mocujące elektryczny silniczek, z powodu których Tesla musiała zorganizować wielką akcję serwisową, co kosztowało ją potężne pieniądze. Wspomniany dostawca broni się, że dziadowskie śruby dostarczył mu jego poddostawca.

Rdzewienie wyszło na jaw w krajach o surowszym klimacie, gdzie zimą drogi traktuje się środkami chemicznymi, które nie tylko rozpuszczają śnieg, ale również zżerają elementy podatne na korozję. Pewnie gdyby Tesla trzymała się Kalifornii i nie zaglądała do Norwegii, do afery by nie doszło. Wszak na pustyni Mojave nawet FSO Polonez prędzej by się rozsechł niż zardzewiał.

Tu przypomina się scena ze znakomitego niemieckiego filmu „Das Boot”, kiedy to w łodzi podwodnej dochodzi do awarii, a rozsierdzony kapitan grzmi, że w okręcie za setki tysięcy marek zawiodła śrubka za trzy fenigi. No cóż, takie wpadki przytrafiają się, jak widać, nie tylko Kriegsmarine.

Z całej tej historii płynie morał również dla warsztatów. Trzeba zwracać uwagę na to, co się montuje w samochodzie, a zasada ta dotyczyć powinna nie tylko drogich i złożonych podzespołów, ale również najbardziej banalnych „dynksów”, które mogą się okazać najsłabszym ogniwem.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

Reklama
miniaturka

Sposób na zużyte opony

Polska jest jednym z większych rynków motoryzacyjnych w Europie. Oznacza to m.in. dużą liczbę zużytych opon. BIO SERVICE dostrzegł problem związany z prawidłową ich utylizacją i, jako organizacja zajmująca się odbiorem opadów z warsztatów, proponuje sposób jego rozwiązania.

miniaturka

Alternator DENSO w teście porównawczym

DENSO przeprowadziło testy alternatora marki X (nazwa producenta została zmieniona, aby zapewnić jego anonimowość) w oparciu o swoje standardy projektowania, by sprawdzić czy urządzenie je spełnia i jak wypada ono na tle alternatorów DENSO.

miniaturka

Nowości w ofercie SKF

O blisko 30 nowych referencji wzbogaciła się oferta części SKF przeznaczonych do samochodów osobowych. Wśród nowości są pompy wody, napinacze paska rozrządu oraz elementy zawieszenia do wielu popularnych na polskim rynku modeli.

miniaturka

Ramy podsilnikowe w ofercie Inter Cars

Oferta Inter Cars po raz kolejny została wzbogacona o nowe produkty. Tym razem dystrybutor dołączył do swojego asortymentu ramy podsilnikowe marki BLIC.

miniaturka

Nowy katalog uszczelnień olejowych Payen®

Firma Federal-Mogul Motorparts opublikowała nowy katalog uszczelnień olejowych Payen®. Wśród tysięcy produktów przeznaczonych do pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych znaleźć w nim można 120 nowości.

miniaturka

Katalog Online z dekoderem VIN

Aplikacja Katalog Online firmy Inter Cars została wyposażona w funkcję dekodera VIN. Jak podkreślają przedstawiciele dystrybutora, to ogromne ułatwienie w doborze części.

miniaturka

Nowe opakowanie klocków BREXEL

Firma TOMEX Hamulce zaprezentowała nowe opakowanie marki BREXEL – klocków hamulcowych przeznaczonych do aut ciężarowych oraz autobusów.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info