Tytuł: Kino mechaników

WARSZTATOWIEC.info środa, 2 Maj 2018
Wielka jest siła sentymentu. Pół wieku po premierze fimu „Bullitt” ze Steve’m McQueenem w tytułowej roli, Ford wprowadził na rynek kolejną wersję swojego kultowego muscle cara, tym razem bezpośrednio nawiązującego do filmowej i motoryzacyjnej legendy. No i rzeczywiście, Mustang z roku 2018 przypomina tego z 1968, który gonił Dodge’a Chargera w najsłynniejszej scenie samochodowego pościgu w historii kina.

Tak realistycznych zdjęć pewnie już nikt nie nakręci, głównie z tego powodu, że dziś częściej niż kaskaderów zatrudnia się speców od efektów komputerowych. W 1968 roku komputerów nie było, za to fenomenalni kierowcy owszem. W wielu ujęciach Mustanga prowadził sam McQueen, bez zgody swojego ubezpieczyciela zresztą.

Historia pamięta o reżyserze, aktorach, samochodach, zupełnie zaś zapomniano o tych, dzięki którym udało się spektakularną scenę nakręcić. Mowa oczywiście o mechanikach, którzy przez dwa tygodnie – bo tyle czasu trwało filmowanie tej sekwencji – utrzymywali samochody w stanie używalności. A było to wielkie wyzwanie, ponieważ pościg odbywał się na stromych ulicach San Francisco, gdzie gnające samochody wyskakiwały na hopkach w powietrze niczym wystrzelone z katapulty. Mustang i Charger otrzymały specjalnie wzmocnione zawieszenie, ale i tak były na planie wiele razy naprawiane. A zatem chwała mechanikom samochodowym za ich wkład w rozwój światowej kinematografii.

W filmie wykorzystano po dwa egzemplarze Forda i Dodge’a i nikt nie wie, co po zakończeniu zdjęć stało się z tymi samochodami. Podobno jeden z Mustangów prosto z planu trafił na złom, a drugiego kupił policjant z San Francisco, po czym dość szybko odsprzedał. Samochodu poszukiwał sam Steve McQueen, który chciał go zatrzymać na pamiątkę. Niestety Mustang przepadł jak kamień w wodę.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Burza przeszła bokiem - OBD zostaje!

19 kwietnia 2018 roku to ważna data z punktu widzenia wszystkich warsztatów motoryzacyjnych. Tego dnia Parlament Europejski przyjął rozporządzenie gwarantujące konsumentom prawo wolnego wyboru punktu, w którym będą serwisować i naprawiać swoje auta. Gdyby przepisy weszły w życie w pierwotnie proponowanej formie – o prawidłowej diagnostyce samochodów poza autoryzowanymi serwisami moglibyśmy praktycznie zapomnieć.

miniaturka

Redukujmy emisję, ale nie konkurencyjność

W Parlamencie Europejskim odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) spotkanie eurodeputowanych z przedstawicielami firm produkujących części motoryzacyjne w Polsce. Debatowano o dużej roli, jaką mają producenci części w dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w transporcie drogowym.

miniaturka

Wiceprezes Inter Cars rezygnuje

Po 17 latach pełnienia funkcji wiceprezesa i prezesa, Robert Kierzek przestanie być członkiem zarządu spółki Inter Cars.

miniaturka

Marny skraplacz, poważna awaria kompresora

DENSO odnotowało wzrost zgłoszeń gwarancyjnych dotyczących awarii sprężarek po wymianie oryginalnego skraplacza na nieoryginalny. Najczęściej okazuje się, że przyczyną usterki jest topnik stosowany w procesie produkcji tanich zamienników skraplaczy, który przedostaje się do rurek skraplacza i wchodzi w reakcję chemiczną z barwnikiem UV i olejem.

miniaturka

Bez alternatora nie ma jazdy

Gdy energia w akumulatorze nie jest uzupełniania przez alternator, dalsza jazda szybko staje się niemożliwa. Tymczasem sprawność alternatora zależy m.in. od niewielkiego elementu, jakim jest koło pasowe, które go napędza.

miniaturka

Dwa ograniczniki, wiele korzyści

KYB został dostawcą amortyzatorów montowanych w nowym Citroënie C5 Aircross, który wprowadzono na rynek w 2017 roku. W pierwszych recenzjach tego modelu pisano m.in.: „poprawa komfortu i ogólne wrażenie z jazdy są zadziwiające”.

miniaturka

Tarcze TEXTAR do modeli z segmentu premium

Marka Textar oferuje na rynku części zamiennych tarcze do BMW X2 oraz Mercedesa klasy G. Jak podkreślają przedstawiciele firmy Textar, w pojazdach terenowych o wysokich osiągach układ hamulcowy musi sprostać zarówno znacznej masie pojazdu, jak i większemu obciążeniu termicznemu, przy zachowaniu żywotności powierzchni ścieralnych.

miniaturka

Promocja z naklejką

Trwa promocja filtrów kabinowych Valeo – do każdego pudełka z filtrem dołączona jest teraz wykonana z winylu naklejka na szybę o wymiarach 13,5 na 13,5 cm w charakterystycznym dla marki zielonym kolorze.

miniaturka

Majowe szkolenia w Inter Cars

Ze względu na długi weekend, majowe szkolenia Inter Cars rozpoczną się w drugim tygodniu miesiąca. Niemniej  ich oferta pozostaje bogata.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info