Tytuł: Jak się nie obrócić, ekologia z tyłu

WARSZTATOWIEC.info środa, 25 Kwiecień 2018
Zreformowanie motoryzacji tak, by nie obciążała środowiska przypomina próbę wyciągnięcia się samemu za włosy z bagna, co udało się jedynie baronowi Münchhausenowi. Nie tak przecież dawno koncerny samochodowe i unijni specjaliści zachęcali do kupowania nowoczesnych diesli, które mniej trują. Minęło parę lat i trend się zmienił – zewsząd słychać, że na diesle przyszła kryska jak na Matyska, bo jednak trują one bardziej i z dwojga złego lepsze są już silniki benzynowe. Wydawało się, że doktryna ta jeszcze trochę poobowiązuje, ale właśnie ukazał się raport Europejskiej Agencji Środowiska, która podała, że zmniejszenie sprzedaży diesli na rzecz wzrostu sprzedaży benzyniaków spowodowało wzrost emisji dwutlenku węgla, ponieważ te drugie spalają więcej paliwa.

Wprowadzanie pojazdów elektromobilnych nie dość że idzie wolniej, niż się spodziewano, to jeszcze i na tym kierunku pojawiły się zagrożenia ekologiczne. Nie ma skąd wziąć wystarczającej ilości kobaltu i litu do produkcji baterii, nikt jeszcze nie wie, jak będzie wyglądała utylizacja zużytych akumulatorów (pesymiści spodziewają się, że u nas stare baterie lądować będą w podmiejskich lasach obok gruzu, azbestu i obsikanych kanap), wreszcie nie bardzo jeszcze wiadomo, skąd wziąć prąd do ładowania e-samochodów. Krótko mówiąc, jak się nie obrócić, ekologia z tyłu.

Być może jedynym rozwiązaniem byłoby po prostu zrezygnowanie z ciągłego przemieszczania się. Niżej podpisani byli kiedyś świadkami takiej oto iluminacji. Na kładce dla pieszych przerzuconej nad warszawską arterią stał nieco wczorajszy obywatel, z uwagą przypatrujący się przejeżdżającym samochodom. - Jedni jadą w tę, drudzy we w tę, bez sensu. Nie mogliby się zamienić? - wygłosił w genialnym natchnieniu.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

Reklama
miniaturka

Stuki z okolic skrzyni DSG
z mokrym sprzęgłem podwójnym

Przystępując do usuwania stuków dobiegających z układu przeniesienia napędu ze skrzynią 02E, przy selektorze w pozycji P oraz N, należy zachować znaczną czujność, gdyż w przeciwnym razie bardzo szybko może być konieczne powtórzenie całej naprawy.

miniaturka

SDCM pomoże zwiększyć eksport

Jeśli jesteś przedstawicielem polskiego producenta części i poszukujesz możliwości rozwinięcia sprzedaży poza granicami kraju, powinien zainteresować cię nowy projekt realizowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

miniaturka

Jubileuszowy rozmach
na ProfiAuto Show 2018

ProfiAuto Show 2018 pozwoli zapoznać się z najnowszymi trendami w motoryzacji. Na stoiskach obecnych będzie 140 najważniejszych światowych marek. Pojawią się też technologiczne nowinki – zapowiadają organizatorzy.

miniaturka

Daj się docenić po raz drugi

Duże zainteresowanie zeszłorocznym konkursem „Daj się docenić” sprawiło, że prowadząca internetową wyszukiwarkę warsztatów firma Inter Cars postanowiła dać kolejnym warsztatom szansę na zdobycie pakietów Motointegratora.

miniaturka

Inter Cars poszerza asortyment Thermotec

Firma Inter Cars poszerzyła swoją ofertę w asortymencie elementów układów termicznych o kolejne pozycje w katalogu przewodów firmy Thermotec, które mają bardzo szerokie zastosowanie przy naprawie samochodów.

miniaturka

Nowe rozruszniki DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę rozruszników przeznaczonych na rynek części zamiennych o 21 nowych numerów katalogowych. Zapewniają one 1178 dodatkowych zastosowań, głównie w pojazdach grupy VW i Jaguar Land Rover.

miniaturka

Nagroda iF Design dla marki OSRAM

Produkty motoryzacyjne marki OSRAM zostały wyróżnione w prestiżowym konkursie iF Design Award 2018. Certyfikat otrzymały w kategorii opakowania wyrobów konsumenckich.

miniaturka

Nowy, największy sklep Würth w Polsce

Firma Würth Polska zorganizowała dzień otwarty i zarazem oficjalne otwarcie swojego największego sklepu w Polsce. Tego dnia na wszystkich klientów czekały liczne promocje, pokazy produktowe oraz bezpłatne szkolenia.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info