Tytuł: Dostaną z liścia

WARSZTATOWIEC.info środa, 18 Kwiecień 2018
Z przodu liść, z tyłu liść, a w środku głąb – taki, powiedzmy sobie szczerze, nie najwyższych lotów dowcip opowiadano jeszcze w czasach Polski Ludowej o młodych kierowcach jeżdżących z naklejkami na szybach przedstawiającymi zielony listek, symbol braku doświadczenia i nieśmiałych początków za kierownicą.

4 czerwca listki mają wrócić. Trzeba będzie z nimi obowiązkowo jeździć przez pierwszych osiem miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy. W tym czasie świeżo upieczeni kierowcy będą musieli również przestrzegać bardziej restrykcyjnych ograniczeń prędkości - 50 km/h w obszarze zabudowanym (bez względu na porę dnia), 80 km/h poza obszarem zabudowanym (zamiast maksymalnie 100 km/h) oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej (limity na autostradach wynoszą 140 km/h, a na ekspresówkach - 120 km/h).

Szczerze mówiąc mamy wątpliwości, czy to ma sens. Być może krajach skandynawskich, gdzie wszyscy solennie przestrzegają przepisów drogowych takie pomysły się sprawdzają. U nas jednak większość kierowców traktuje znaki ograniczające prędkość jazdy jedynie jako delikatną sugestię. Wyobrażamy sobie przejętego swoją nową rolę kierowcę, który z pełnym oddaniem stosuje się do tych przepisów, w związku z czym wyprzedzają go na autostradzie wszystkie pojazdy, łącznie z ciężarówami. Po przeżyciu kilku takich manewrów, kiedy rozklekotane żelastwo tirowej naczepy powoli przesuwa się metr od samochodu, niemal każdy początkujący kierowca uzna, że lepiej narazić się na mandat niż na wypadek i mocniej wciśnie pedał przyspieszenia. W ten oto sposób ustawodawca sam przyczyni się do deprawacji młodego kierowcy, który może pochopnie a niesłusznie uznać, że pozostałe przepisy zawarte w kodeksie drogowym są również bez sensu.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

Reklama
miniaturka

„Pierwszopomocni na drodze”
ze wsparciem IC

Grupa Inter Cars została jednym z partnerów akcji „Pierwszopomocni na drodze” - projektu mającego na celu promocję bezpiecznej i efektywnej jazdy wśród kierowców zawodowych.

miniaturka

Więcej chłodnic i części karoseryjnych

Asortyment części zamiennych oferowanych przez Inter Cars jest największy na rynku, niemniej firma systematycznie go wzbogaca.

miniaturka

Rusza czwarta edycja akcji PitStop

Podczas czwartej edycji ProfiAuto PitStop zupełnie za darmo skontrolowanych zostanie kilka tysięcy samochodów. Podobnie, jak w trakcie poprzednich edycji, organizatorzy wraz z przedstawicielami sieci ProfiAuto Serwis, partnerami i producentami części zamiennych przypomną kierowcom, na co należy zwracać uwagę w swoich pojazdach i dlaczego regularne kontrole są tak ważne dla bezpieczeństwa na drodze.

miniaturka

Diagnostyka i naprawa zawieszenia

Komfort i bezpieczeństwo jazdy coraz bardziej zależą od rozmaitych systemów elektronicznych. Jednak podstawą wciąż pozostaje zawieszenie, dlatego jego systematyczna kontrola i stan techniczny są ogromnie ważne.

miniaturka

Hamowanie krótsze o trzy metry

Firma Lumag wyposaża swoją fabrykę klocków hamulcowych w nową linię aplikującą warstwę green coat. Dzięki temu powstające tam klocki będą zapewniały wyższy poziom bezpieczeństwa, czego najlepszym dowodem jest krótsza nawet o 3 metry droga hamowania od 50 km/h do 0 km/h na etapie docierania się nowo założonych klocków.

miniaturka

Podwójny triumf Valeo

Jury konkursu Premier Automotive Suppliers’ Contribution to Excellence Awards (PACE) nagrodziło firmę Valeo za laserowy skaner SCALA oraz układ klimatyzacji wykorzystujący dwutlenek węgla jako czynnik chłodniczy.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info