Tytuł: Pan komendant jeden wie

WARSZTATOWIEC.info środa, 21 Luty 2018
Najwyższa Izba Kontroli powinna się nazywać Najwyższą Izbą Trwogi i Wyrzutów Sumienia, jej raporty są bowiem utrzymane w tak alarmistycznym tonie, że po publikacji niemal każdego z nich należałoby bić we wszystkie dzwony.

Tym razem NIK przyjrzał się czym i jak jeździ polska Policja. Okazuje się, że co siódmy radiowóz powinien być wycofany ze służby z powodu zbyt dużego przebiegu i zaawansowanego wieku. Do tego ponad połowa funkcjonariuszy w komendach wojewódzkich i jedna trzecia w komendach powiatowych nie ma zezwoleń na wykorzystanie pojazdów służbowych jako uprzywilejowanych. Nie może zatem jeździć z włączoną „dyskoteką”.

„Czy to dobrze, czy to źle – pan komendant jeden wie. On swój rewir dobrze zna i na wszystko oko ma” - że zacytujemy stareńką piosenkę nestora polskiego kabaretu. No cóż, szczerze mówiąc, nie pamiętamy czasów, by policja, a jeszcze wcześniej milicja, była doinwestowana i jeździła wyłącznie nowymi radiowozami, za kierownicami których siedzieliby gliniarze umiejący się ścigać jak Frank Bullit. Mamy wrażenie, że i tak jest lepiej niż kiedyś, tyle że dawniej albo raporty NIK nie odbijały się tak szerokim echem, albo w myśl powiedzonka: masz grypę, stłucz termometr, nikt nie sprawdzał, czym policja ściga złoczyńców.

Kto oglądał serial „07 zgłoś się” ten pamięta pewnie, że w którymś odcinku, z braku laku, do akcji posłany zostaje dwudziestoparoletni Mercedes „skrzydlak”, bardziej pasujący do roli karawanu niż radiowozu. Z kolei filmowy główny bohater, porucznik Borewicz, w ogóle nie szanował powierzonych mu pojazdów służbowych i z piskiem opon gnał nawet w celu przesłuchania staruszka na wózku inwalidzkim, który (staruszek, nie wózek) uciec przed milicyjnym asem pionu śledczego mógł jedynie w zaświaty. Szkoda, że NIK nie czepiał się wtedy organów ścigania. Byłoby co poczytać w raporcie.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Duże warsztaty pod lupą

W ramach trzeciej edycji konkursu „Bezpieczny Warsztat”, organizowanego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych firma Dekra Polska sprawdziła m.in. jaka jest kondycja dużych warsztatów samochodowych.

miniaturka

Zaparowane reflektory

Para wodna w środku reflektora wcale nie musi oznaczać, że lampa nadaje się już tylko do wymiany. Zjawisko takie można bowiem zaobserwować także w zupełnie nowych autach.

miniaturka

Dodatkowa ochrona łańcucha

W celu zapewnienia wymienianemu łańcuchowi rozrządu optymalnego smarowania oraz dodatkowej ochrony przed zużyciem Schaeffler dołącza dodatek smarujący do zestawów INA Timing Chain KIT. Nowy preparat, opracowany przez firmę Schaeffler i specjalizującą się w dziedzinie olejów i dodatków firmę Liqui Moly, redukuje zużycie łańcucha nawet o 20 procent.

miniaturka

Smar do hamulców od Brembo

Regularna i staranna konserwacja elementów układu hamulcowego jest niezbędna, aby zapewnić skuteczne hamowanie w każdych warunkach jazdy. Pomaga w tym Brembo, które wzbogaciło swoją ofertę na rynku części zamiennych o nowy smar Brembo B-QUIET.

miniaturka

Pacol w ofercie Inter Cars

Pacol to marka części karoseryjnych do samochodów ciężarowych, której wyłącznym dystrybutorem jest Inter Cars. Poza podstawowymi elementami, takimi jak zderzaki, błotniki, stopnie kabiny czy atrapy, marka Pacol oferuje również osłony przeciwsłoneczne, klamki, podnośniki szyb, wsporniki oraz zestawy montażowe i zaślepki.

miniaturka

Valeo – sprzęgła do ciężarówek

Aby sprostać kolejnym wymaganiom stawianym przez producentów ciężarówek spełniających Euro VI, Valeo opracowało nowy rodzaj okładzin ciernych, oznaczony symbolem F830®.

miniaturka

Inter Cars brylantem polskiej gospodarki

Instytut Europejskiego Biznesu po raz kolejny opublikował listę firm, którym przyznał tytuł Brylantów Polskiej Gospodarki. Wśród wyróżnionych firm, znalazł się Inter Cars, zajmując wysoką 23. pozycję w rankingu.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info