Tytuł: Wskrzeszanie gwiazdy

WARSZTATOWIEC.info środa, 24 Styczeń 2018
Stare rajdowe porzekadło mówi, że aby wygrać, należy przede wszystkim dojechać do mety. Wygrywają jednak tylko ci, którzy potrafią pojechać na granicy możliwości nie tylko maszyny, ale i swoich własnych. Tak więc najlepsi kierowcy zwyciężają albo wypadają z trasy.

Takim mistrzem był Sobiesław Zasada, legenda sportu motorowego i nasz najbardziej utytułowany rajdowiec w historii. Trzy razy był mistrzem Europy, trzy razy zajął w tych zawodach drugie miejsce. Było to w czasach, kiedy nie rozgrywano jeszcze mistrzostw świata w ich obecnej formie, a mistrzostwo Starego Kontynentu było najbardziej prestiżowym trofeum w rajdach samochodowych.

Ze wszystkich swoich fantastycznych sukcesów sportowych Sobiesław Zasada najbardziej ceni zwycięstwo w arcytrudnym i piekielnie wyczerpującym rajdzie Gran Premio Argentino. Mordercza trasa z etapami po 800 kilometrów wiodła m.in. bezdrożami Patagonii. Zasada startował Porsche 911, któremu nie dawano szans na dojechanie cało do mety, rywalizował zaś z całą grupą znakomitych kierowców z wielkim faworytem gospodarzy, Rodriguezem Canedo na czele.

Załoga Sobiesław Zasada, Jerzy Dobrzański okazała się prawdziwą rewelacją rajdu rozgrywanego w kraju, gdzie sporty motorowe są równie popularne co piłka nożna. Po wielu przygodach, takich jak zderzenie z przelatującym orłem przy prędkości 200 km/h, przeprawie przez rzekę, podczas której „porszak” o mały włos nie został porwany przez wodę do pobliskiego wodospadu, awarii sprzęgła, które trzeba było przepłukiwać z pyłu samochodową gaśnicą, polska załoga sensacyjnie zwyciężyła. Podczas ostatniego, 5. etapu Zasada odrobił stratę do rywali, gnając w gęstej jak mleko mgle z pedałem gazu wciśniętym w podłogę. O wyczynie Polaka rozpisywały się wszystkie argentyńskie gazety.

Przypomnieliśmy sobie wyczyny naszego wielkiego mistrza Sobiesława, bowiem Grupa Zasada zapowiedziała, że zainwestuje w Starachowicach w reaktywację marki Star. Perypetii z naszą słynną marką było już co niemiara, a konsorcjum Zasady bezskutecznie próbowało przedłużyć jej żywot już całe lata temu.

Wtedy się nie udało, ale może uda się teraz. Zasada zawsze znany był z tego, że nie odpuszcza. Trzymamy kciuki za to, by udało się dojechać do mety.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama
miniaturka

Pomóc znaleźć ideał…

Trwałość, zasięg czy barwa – preferencje kierowców co do idealnych, ich zdaniem, świateł mijania i drogowych są bardzo różne. Na całe szczęście dzisiejsza oferta jest tak szeroka, że zadanie doradcy serwisowego czy mechanika – dopasować produkt do oczekiwań klienta – nie wydaje się specjalnie skomplikowane.

miniaturka

Siedem zasad przy wymianie modułów powietrznych zawieszenia

Mercedesa E o symbolu W211 nie można nazwać kultowym, ale na polskim rynku samochodów używanych cieszy się znaczną popularnością. Kierowcy cenią w tym aucie wysoki komfort jazdy, uzyskiwany m.in. dzięki pneumatycznemu zawieszeniu BILSTEIN. Wbrew wielu opiniom wymiana zastosowanych w nim modułów powietrznych nie jest problemem o ile tylko, przestrzega się kilku zaleceń.

miniaturka

Gadżety za opinie

Motointegrator wprowadził nowy konkurs dla warsztatów. Serwisy, które podczas trwania akcji zdobędą 25 opinii, dodanych przez klientów na www.motointegrator.com mają szansę wygrać pakiet gadżetów i materiałów promocyjnych dla warsztatu.

miniaturka

TOMEX Hamulce w katalogu TecDoc

Polska firma TOMEX Hamulce jest kolejnym producentem, którego pełną ofertę można znaleźć w katalogu TecDoc.

miniaturka

Nowości termiczne DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę części do układów chłodzenia silnika i klimatyzacji przeznaczonych na rynek części zamiennych. Wprowadzono łącznie 70 nowych referencji.

miniaturka

Więcej zdjęć w katalogu

Textar poszerza zasoby katalogu Brakebook o zdjęcia elementów układów hamulcowych przeznaczonych do pojazdów użytkowych. Znakomicie ułatwi to mechanikom dobór właściwej referencji przed złożeniem zamówienia u dystrybutora.

miniaturka

Young Car Mechanic z nowościami

Wraz z początkiem roku wystartowała nowa strona konkursu Young Car Mechanic. Organizatorzy odświeżyli szatę graficzną serwisu, a także wyznaczyli nową lokalizację finału krajowego.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info