Tytuł: Wzrosty i spadki inteligencji

WARSZTATOWIEC.info środa, 10 Styczeń 2018
Postęp techniczny sprawia, że samochody stają się coraz sprytniejsze, a nawet zaczynają przejawiać coś w rodzaju sztucznej inteligencji. Dzięki najnowszym rozwiązaniom nie tylko zaczynają rozumieć, co się do nich mówi, i to w rozmaitych językach, ale nawet potrafią zareagować odpowiednio do kontekstu sytuacyjnego.

Firma Bosch chwali się swoim asystentem kierowcy, który odgaduje intencje użytkownika. Kiedy powiemy rano np. „zadzwoń do Piotra”, to bystrzak sam połapie się, że mamy na myśli kolegę z pracy, a już wieczorem, usłyszawszy tę samą komendę, połączy nas z innym Piotrem – starym druhem, z którym chodzimy na piwo.

Prawdopodobnie w analogiczny sposób można połączyć się rano z koleżanką z pracy, a wieczorem - z koleżanką z wojska. Ciekawi tylko jesteśmy, czy twórcy algorytmu przewidzieli, że próby połączenia może dokonać osoba niepowołana. Czy wówczas przytomny asystent odpowie stanowczo: „nie znam żadnej Oli, a wszelkie podejrzenia są całkowicie bezpodstawne”? Poddajemy to pod rozwagę twórcom systemu.

Żart żartami, ale niepokoi nas myśl, że wzrost inteligencji samochodów będzie skutkował obniżeniem inteligencji kierowców. W im większym stopniu samochody będą nas wyręczać w rozmaitych obowiązkach, np. związanych z zachowaniem uwagi na drodze i oceną ewentualnych zagrożeń, tym bardziej będziemy kapcanieć za kierownicą, a wówczas byle co może nas całkowicie zaskoczyć. Niewykluczone jednak, że jesteśmy po prostu zwykłymi wstecznikami, którzy irracjonalnie boją się technologicznej rewolucji.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Inteligentny poliglota Boscha

Asystent głosowy w samochodzie to jedno z najnowszych rozwiązań opracowanych przez firmę Bosch. Pomaga ono kierowcom skoncentrować się na ich podstawowym zadaniu, czyli prowadzeniu auta.

miniaturka

Naprawa w 7 odsłonach

Przy naprawie najbardziej nawet wydawałoby się banalnych usterek nie wolno działać w sposób automatyczny. Można bowiem przysporzyć sobie wiele kłopotów, gdyż życie pełne jest niespodzianek.

miniaturka

Mechanicy na start

Dobiegają końca przygotowania do VII edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Organizatorzy konkursu zapowiadają nowe atrakcje podczas konkurencji praktycznych oraz nacisk na wiedzę o najnowszych technologiach w motoryzacji.

miniaturka

Nowy rok, nowe szkolenia

Początek roku to doskonały czas na wyznaczanie sobie wyzwań i celów. Jednym z nich może być pozyskanie wiedzy i nowych umiejętności.

miniaturka

TOMEX podsumowuje

Rozpoczęty właśnie rok będzie dla firmy Tomex Hamulce wyjątkowy, gdyż będzie ona obchodziła swoje 40-lecie. Miniony z wielu względów też był jednak bardzo ważny.

miniaturka

Akumulatory dla wymagających

Oczekiwania dotyczące wydajności i trwałości akumulatorów wzrosły tak bardzo, że tradycyjne baterie nie zdają już egzaminu. Dotyczy to szczególnie akumulatorów wykorzystywanych w nowoczesnych pojazdach ciężarowych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info