Tytuł: Liście wciąż zbyt drogie

WARSZTATOWIEC.info środa, 20 Grudzień 2017
Niedawno pisaliśmy o majaczących na horyzoncie problemach z dostępem do litu, który jest niezbędny do produkcji baterii stosowanych w różnych urządzeniach, również w samochodach elektrycznych. Problemy z podażą tego surowca to jedna z podstawowych przeszkód do tego, by elektryczna motoryzacja upowszechniła się i zdominowała światowe rynki. Jeśli lit nie stanieje, to ceny samochodów elektrycznych również znacząco nie spadną, bo w ogromnym stopniu zależą od kosztów produkcji baterii.

Na razie kupowanie samochodu elektrycznego nie bardzo się kalkuluje. Wykonajmy proste zadanie ekonomiczne, porównując dwa pojazdy z oferty Nissana: zbudowane na tej samej platformie modele Leaf i Pulsar. Najtańszy elektryczny Leaf (po angielsku „liść”) kosztuje 128 000 zł, zaś jego benzynowy kuzyn – 66 500. Jak łatwo obliczyć, różnica w cenie wynosi 61 500 złotych, za które można Pulsarem przejechać (wg raportów spalania) około 220 000 km.

Nawet jeśli przyjmiemy, że prąd do Leafa byłby za darmo, bo np. ewentualni nabywcy dysponują prywatnymi elektrowniami wodnymi niczym Dziad i Baba z uroczego filmu Andrzeja Kondratiuka „Gwiezdny pył”, to nie wydaje się, by prosta kalkulacja przekonała do kupna Leafa kogoś innego niż dobrze sytuowanych ekscentryków z zacięciem ekologicznym.

No, chyba że władze wpadną na pomysł promowania elektrycznej motoryzacji i urządzą w zatłoczonych miastach np. darmowe parkingi przeznaczone wyłącznie dla samochodów elektrycznych, na które zawsze będą czekały wolne miejsca.

Nie bardzo jednak wierzymy, że ktoś wprowadzi taki samochodowy apartheid. Na przeszkodzie stanie polityka. Uprzywilejowana mniejszość będzie budziła zawiść nieuprzywilejowanej większości. Zawiść zaś to wielka namiętność, a władzę zawsze wybiera większość.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Wymiana amortyzatorów w Fiacie 500

Fiat 500 to kolejne auto dla którego firma KYB przygotowała ilustrowaną instrukcje montażu amortyzatorów. Warto się z nią zapoznać przed przystąpieniem do takiej operacji, bo w tym aucie nie jest ona wcale taka prosta.

miniaturka

Audyt - narzędzie warsztatowe

Wiele serwisów samochodowych, które od lat prowadzą działalność, przyzwyczaja się do swojego wizerunku i wdrożonych procedur. Świat nie stoi jednak w miejscu, pojazdy robią się coraz bardziej skomplikowane, a ich użytkownicy wymagający. Wymusza to zmiany w pracy warsztatów.

miniaturka

Champion poszerza ofertę

Federal-Mogul Motorparts wprowadza rozszerzoną gamę produktów Champion. Zadbano również o nowe programy sprzedaży detalicznej, które można adaptować do potrzeb sprzedawców części zamiennych na dowolnym rynku.

miniaturka

Elit Polska otwiera nowe filie

Koniec 2017 roku w firmie AD Polska to przede wszystkim formalna zmiana dotychczasowej jej nazwy na Elit Polska. Pomimo to spółka kontynuuje rozpoczęte wcześniej projekty i otwiera nowe filie.

miniaturka

Kolejna edycja Young Car Mechanic

Rozpoczął się pierwszy etap konkursu Young Car Mechanic. Wyłonione talenty powalczą o cenne nagrody i tytuł najlepszego młodego mechanika w 2018 roku.

miniaturka

Więcej katalizatorów ze Środy Śląskiej

BASF zapowiedział rozbudowę zakładu katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej. Przewidywane jest uruchomienie nowych linii produkcyjnych i dodatkowej infrastruktury. Inwestycja powiększy istniejący obiekt o około 14 000 metrów kwadratowych, czyli o ponad 50% obecnego obszaru produkcyjnego. Powstaną również nowe miejsca pracy.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info