Tytuł: Polaquito, czyli maluch na Kubie

WARSZTATOWIEC.info środa, 13 Grudzień 2017
Maluch dla Toma Hanksa dotarł już do Hollywood i jest pewnie jedynym „kaszlakiem” w całej Kalifornii. Poszukiwania w Polsce odpowiedniego egzemplarza do remontu trwało dość długo, bo musiał to być maluch na tyle wiekowy, by spełniał kryterium pojazdu zabytkowego według restrykcyjnych kalifornijskich przepisów określających normy ekologiczne.

Organizatorzy sympatycznej akcji znacznie szybciej znaleźliby starego maluszka, i to z mniej dziurawą karoserią, na... Kubie. Jak wiadomo, gorąca jak wulkan wyspa stanowi bowiem istny motoryzacyjny skansen, w którym niczym mucha w bursztynie, zachowały się nie tylko historyczne samochody amerykańskie, pamiętające jeszcze reżim Batisty i amerykańskie kasyna, ale również przedstawiciele motoryzacji socjalistycznej.

Wśród nich poczesne miejsce zajmuje nasz mały Fiat, który zwany jest na wyspie „polaquito”, czyli „polaczek”, przy czym od razu należy zapewnić, że w określeniu tym nie ma nic pogardliwego. To po prostu pieszczotliwe zdrobnienie.

Jeździ po Kubie maluchów jeszcze sporo i na ulicach Hawany spotkać można nawet czterdziestoletnie samochody z czasów inżyniera Karwowskiego, w zadziwiająco zresztą dobrym na oko stanie.

Maluchy na Kubie zawdzięczają swoje długie życie nie tylko socjalizmowi, ale również temu, że nie ma tam zim i nikt nie sypie soli na ulice. Jak widać, karaibski klimat służy nie tylko ludziom.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama
miniaturka

Otwórz się na serwisowanie pojazdów dostawczych

Z perspektywy mechanika łatwo zauważyć, że sektor samochodów dostawczych rozwija się niezwykle szybko. Od stycznia do listopada 2016 r. w Unii Europejskiej zarejestrowano ponad 1,7 miliona pojazdów dostawczych, czyli o 12,1% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, zgodnie z prognozami liczba pojazdów dostawczych wzrośnie do 2020 roku o 38%.

miniaturka

Warsztat mały, możliwości duże

 W małych warsztatach drzemie duży potencjał – udowadniają to wyniki audytów przeprowadzonych przez firmę Dekra Polska w ramach konkursu „Bezpieczny Warsztat”. Z zaprezentowanych danych jasno wynika, że małe, niezależne serwisy stawiają na rozwój i przede wszystkim są bezpieczne.

miniaturka

Napęd rozrządu w używanym aucie

Większość polskich kierowców decyduje się na zakup samochodów używanych – w 2016 roku sprzedano 476 tys. nowych pojazdów, jednocześnie było aż 1,96 mln ofert sprzedaży samochodów z drugiej ręki. Nabycie używanego samochodu zawsze niesie ze sobą ryzyko ujawnienia się poważnej usterki już po dokonanej transakcji, a jedną z groźniejszych jest awaria napędu układu rozrządu – przestrzegają eksperci firmy SKF.

miniaturka

Pneumatyczna oferta

Na polskich drogach przybywa nowych i używanych samochodów z zawieszeniem pneumatycznym. Dzięki ofercie marki BILSTEIN ich właściciele zyskują dostęp do zamienników o jakości elementów montowanych fabrycznie.

miniaturka

KYB i wirtualna rzeczywistość

KYB Europe wprowadza nowe narzędzie wsparcia technicznego. Pozwala ono zobrazować niebezpieczeństwa, jakie mogą nieść za sobą zużyte amortyzatory.

miniaturka

Zmysłowy kalendarz Inter Cars

Gra różnokolorowych świateł na ciele kobiety, to motyw przewodni kalendarza planszowego Inter Cars na 2018 rok.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info