Tytuł: Ambicje towarzysza sekretarza

WARSZTATOWIEC.info środa, 6 Grudzień 2017
Prasa podała, że w poznańskiej fabryce Volkswagena pracownicy dostali właśnie solidne podwyżki wynegocjowane w drodze dialogu i wzajemnego zrozumienia przez dyrekcję i zakładowe związki zawodowe. Robota w poznańskiej fabryce jest ceniona i nie ma problemu ze znalezieniem chętnych do pracy. Sam zakład jest zaś jednym z najlepiej funkcjonujących w grupie Volkswagena. Słowem, oto przykład udanej inwestycji zagranicznej przyczyniającej się do wzrostu naszego PKB.

Starsi i zaawansowani zapewne pamiętają, że dawno, dawno temu w poznańskim Antoninku mieściła się Fabryka Samochodów Rolniczych, w której produkowano jeden z najdziwniejszych wynalazków socjalistycznej motoryzacji – wehikuł o wdzięcznej nazwie Tarpan.

Tarpan to dziki koń, pałętający się przed wiekami po lasach, a jaki jest koń, każdy widzi. No więc pamiętamy, że samochód Tarpan wyglądał jak SAM zmajstrowany w garażu przez zdolnego konstruktora-sobieradka, a produkowany był w zbliżonej do garażowej technologii.

Mało kto wie, że zakład w Poznaniu powstał głównie dzięki ambicjom tamtejszego sekretarza wojewódzkiego PZPR, który zabiegał w partyjnej centrali o to, by Wielkopolska miała swoją fabrykę samochodów. Dziś pracownicy poznańskiego Volkswagena powinni mieć towarzysza sekretarza we wdzięcznej pamięci, bo przecież początki zaangażowania koncernu w Poznaniu to joint venture z FSR „Polmo”. Szefowie z Wolfsburga zdecydowali się na to nie dlatego, że zachwycił ich Tarpan Honker, tylko po prostu dostrzegli potencjał tego miejsca, a przede wszystkim ludzi.

Tak oto socjalistyczne sny o potędze śnione przez partyjną szyszkę ziściły się w kapitalizmie. Ot, paradoks historyczny.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Jak zapobiec problemom z akumulatorem
i zyskać klientów

Najczęstszymi awariami zmuszającymi kierowców do nieplanowanych postojów i korzystania z usług pomocy drogowej czy przydrożnego warsztatu są szeroko rozumiane niedomagania silnika, uszkodzenia ogumienia oraz problemy z instalacją elektryczną. Na szczególną uwagę zasługuje instalacja elektryczna ze względu na swoistą symbiozę trzech elementów: akumulatora, rozrusznika i alternatora.

miniaturka

Zestawy naprawcze wałów napędowych

Meyle rozszerza swój asortyment zestawów naprawczych wałów napędowych i oferuje już 15 kompletów, które pokrywają zapotrzebowanie 10 milionów samochodów w Europie. Jako rozwiązanie typu „Smart Repair”, zestawy zawierają wszystkie komponenty do naprawy wału napędowego, dzięki czemu pozwalają oszczędzić czas i zmniejszyć koszt wymiany.

miniaturka

Wolą warsztat z polecenia

Krótki czas naprawy jest ważniejszy od kosztów, a na wybór warsztatu wyraźnie wpływają opinie rodziny lub znajomych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie producenta olejów silnikowych Mobil 1 wśród 4000 kierowców z Polski, Niemiec, Francji i Włoch.

miniaturka

Studenci innowatorzy

    Dwa pierwsze miejsca prestiżowego konkursu Valeo Innovation Challenge zajęły polskie zespoły.      

miniaturka

Kalendarz ProfiAuto

Wysportowane dziewczyny, rajdowe samochody i tor wyścigowy – kalendarz ProfiAuto na rok 2018 zainspirowany został emocjami towarzyszącymi sportowcom i mechanikom ProfiAuto Serwis podczas wyścigów na profesjonalnym torze.

miniaturka

Textar wzbogaca ofertę

Gama części hamulcowych marki Textar wzbogaciła się o nowe referencje przeznaczone do wybranych modeli Citroena C3 Aircross, Jeepa Compassa, Forda S-Max i Renault Megane Grandtour.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info