Tytuł: Szukamy litu

WARSZTATOWIEC.info środa, 29 Listopad 2017
Giełdowi inwestorzy dopiero co musieli oswajać się z informacją podaną przez zarząd Tesli, który przyznał, że produkcja samochodów elektrycznych tej marki jeszcze długo nie osiągnie zaplanowanej wydajności z powodu problemów z dostawami różnych systemów, a już na horyzoncie pojawia się kolejna mielizna, na której osiąść może statek elektrycznej motoryzacji.

Tym razem rzecz dotyczy nie tylko Tesli, ale wszystkich producentów elektrosamochodów. Eksperci przewidują bowiem, że za chwilę brakować będzie litu potrzebnego do produkcji baterii.

Co ciekawe, nie tak dawno nikt zaprzątał sobie głowy tym pierwiastkiem do tego stopnia, że nie handlowano nim nawet na giełdach surowcowych. Dziś, w obliczu szybkiego rozwoju elektromobilności, niepozorny biały metal zaczyna być uznawany za surowiec strategiczny. Problem polega na tym, że światowe wydobycie jest ograniczone i wedle niektórych szacunków już za parę lat podaż nie nadąży za popytem, a to oznacza, że samochody elektryczne nie będą mogły tanieć. Przyszli litowi szejkowie będą pochodzić głównie z Ameryki Południowej, gdzie znajduje się połowa znanych złóż. W roli Kuwejtu nowej elektrycznej ery może zaś wystąpić biedniutka dziś Boliwia, znana głównie z indiańskich szamanów.

Przyszedł nam do głowy taki oto pomysł. Może by tak dobrze poszukać w Polsce i znaleźć własny lit? Ropy z Karlina wystarczyło na trzy cysterny, gazu łupkowego – na trzy lata gadania i snów o potędze, może akurat z litem nam wyjdzie?

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Ryżowa awaria

„Jeszcze ryżem sypną na szczęście” - to słowa znanej niegdyś piosenki. W przypadku awarii pewnej limuzyny były one dramatycznie nieprawdziwe.

miniaturka

Grudniowe szkolenia

Chociaż grudzień to miesiąc świątecznej krzątaniny, to jednak warto poświęcić w nim również czas na szkolenia, by podnieść poziom kompetencji. Ciekawą ofertę grudniowych szkoleń przygotował Inter Cars.  

miniaturka

Klimatyzacja również na zimę

Błyskawiczne osuszanie zaparowanych szyb w wilgotne jesienne i zimowe dni, to tylko jeden powód, dla którego warto włączać klimatyzację również wtedy, kiedy jest zimno. Drugi, równie dobry, a może i lepszy, jest taki, że zapewni to sprężarce klimatyzacji wieloletnie, bezproblemowe działanie.

miniaturka

Chłodnic znów najwięcej

Nie ma miesiąca by firma Nissens nie wprowadziła nowości do swej oferty. Tym razem ich lista liczy sobie 39 pozycji. Tradycyjnie licznie reprezentowane są na niej chłodnice.

miniaturka

Starline w ofercie AD Polska

W sierpniu tego roku zapoczątkowany został proces zmian właścicielskich w sieci AD Polska. Dzięki konsolidacji z firmą Elit, warsztaty samochodowe oraz kierowcy zyskają dostęp do szerokiej gamy części marki Starline.

miniaturka

Loteria sieciowa

Do końca roku potrwa loteria dla klientów, naprawiających pojazdy w serwisach należących do sieci warsztatowych: Q-Service, Q-Service Truck, Q-Service Premium lub Perfect Service.

miniaturka

Przemysł 4.0 w Mirkowie

Fabryka układów hamulcowych Robert Bosch w Mirkowie k. Wrocławia zyskała tytuł „Fabryka Roku 2017” w kategorii „IT dla Przemysłu” w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Trade Media International oraz magazyny Inżynieria i Utrzymanie Ruchu i Control Engineering Polska .

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info