Tytuł: Groteska kartelowa

WARSZTATOWIEC.info środa, 25 Październik 2017
Groteska to kategoria estetyczna, charakteryzująca się połączeniem w jednym dziele jednocześnie występujących pierwiastków przeciwstawnych, takich jak m.in. tragizm i komizm – czytamy w słowniku. Brakuje w tej definicji jedynie odsyłacza „patrz: zmowa kartelowa”. Już wyjaśniamy, o chodzi w tej karkołomnej figurze retorycznej. Otóż kilka miesięcy temu światową prasę obiegła wieść, że Komisja Europejska wykryła zmowę producentów samochodów. Konkretnie zmawiały się trzy jakże zasłużone dla motoryzacji koncerny: Volkswagen, Mercedes i BMW. Chodziło zaś o uzgadnianie cen układów ograniczających emisję szkodliwych substancji przez silniki Diesla.

Na tym kończymy część tragiczną utworu, płynnie przechodząc do części komicznej. Firma BMW zakrzyknęła bowiem gromko: owszem, zmawialiśmy się, ale to nie nas oskarżali o manipulacje z testami.

Tu przypomina się postać Nikanora Iwanowicza, prezesa spółdzielni mieszkaniowej z „Mistrza i Małgorzaty”, który oskarżony o przyjęcie łapówki w walucie obcej, zaklinał się, że owszem brał, ale tylko „nasze, radzieckie”.

Na tym nie koniec. Pozostali uczestnicy zmowy walczą o tytuł świadka koronnego, licząc, że w ten sposób unikną kary i szczegółowo opowiadają o tajnym porozumieniu Komisji Europejskiej.

Wszystko to przypomina komedię kryminalną o szajce włamywaczy nieudaczników, tak jakby zmowy kartelowej dokonał gang Egona Olsena.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama
miniaturka

Finał z atrakcjami

W połowie września stu klientów firmy Auto Partner, biorących udział w promocji AP EXPERT 2017, spędziło weekend pod znakiem Wielkiego Finału. Organizatorzy zapewnili sportową rywalizację i niezapomniane wrażenia na Autodromie Słomczyn, zwieńczeniem zaś była uroczysta wieczorna gala.

miniaturka

Medal Komisji Edukacji Narodowej
dla dyrektora Inter Cars

Grupa Inter Cars niejednokrotnie udowadniała, że zaangażowanie w rozwój i edukację młodzieży, jest dla jej włodarzy bardzo istotną kwestią. Potwierdzeniem tego jest wyróżnienie, którym został uhonorowany Marek Sulima, dyrektor Grupy Filii Białystok.

miniaturka

Promocja Delphi w AD Polska

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran po raz trzeci z rzędu zdobyli tytuł Rajdowych Mistrzów Europy, co nie udało się żadnemu innemu zespołowi w 64-letniej historii tych zawodów. Z tej okazji firma Delphi razem z siecią AD Polska przygotowała promocję „Tnij na szczyt” z nagrodami sygnowanymi logo Lotos Rally Team.

miniaturka

Zestawy GearBOX pod marką LuK

Zestawy GearBOX firmy Schaeffler przeznaczone do naprawy manualnych skrzyń biegów, skrzyń z podwójnym sprzęgłem, a także mechanizmów różnicowych, dostępne do tej pory pod marką INA będą teraz oferowane pod marką LuK.

miniaturka

BILSTEIN DampTronic w BMW

Nabywcy BMW serii 5 mogą wybrać opcjonalne zawieszenie Dynamic Damper Control. Pod nazwą tą kryje się konstrukcja firmy BILSTEIN – DampTronic. 

miniaturka

50 lat elektrycznych pomp paliwa Bosch

Dziś coraz trudniej sobie wyobrazić inną pompę paliwa niż elektryczną. Pompy takie pojawiły sie jednak wraz z elektronicznymi układami wtryskowymi, które stopniowo zdobywały rynek.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info