Tytuł: Aluminiowe seppuku

WARSZTATOWIEC.info środa, 11 Październik 2017
Japońska produkcja metalurgiczna zawsze kojarzyła się nam przede wszystkim z katanami – samurajskimi mieczami słynącymi z niezrównanej jakości. Zanim gotowe miecze trafiły na rynek, przechodziły drobiazgową kontrolę jakościową, polegającą m.in. na krajaniu nimi skazańców już to martwych, już to jeszcze całkiem żywych. Wyniki prób wybijano zaś na klindze. Gdyby japoński płatnerz coś przy okazji zełgał i „podrasował” deklarowaną jakość swojego wyrobu, nie tylko zostałby wykopany z cechu na zbity pysk, ale wszyscy oczekiwaliby również, że okryty hańbą popełni seppuku.

To wszystko jednak stare dzieje. Dziś na całym świecie, włącznie z Krajem Kwitnącej Wiśni, obowiązują całkiem inne standardy. Producenci chachmęcą, na jaw wychodzą kolejne szwindle, ale nikt nie ma zamiaru nie tylko popełniać seppuku, ale nawet podawać się do dymisji.

Światowa motoryzacja boryka się właśnie z kolejną aferą. Firma Kobe Steel dostarczająca blachy japońskim koncernom samochodowym przyznała oto, że fałszowała wyniki testów dotyczących produktów z miedzi i aluminium. Zarząd firmy twierdzi, że to nie jego wina, bo fałszerstw sami z siebie dokonywali pracownicy, poddawani nieustannej presji odbiorców.

Wychodzi na to, że XIX-wieczny japoński cesarz pochopnie zabronił poddanym noszenia katan. Gdyby bowiem prezes Kobe Steel, zamiast zrzucać winę na podwładnych, postąpił jak nakazuje w takich razach busido, czyli zbiór zasad etycznych samurajów, być może wartość akcji metalurgicznego potentata nie spadłaby na tokijskiej giełdzie o 20%.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama
miniaturka

Dwumasowe koło zamachowe ze sprzęgłem przeciążeniowym

Wymieniając dwumasowe koło zamachowe w samochodzie Ford Transit (06-) w najlepszej wierze można popełnić błąd, który będzie skutkował koniecznością montażu kolejnego koła.

miniaturka

Sposób na zepsutą przekładnię kierowniczą

Zbyt duży opór kierownicy, drgania, zgrzyty i stuki podczas skręcania. To tylko niektóre objawy, które mogą świadczyć o awarii przekładni kierowniczej w pojeździe. W wielu przypadkach naprawa tego elementu w warunkach warsztatowych jest niemożliwa, a koszt nowej części bardzo wysoki. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

miniaturka

Osiem rolek

Skracanie listy dostępnych pozycji w danym asortymencie przy pozostawieniu niezmienionej liczby referencji, słowem projektowanie bardziej uniwersalnych elementów, to trend korzystny zarówno dla warsztatów jak i dystrybutorów części, bowiem zapewnia znacznie prostszą logistykę i łatwiejszy dobór elementów.

miniaturka

Monroe w Inter Cars

Katalog części oferowanych przez Inter Cars poszerzony został o kolejne pozycje asortymentowe. Firma wprowadziła do swojej oferty elementy zawieszenia firmy Monroe.

miniaturka

Najnowszy katalog Ruville

Najnowsze wydanie katalogu części zamiennych Schaeffler liczy ponad 1000 stron i zawiera całe portfolio produktów Ruville obejmujące elementy zawieszenia i układu kierowniczego do samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych.

miniaturka

Jedyny taki kongres

Kilka tygodni pozostało do największego kongresu branży motoryzacyjnej w Polsce. Na XII Kongresie Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, który odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Warszawie spodziewanych jest ponad 800 uczestników, w tym reprezentujących firmy i instytucje odgrywające kluczowa rolę na rynku części motoryzacyjnych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info