Tytuł: Szczupaki połykają się nawzajem

WARSZTATOWIEC.info czwartek, 28 Wrzesień 2017
Niedawno pisaliśmy o zakusach chińskiego konsorcjum, które ostrzy sobie zęby na markę Jeep, należącą do włosko-amerykańskiego koncernu FCA. Niedawno zaś przez media przemknęła niepotwierdzona przez samych zainteresowanych informacja, że do gry włączyli się Koreańczycy, bowiem chęcią przejęcia Fiata-Chryslera zapałał Hyundai.

– Małą płotkę zjada duży kiełbik, kiełbika okoń, a okonia szczupak – prawił stary Halpern w „Ziemi obiecanej”, wyjaśniając mechanizm wczesnego kapitalizmu. Dziś światowa motoryzacja przypomina natomiast staw, w którym szczupaki już dawno pozżerały płotki i okonie i teraz połykają się nawzajem. W ogóle zaś rządzą finansiści, a inżynierowie i projektanci coraz bardziej wydają się dodatkiem do działów marketingu.

Jakże romantyczne z dzisiejszej perspektywy wydają się czasy, kiedy przemysł motoryzacyjny stawiał pierwsze kroki, a rodził się z ludzkiej pasji i talentu. 110 lat temu Henry Ford wpadł na pomysł rozpoczęcia masowej produkcji tanich samochodów, na które będzie stać przeciętną amerykańską rodzinę. Zaprojektowany przez Forda model T zmienił przemysł, Amerykę i świat. Wydaje się jednak, że czasy wielkich indywidualności bezpowrotnie minęły i dzisiejsi Fordowie mogą być jedynie trybikami kręcącymi się w wielkich korporacjach.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama
miniaturka

Święto motoryzacji na PGE Narodowym

Tegoroczna edycja targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów organizowanych przez Inter Cars ściągnęła na błonia PGE Narodowego dziesiątki tysięcy osób. Impreza po raz kolejny przybrała postać święta motoryzacji, albowiem poza bogatą ofertą rynkową i szkoleniową na gości czekały też liczne konkursy i pokazy, sportowe emocje oraz widowiskowy wieczorny koncert.

miniaturka

O przewadze nowoczesnych płynów chłodzących

Jedynie jedna trzecia paliwa spalanego w silniku tłokowym zamieniana jest na użyteczna pracę, z reszty powstaje ciepło, które musi zostać rozproszone, by nie doszło do przegrzania jednostki napędowej. Odpowiedzialny jest za to układ chłodzenia napełniony odpowiednim płynem.

miniaturka

Nowe rodzaje czujników DENSO

 DENSO wprowadziło do oferty dwie nowe linie produktów – czujniki położenia wałka rozrządu i czujniki położenia wału korbowego.

miniaturka

Sprzęgła do ciężkiej pracy

Tarcze sprzęgieł Sachs przeznaczonych do ciężkich pojazdów użytkowych zyskały nowy rodzaj okładzin ciernych. Jak zapewniają przedstawiciele ZF Aftermarket, dzięki temu nawet w najtrudniejszych warunkach pracy są one znacznie bardziej odporne na zużycie.

miniaturka

Więcej światła
- lepsza widoczność i bezpieczeństwo

W tym roku mija 10 lat od wprowadzenia na rynek żarówek o podwyższonych parametrach świetlnych OSRAM Night Breaker. Dzięki temu, że dostarczają one więcej światła, poprawia się bezpieczeństwo kierowców.

miniaturka

Philips X-tremeUltinon LED
już w komplecie

Philips wprowadził na rynek retrofity LED żarówek halogenowych H7. Tym samym gama produktów Philips X-tremeUltinon jest już kompletna i można nimi zastąpić żarówki H4, H7 oraz H8/H11/H16.

miniaturka

Nowa koncepcja koła

Firma Continental, znana przede wszystkim jako producent opon, ale będąca też ważnym dostawcą innych elementów wykorzystywanych w pojazdach, opracowała nową koncepcję koła zintegrowanego z hamulcami.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info