Tytuł: Le plastique c’est fantastique

WARSZTATOWIEC.info środa, 20 Wrzesień 2017
Pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy rozpoczynano produkcję Polskiego Fiata 125p, inżynierowie z FSO musieli poradzić sobie z różnymi technologicznymi problemami wynikającymi głównie z niedoborów trapiących socjalistyczną gospodarkę. Jednym z nich było wytwarzanie atrap chłodnicy wykonanych ze stalowych listewek. Elementy te były trudne w produkcji z powodu konieczności zgrzewania stali nierdzewnej. Żerańscy racjonalizatorzy głowili się, jak sobie z tym poradzić, aż wreszcie wymyślili, że stalowe atrapy zostaną zastąpione elementami wykonanymi z tworzywa ABS. Nie obyło się co prawda bez tzw. wsadu dewizowego, czyli wydania deficytowych dolarów na materiał importowany bodajże z Japonii, ale przynajmniej produkcja była prosta i szybka.

Dziś kolekcjonerzy poszukują oryginalnych stalowych i stylowych fiatowych atrap niczym białych kruków, ale w latach 70. uważano, że niezbyt estetyczna, czarna, plastikowa kratka dodaje żerańskiemu pojazdowi nowoczesnego wyglądu. Użytkownicy PF 125p sami wyrzucali piękne, lśniące oryginalne atrapy zaprojektowane przez włoskich stylistów, a w ich miejsce wstawiali „rzemieślnicze” czarne zamienniki wykonane z obrzydliwego plastiku udającego japoński ABS.

Przypomniała nam się ta zamierzchła historia przy okazji takiej oto konstatacji: samochody coraz mniej potrzebują paliw ropopochodnych, ale same produkowane są w coraz większym stopniu z tworzyw sztucznych, które wytwarzane są z ropy. Wychodzi na to, że tak czy siak motoryzacja nie może się obejść bez tego surowca.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Opel 1.3 CDTi – przedwczesna awaria sprzęgła

Nowe sprzęgło powinno bezawaryjnie służyć kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Jeśli odmawia posłuszeństwa po kilku tysiącach, należy sądzić, że było wadliwe lub, co dużo bardziej prawdopodobne, popełniony został błąd przy jego montażu.

miniaturka

Targowy weekend

W piątek 22 września rozpoczynają się trzydniowe 16. Targi Części Zamiennych, Narzędzi i Wyposażenia Warsztatów organizowane przez Inter Cars. Ponad 200 wystawców pokaże swoje produkty gościom odwiedzającym błonia wokół stadionu PGE Narodowy.

miniaturka

Co pokaże Ferodo, MOOG i Champion

W dużym namiocie sferycznym, który na czas Targów Inter Cars postawi Federal-Mogul Motorparts, zobaczyć będzie można m.in. bezmiedziowe klocki hamulcowe Ferodo Eco-Friction, łożyska kół MOOG oraz wycieraczki marki Champion.

miniaturka

Kajto na stoisku

Na stoisku firmy Delphi Product & Service Solutions czekać będzie nie tylko ekspozycja produktów firmy. Pojawi się na nim również Kajetana Kajetanowicz, dwukrotny rajdowy mistrz Europy i czterokrotny rajdowy mistrz Polski.

miniaturka

SKF stawia na praktyczne przykłady

Aranżacja stoiska na targach branżowych nie musi ograniczać się do prezentacji produktów firmy. Przekonać się o tym będzie można na stoisku firmy SKF, gdyż postawiła ona na praktyczne przykłady wykorzystania oferowanych przez nią części w codziennej pracy mechanika.

miniaturka

Dwa stoiska i centrum na kołach

Valeo zaprezentuje kompletną ofertę swoich produktów na dwóch stoiskach, w strefie części i strefie ciężkiej. Pokaże także swe mobilne centrum wystawiennicze Valeo On Tour, pozwalające prezentować ofertę w innowacyjny sposób.

miniaturka

Światło na światła

Każdy, kto chciałby zapoznać się z najnowszymi trendami w oświetleniu pojazdów powinien podczas Targów Inter Cars odwiedzić stoisko firmy OSRAM. Pokaże ona oczywiście również swe produkty, które są nowością w jej ofercie kierowanej na rynek wtórny.

miniaturka

Pełna oferta

Podczas 16. edycji Targów Inter Cars po raz pierwszy polskim klientom zostanie w jednym miejscu zaprezentowana pełna oferta marki BILSTEIN.

miniaturka

Czy kierowcy zapłacą za skandal VW ?

Przyszłość rynku motoryzacyjnego pozostaje obecnie pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko przez projekt rozporządzenia, które, o ironio, miało na celu znaczną poprawę funkcjonowania tegoż rynku – mowa o projekcie rozporządzenia COM(2016) 31.

miniaturka

4,5-hektara magazynu

Firma Moto-Profil powiększyła powierzchnię swojej siedziby w stosunku do roku ubiegłego o prawie 30%. Tym samym jej centrum logistyczne o powierzchni 45 tys. m2 stało się jednym z największych magazynów z częściami samochodowymi w Polsce.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info