Tytuł: Nieracjonalizacje

WARSZTATOWIEC.info środa, 30 Sierpień 2017
Jak podaje prasa, koncern Fiat Chrysler Automobiles, a konkretnie jego amerykańska część, trapiony jest przez awarie produkowanych przezeń samochodów. Ostatnio trafiło na słynne musclecary Chryslera: Challenger i Charger, modele raczej zbytkowne, a wyposażone w mocarne jednostki HEMI Hellcat V8.

Oto jak podaje Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Drogowego NHTSA, w modelach z 2017 roku może dojść do rozszczelnienia układu smarowania. Grozi to nie tylko zatarciem ośmiocylindrowego widlaka, ale nawet wypadkiem, bowiem wszystkiemu winny jest skłonny do pękania gumowy wąż układu chłodzenia oleju, który przy całkowitym pechu, może obryzgać przednią szybę. Nie trzeba tłumaczyć, czym to grozi przy szybkiej jeździe, a jak wiadomo, tymi samochodami nie da się raczej jeździć wolno.

Tu pojawia się pytanie: kto popełnił błąd? Inżynierowie Chryslera? Dostawca rzeczonych elementów? A może księgowi, którzy zmusili projektantów do „obcienkowania” węża, co dało określone oszczędności na metrze bieżącym, zaś pomnożone przez liczbę egzemplarzy jakąś niezłą sumkę?

Historia gospodarki, zarówno kapitalistycznej jak i socjalistycznej zna wiele historii takich „racjonalizacji”. Być może zaoszczędzono więc tych 20 centów na samochodzie, by teraz do każdego auta dołożyć 200 dolarów.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama
miniaturka

Kto straci, a kto zyska
na ustawie o elektromobilności?

Projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która może wpłynąć na los wielu firm z branży motoryzacyjnej przeszedł przez uzgodnienia międzyresortowe. Upłynął również czas na składanie opinii w ramach konsultacji publicznych.

miniaturka

Przegląd strachów wydumanych

Temat wprowadzenia w Polsce obowiązkowej certyfikacji krajowej wciąż budzi sporo emocji, a za jej wprowadzeniem padają coraz mniej uzasadnione argumenty. Opinia publiczna ciągle wprowadzana jest w błąd sugestiami, że w Europie obowiązują inne niż w Polsce przepisy dotyczące homologacji części.

miniaturka

Ważny napęd rozrządu

Dla zapewnienia płynnej pracy silnika niezbędna jest pełna synchronizacja ruchu wału korbowego i wałka (wałków) rozrządu niezależnie od tego, czy w silniku zastosowano pasek zębaty, czy też łańcuch rozrządu. Firma Schaeffler zapewnia, że jej zestawy naprawcze gwarantują długi czas użytkowania obu systemów i pozwalają uniknąć ewentualnych kosztownych awarii.

miniaturka

OSRAM inwestuje w LeddarTech

Spółka OSRAM nabyła strategiczny pakiet 25,1% akcji w LeddarTech Inc. – kanadyjskiej firmie, która rozwija swoją własną technologię LiDAR zintegrowaną z półprzewodnikami i modułami czujników do autonomicznych samochodów oraz do systemów wspomagania kierowcy.

miniaturka

Klimatyzacja zwiększa bezpieczeństwo

O ile większość kierowców doskonale rozumie związek między sprawnością układu zawieszenia czy hamulców a własnym bezpieczeństwem, o tyle układ klimatyzacji jest traktowany jako luksus. Tymczasem, zwłaszcza w upalne dni, jego działanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

miniaturka

Klocki od duńskiego dostawcy

Inter Cars rozszerzył asortyment klocków hamulcowych do pojazdów ciężarowych o produkty nowego dostawcy – duńskiej firmy Danblock.

miniaturka

VDO w ofercie Inter-Team

Inter-Team został autoryzowanym dystrybutorem części marki VDO. Ich producent oferuje elementy elektryczne stosowane na pierwszy montaż przez producentów samochodów europejskich i azjatyckich.

miniaturka

Wakacyjne nowości

Pomimo wakacji Nissens wzbogaca swą ofertę. W sierpniu w katalogu firmy pojawiło się kilkanaście nowości.

miniaturka

Nowe referencje SKF do zawieszenia

SKF dostarcza swoje rozwiązania nie tylko na fabryczny montaż, ale w wielu przypadkach jest również pierwszym producentem oferującym je na rynku części zamiennych. Za przykład mogą służyć kolejne referencje w katalogu elementów do układów zawieszenia.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info