Tytuł: Szuflada na znakomite pomysły

WARSZTATOWIEC.info środa, 19 Lipiec 2017
Czterdzieści lat temu w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Osobowych zbudowany został prototypowy Polski Fiat 125p z napędem na wszystkie koła. Wynalazek dorobił się legendy, tym bardziej, że do naszych czasów przetrwał tylko jeden egzemplarz.

„Duży fiat” 4x4 powstał w wyniku skrzyżowania seryjnego kombi z radziecką Ładą Niwą, od której pobrano zawieszenie i układ przeniesienia napędu. Ideą było stworzenie krajowego wehikułu mniej więcej terenowego, który mógłby być wykorzystywany przez rozmaite służby.

Nic z tego rzecz jasna nie wyszło, a to dlatego, że towarzysze radzieccy nie chcieli nam podzespołów do Łady sprzedawać. Niwa okazała się bowiem przebojem eksportowym kombinatu z Togliatti, więc wszystkie części potrzebne były nad Wołgą do produkcji samochodu, który dawało się sprzedać na Zachodzie za twardą walutę. Tak oto projekt wymyślony w OBR umarł śmiercią naturalną i trafił do archiwum naszych motoryzacyjnych snów o potędze, gdzie pełno różnych cudownych, lecz niezrealizowanych koncepcji.

Historia ta przypomniała nam się nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale również pomysły na produkowanie nad Wisłą samochodu elektrycznego polskiej konstrukcji. Nie ma obaw, w szufladzie jest sporo miejsca, więc i niejeden znakomity projekt jeszcze się w niej zmieści.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Targi dla profesjonalistów

Targi Inter Cars są ważnym i wyczekiwanym wydarzeniem zarówno dla producentów części, jak i dla klientów. Są bowiem okazją do spotkań, podczas których przekazywane są informacje na temat nowości produktowych i technologicznych a także poszerzyć można swą wiedzę techniczną.

miniaturka

Idisi - złe mzimu CDI

Tak zwane trudne przypadki, z którymi można spotkać się przy naprawach samochodów, zdają się niekiedy podważać ogólnie uznane prawa fizyki i skłaniają do wiary w złe duchy, czy jak mówił Kali z „W pustyni i puszczy” – w „złe mzimu”.

miniaturka

Przegląd amortyzatorów i zawieszenia

Nie ma złego momentu na sprawdzenie stanu amortyzatorów i współpracujących z nimi elementów, a z całą pewnością warto dokonać takiej kontroli przed dłuższym wyjazdem.

miniaturka

Jedno kliknięcie, wszystkie katalogi

Mimo powszechnego dostępu do nowoczesnych aplikacji wielu mechaników przywiązanych jest do tradycyjnych papierowych katalogów. By wyjść katalogowym tradycjonalistom naprzeciw, firma Valeo udostępniła wszystkie swoje katalogi w wersji elektronicznej, ale jako tzw. flipbooki.

miniaturka

Nissens do Tesli

Nissens buduje ofertę wymienników ciepła także do aut elektrycznych, najbardziej dynamicznie wzrastającego segmentu światowego parku samochodowego.

miniaturka

Szkolą menedżerów

W grupie filialnej Bielsko firmy Inter Cars trwa cykl szkoleń „Akademia Menedżera”, prowadzony przy współpracy z DEA Trening.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info