Tytuł: Mniej znaków, więcej sensu

WARSZTATOWIEC.info środa, 12 Lipiec 2017
Równo 90 lat temu pojawiły się w Polsce pierwsze znaki drogowe. Nie było ich za wiele, podobnie zresztą jak samochodów, których uzbierałoby się w całym kraju 16 tysięcy.

Dziś pod względem nasycenia rynku samochodami nasza motoryzacja z grubsza prezentuje poziom europejski, za to w dziedzinie znakownictwa drogowego zostaliśmy już chyba przodującym krajem świata. Wedle raportu Najwyższej Izby Kontroli znaków jest w Polsce za dużo, a wiele z nich stoi bez sensu. W efekcie kierowcy gubią się w ich gąszczu, mają problemy z ich interpretowaniem i podejmowaniem właściwych decyzji.

Wystarczy wyjechać za miasto, żeby się przekonać, że uważne przyglądanie się wszystkim stojącym przy drodze znakom, wspomaganym przez bilboardy reklamowe i tablice wiszące na najbardziej nawet krzywym płocie, skutkuje niezawodnym dostaniem kręćka. Efekt jest taki, że następuje dewaluacja informacji i w gąszczu tych niepotrzebnych umykają uwadze kierowców znaki naprawdę ważne.

Ten nadmiar bierze się stąd, że do ustawiania znaków uprawnionych jest wiele podmiotów: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wojewodowie, starości powiatowi i gminni, prezydenci miast działających na prawach powiatu, wreszcie kolejarze. Osobną kategorią bezsensu są znaki nastawiane przez firmy remontujące drogi, które umieszczają ograniczenia prędkości na czas remontów, ale już nie usuwają ich po remontach.

Może należałoby wprowadzić komisję lustracyjną, która przejedzie się po kraju i powyciąga te wszystkie bezsensowne poremontowe „40-tki”, które tylko sprawiają, że kierowcy przestają widzieć związek między znakami a bezpieczeństwem jazdy. Żądamy mniej znaków, za to więcej sensu!

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Poszukiwanie najbezpieczniejszych warsztatów

Nastawiony na potrzeby klientów, przyjazny dla środowiska, żądny szkoleń i wiedzy, ale przede wszystkim… bezpieczny. Taki powinien być nowoczesny warsztat. Serwisów, które łączą w sobie te cechy poszukuje SDCM, organizator konkursu „Bezpieczny Warsztat 2017”.

miniaturka

Najczęstsze przyczyny awarii rozrusznika

Rozrusznik to jeden z tych podzespołów, których poprawne działanie jest niezbędne do uruchomienia pojazdu. Dlatego warto wiedzieć co i dlaczego najczęściej odmawia w nim posłuszeństwa.

miniaturka

Wiedzą, ale nie sprawdzają

Znaczna większość, bo 80% kierowców wie skąd uzyskać informację o prawidłowym ciśnieniu powietrza w oponach. Pomimo tego 58% z nich zbyt rzadko kontroluje ogumienie – wynika z badań przeprowadzonych przez Moto Data.

miniaturka

Lipcowe szkolenia Inter Cars

Dobra wiadomość dla wszystkich mechaników, którzy w czasie lata pragną podnieść swoje kwalifikacje. W lipcu Inter Cars przygotował dla nich kolejne szkolenia, które pomogą poszerzyć wiedzę.

miniaturka

Nowe oleje Kraft Automotive

Do rodziny olejów Kraft Automotive dostępnych w sieci Inter Team dołączyły kolejne. Tym razem są to trzy syntetyczne oleje silnikowe.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info