Tytuł: Czym jeździł Nixon?

WARSZTATOWIEC.info środa, 5 Lipiec 2017
Media żyją wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce, a wśród kwestii politycznych pojawił się również wątek motoryzacyjny. Mowa o prezydenckiej limuzynie, która jest w istocie najmniejszym amerykańskim czołgiem ucharakteryzowanym dla niepoznaki na Cadillaca. Pojazd zwany „Bestią” jest znany na całym świecie i stanowi symbol amerykańskiej wielkości.

Kiedyś jednak amerykańscy prezydenci nie zabierali ze sobą w podróż samochodów. Mówił o tym Jerzy Dziewulski, emerytowany antyterrorysta, który wspominał, że prezydent Richard Nixon podczas wizyty w Polsce jeździł radziecką gablotą GAZ-13 Czajka.

Trochę wydało się nam to dziwne, bo Czajka miała raczej rangę ministerialno-generalską, a nie prezydencką. Postanowiliśmy więc sprawdzić tę ciekawostkę. No i rzeczywiście, na zdjęciu z 1972 roku widać kawalkadę Czajek sunących Nowym Światem. Wśród nich jest jednak prawdziwy rodzynek - to ZiŁ-111, superlimuzyna przeznaczona dla członków „politbiura”, czyli najważniejszego gremium w ZSRR. Takim właśnie autem wożono po Warszawie Nixona.

Swoją drogą urządzenie w Warszawie rewii luksusowej radzieckiej motoryzacji było pewnie gestem politycznym. Nasi luminarze, nie wyłączając ascetycznego Gomułki, zawsze bowiem woleli jeździć samochodami produkcji zachodniej. Edward Gierek miał nawet własną „bestię”, czyli opancerzonego Cadillaca do zadań specjalnych.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Czym grozi obowiązkowa certyfikacja części

Wedle różnych zapewnień wprowadzenie obowiązkowej krajowej certyfikacji części miałoby na celu m.in. polepszenie stanu bezpieczeństwa na drogach czy też, w bliżej nieznany sposób, poprawę sytuacji polskich producentów części motoryzacyjnych. Tymczasem wcale tak nie jest!

miniaturka

Cewki Champion

Federal-Mogul Motorparts wprowadził do sprzedaży cewki zapłonowe marki Champion. 74 nowe referencje obejmują cewki świecowe, wtykowe oraz listwy cewek zapłonowych.

miniaturka

Nowe amortyzatory i nie tylko

Frima BILSTEIN poszerzyła katalog produktów. Nowe części przeznaczone są do 86 modeli i wersji nadwoziowych samochodów osobowych.

miniaturka

Katalog filtrów kabinowych Valeo

Blisko pół tysiąca referencji filtrów kabinowych zostało dokładnie opisanych w najnowszym katalogu Valeo, który jest już dostępny także na polskim rynku.

miniaturka

Tysiąc warsztatów

Sieć ProfiAuto Serwis liczy już tysiąc warsztatów – poinformowali przedstawiciele marki ProfiAuto, zapewniając przy tym, że są to sprawdzone, niezależne punkty napraw, spełniające określone przez organizatora sieci wymagania.

miniaturka

O.K. Serwis znów w Yanosiku

Sieć warsztatów O.K. Serwis po raz kolejny podjęła współpracę z popularną aplikacją Yanosik.pl. Warsztaty należące do sieci są obecne w aplikacji jako punkty POI, jednocześnie przez całe wakacje klienci warsztatów mogą skorzystać z promocji na zakup części.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info