Tytuł: Elektryczna Belle Epoque

WARSZTATOWIEC.info środa, 14 Czerwiec 2017
Richard Hammond, brytyjski prezenter telewizyjny, współprowadzący niegdyś słynne show „Top Gear”, a obecnie „Grand Tour” miał groźny wypadek samochodowy. Wydarzenie to zyskało rozgłos nie tylko ze względu na mikrą osobę samego Hammonda, ale również pojazd, który Brytyjczyk rozbił w drobny mak. Ofiarą showmana padł bowiem elektryczny bolid chorwackiej firmy Rimac. Wedle medialnych doniesień, wyposażony w cztery silniki o łącznej mocy 1200 KM pojazd rozpędza się (ściślej rzecz biorąc, rozpędzał się) do setki w 2,5 sekundy.

Kosmiczne osiągi elektrycznego cuda mogą się wydawać rewolucyjne, jednak ludzkość już raz podobną rewolucję przeżywała. Oto bowiem w 1899 roku, Camille Jenatzy, belgijski kierowca i inżynier, jako pierwszy człowiek na świecie, przekroczył prędkość 100 km/h. Do bicia rekordu posłużył mu elektryczny pojazd, przypominający wyglądem cygaro na kołach. Tak więc elektryczne superauto to pomysł z czasów Belle Epoque, na którego powrót trzeba było czekać sto dwadzieścia lat.

Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że Jenatzy zginął w wypadku. Nie zabił się jednak wcale w jakieś wspaniałej maszynie podczas bicia kolejnego rekordu. Trafiła go zabłąkana kula wystrzelona przez jakiegoś bałwana z dubeltówką.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Ile czynnika i oleju?

Firma Nissens udostępniła online bazę danych, zawierającą informacje o ilości czynnika chłodzącego i oleju w układach klimatyzacji 2500 modeli pojazdów 80 marek. Baza jest bezpłatna i dostosowana do użytku na komputerach, tabletach oraz smartfonach.

miniaturka

Nowość Dayco - paski HK

Firma Dayco właśnie wprowadziła na rynek części zamiennych nowy rodzaj pasków rozrządu o zwiększonej trwałości.

miniaturka

Znów na Narodowym

Po raz kolejny firma Inter Cars zaprasza na Stadion PGE Narodowy. To na nim bowiem 22-24 września 2017 roku odbędą się 16. Targi Inter Cars.

miniaturka

Liqui Moly rozpina sieć

Liqui Moly Polska rozpoczyna budowanie sieci warsztatów partnerskich Liqui Moly Pro-Line Serwis.

miniaturka

Lauber na targach ReMaTec

W dniach 18-20 czerwca w Amsterdamie odbędą się targi ReMaTec, poświęcone tematyce regeneracji części. Na imprezie zaprezentuje się wiele przedsiębiorstw z Polski, a wśród nich firma Lauber ze Słupska.

miniaturka

Niemieccy czytelnicy wybrali Brembo

Czytelnicy największych niemieckich pism motoryzacyjnych wskazali na Brembo jako najlepszego na świecie producenta układów hamulcowych. Ankietę przeprowadziło pięć magazynów: „Motorrad”, „Auto Motor und Sport”, „Motorsport aktuell”, „PS” i „Autobild”.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info