Tytuł: Zmartwieni wycinką

WARSZTATOWIEC.info środa, 24 Maj 2017
Najwyższa Izba Kontroli zafrasowała się problemem wycinania nie tylko drzew, ale również samochodowych filtrów sadzy, czemu dała wyraz w raporcie. Martwią się również parlamentarzyści. Poseł Marek Popioła indaguje Ministerstwo Infrastruktury: „Czy stacje kontroli pojazdów wykonują badania emisji spalin przez pojazdy w ramach okresowych badań technicznych? W jaki sposób weryfikowany jest sposób wykonania kontroli przez daną stację w odniesieniu do kontroli emisji spalin przez pojazd?”. Poseł chciałby się także dowiedzieć, jaka jest skala zjawiska usuwania wkładów z filtrów cząstek stałych. Wreszcie dopytuje, czy wycinanie wkładów lub filtrów cząstek stałych jest działaniem niezgodnym z prawem oraz czym to skutkuje.

Co prawda nie jesteśmy rzecznikami ministerium, ale że ministerialne młyny mielą powoli i pan poseł będzie musiał na oficjalną odpowiedź jeszcze poczekać, w czynie społecznym postaramy się odpowiedzieć, wyręczając zapracowanych dyrektorów departamentów oraz starszych i młodszych specjalistów.

Otóż stacje badają emisję spalin i prawie wszystkie pojazdy przechodzą badanie pozytywnie, bo kiedy nieobciążony silnik pracuje na jałowych obrotach, to na ogół nawet najbardziej zajeżdżony grat nie dymi. Co do skali zjawiska usuwania filtrów, to nikt tego nie może oszacować, nawet starsi specjaliści z ministerstwa, ale intuicja nam podpowiada, że skala jest duża. Owszem wycinanie DPF jest nielegalne, ale nie słyszeliśmy jeszcze, żeby ktoś dostał z tego powodu mandat, albo nie dostał pieczątki w dowodzie. Czym zaś skutkuje ten proceder? Ano tym, że biznes robią sprzedawcy żartobliwych naklejek z napisem: „Diesel musi dymić”.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Wielkie otwarcie ILS

2,5 tys. osób wzięło udział w uroczystym otwarciu Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS. Goście mieli okazję na własne oczy zobaczyć teren inwestycyjny o powierzchni 15 ha, 40 tys. m2 łącznej powierzchni magazynowej i system przenośników o długości 11 km. Jest to jedyny taki magazyn w branży motoryzacyjnej w Europie.

miniaturka

Nie ma polskich samochodów, ale są części

W Polsce w zasadzie nie mamy rodzimych producentów samochodów osobowych, za to prężnie działają firmy z polskim kapitałem produkujące  części zamienne.

miniaturka

MOTO-PROFIL z nową stroną

Nowoczesny wygląd, ulepszona struktura oraz zwiększenie wygody przeglądania – takie cele przyświecały twórcom nowej strony internetowej firmy Moto-Profil. Modernizacja serwisu wpłynęła również na jego funkcjonalność oraz intuicyjność użytkowania.

miniaturka

Nowe świece żarowe DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę świec żarowych dla klientów rynku wtórnego o pięć nowych numerów katalogowych. Nowe świece żarowe mają 210 zastosowań w 3,6 mln pojazdów oraz zastępują 18 części OE.

miniaturka

Młody mistrz z Litwy

Dziewięciu młodych ludzi z 3 krajów, wyłonionych spośród 1100 chętnych uczniów, wzięło udział w I Międzynarodowym Finale Konkursu Young Car Mechanic, który odbył się w Centrum Szkoleniowym Inter Cars. Najlepszym zawodnikiem okazał się Kęstutis Mockus z Litwy,

miniaturka

Supermechanik AD 2017 na półmetku

Na tegoroczną edycję konkursu Supermechanik AD, choć mija właśnie jej półmetek, napłynęło już więcej zgłoszeń niż na zeszłoroczną.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info