Tytuł: Stacje kontroli po kontroli

WARSZTATOWIEC.info środa, 5 Kwiecień 2017
W czasach Polski Ludowej, przez całe dziesięciolecia budowania socjalizmu, niektóre „chwilowe, przejściowe trudności”, takie jak niedziałający skup butelek i brak sznurka do snopowiązałek wydawały się być nie do przezwyciężenia. Dziś takim problemem są źle działające stacje kontroli pojazdów.

Temat wraca jak weksel bez pokrycia i publiczność ma już prawo mieć uczucie déjà vu, bo od lat padają te same argumenty: stacje konkurują ze sobą pobłażliwością, skutkiem czego dopuszczane są do ruchu samochody, które trzymają się kupy jedynie dzięki sile woli kierowcy, diagności odfajkowują badania, są nieodpowiednio wyszkoleni, a w ogóle nikt nad tym wszystkim nie sprawuje rzeczywistej kontroli.

Tym razem stacje kontroli pojazdów zostały skontrolowane przez Naczelną Izbę Kontroli, która w raporcie nie pozostawia złudzeń: funkcjonujący w Polsce system okresowych kontroli pojazdów jest niewydolny, a konsekwencje ponosimy wszyscy, bo stan bezpieczeństwa na polskich drogach jest daleki od europejskich standardów.

Zobaczymy, czy to dzwonienie na alarm coś zmieni. Wiele na to raczej byśmy nie postawili. Pewnie jak zwykle rozejdzie się po kościach. W ćwiczeniach alarmowych mamy wprawę.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Śruby głowicy

Montując głowicę należy używać nowych śrub. Ponowne zastosowanie starych, które straciły swą elastyczność nie gwarantuje szczelności połączenia głowicy z kadłubem silnika.

miniaturka

Hałas podczas hamowania

Piski źle spasowanych plastików czy skrzypiący pedał sprzęgła potrafią skutecznie odebrać przyjemność z jazdy. Źródłem niepożądanych dźwięków bywa także układ hamulcowy. W jego przypadku dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki zastosowaniu części zamiennych o jakości OE można uniknąć pojawienia się irytujących pisków i wibracji.

miniaturka

Powlekane tarcze hamulcowe od Delphi

Najnowsze w pełni powlekane tarcze hamulcowe Delphi zapewniają lepszą ochronę antykorozyjną, ładniej się prezentują, a jednocześnie od razu są gotowe do montażu.

miniaturka

Wymienić amortyzatory, uniknąć błędów

Dobór odpowiedniej referencji nowych amortyzatorów gwarantuje sprawne i prawidłowe przeprowadzenie ich wymiany. Trzeba też wyjaśnić kierowcy konieczność wymiany wszystkich elementów mocujących.

miniaturka

„Oczko” od DENSO

Firma DENSO poszerzyła ofertę rozruszników i alternatorów o 21 nowych numerów katalogowych.

miniaturka

Ćwierć wieku ksenonów

Technika oświetlenia ksenonowego, zarezerwowana do niedawna wyłącznie dla samochodów luksusowych, coraz częściej stosowana jest również w modelach popularnych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info