Tytuł: Irena do warsztatu

WARSZTATOWIEC.info środa, 8 Marzec 2017
Większość Czytelników zapewne oglądała kiedyś komedię pt. „Irena do domu!” z 1955 roku. Film nie dość, że bardzo zabawny, to jeszcze zwiastujący nową rolę kobiet w motoryzacji. Tytułowa Irena bowiem, w tajemnicy przed konserwatywnym mężem, robi kurs kierowcy. W połowie lat 50. kobieta szofer stanowiła absolutną egzotykę, dziś panie prowadzą nawet wielkie autobusy i nikogo to już nie dziwi.

Zupełnie inaczej jest w warsztatach samochodowych – tu kobiety można zobaczyć najwyżej na recepcji. Czasem tylko w mediach pojawiają się doniesienia, że gdzieś tam, hen za górami, za lasami, w pewnym warsztacie pracuje pani mechanik.

Nie wiadomo dlaczego środowisko warsztatowców jest tak bardzo odfeminizowane. Kiedyś można to było wytłumaczyć tym, że robota mechanika wymaga fizycznej tężyzny. Teraz jednak, dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i rozwojowi techniki, ważniejsza od krzepy jest wiedza i inteligencja. A skoro kobiety potrafią serwisować samoloty odrzutowe, to pewnie dałyby sobie radę również z samochodami.

Może zatem warto namawiać dziewczyny zainteresowane techniką, by podejmowały naukę w szkołach samochodowych. Dziś kobieta przy podnośniku stanowi równie niezwykły widok co 60 lat temu Irena za „fajerą”, ale przecież to się też może zmienić.

Wszystkim Paniom życzymy wszystkiego najlepszego w Dniu Kobiet.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Uszczelniacze, uszczelki, uszczelnienia

Wedle jednego z praw Murphy’ego wszystkie złącza hermetyczne przeciekają. Można się jednak postarać, aby przeciekały jak najrzadziej.

miniaturka

Wtryskiwacze common rail – jubilerska precyzja

Technologia common rail podbiła świat diesli już kilkanaście lat temu. Dziś trudno znaleźć samochód osobowy z silnikiem wysokoprężnym, wyposażonym w inny system wtrysku paliwa. Kluczem do wydajnej pracy jednostki napędowej są sprawne wtryskiwacze CR.

miniaturka

Zawieszenia pneumatyczne wyzwaniem dla mechaników

Wiele wskazuje, że zawieszenia pneumatyczne będą niedługo szerzej stosowane nie tylko w samochodach z segmentu premium. Do ich serwisowania potrzebna jest odpowiednia wiedza i specjalne narzędzia.

miniaturka

SDCM platformą porozumienia

Większość przepisów prawnych dotyczących rynku motoryzacyjnego, a w szczególności producentów i dystrybutorów części, tworzone jest nie w Polsce, ale w Brukseli. Bardzo ważne okazuje się zatem pytanie, czy nasz kraj ma w tej kwestii coś do powiedzenia, czy polski głos liczy się w Parlamencie Europejskim?

miniaturka

Zanim kierowca zostanie pasażerem

Wdrożenie wizji autonomicznych pojazdów to nie tylko wyzwanie dla przemysłu motoryzacyjnego i operatorów telekomunikacyjnych, ale również ważne zadanie dla instytucji tworzących prawo w Unii Europejskiej.

miniaturka

Bogatsza oferta sprzęgieł

Oferta Inter Cars wzbogaciła się o ponad 250 typów fabrycznie nowych zestawów, tarcz i docisków sprzęgieł firmy Sachs, przeznaczonych do samochodów użytkowych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info