Tytuł: Diesel a sprawa polska

WARSZTATOWIEC.info środa, 1 Marzec 2017
Statystyki pokazują, że silniki wysokoprężne powoli, ale systematycznie tracą popularność. Jak podaje firma analityczna LMC Automotive, w styczniu bieżącego roku udział rynkowy przypadający na nowe samochody osobowe z silnikiem Diesla wyniósł w krajach Europy Zachodniej szacunkowo około 47,3%. To o 3,6% mniej niż w styczniu roku ubiegłego.

Wszystko wskazuje na to, że zmienia się postrzeganie diesli przez europejskich nabywców, którzy licząc oszczędności, biorą pod uwagę nie tylko zużycie paliwa, ale również koszty serwisowania. Do tego diesle ewidentnie wypadły z łask rządzących. Na początku lat 2000. unijne regulacje wyraźnie dieslom sprzyjały, dzięki czemu pojazdy te zyskały tak wielką popularność, że już wydawało się, iż benzyniaki są na wyginięciu. Teraz wahadło leci w drugą stronę, lecz nie ma się co łudzić, że wróci do dawnej pozycji.

Stolica Francji, w której w szczytowym momencie aż 70% sprzedawanych samochodów miało silniki wysokoprężne, zapowiada na przykład, że do 2025 ma zamiar w ogóle wyrugować ropniaki i pod wieżę Eiffla nikt już takim takim autem nie przyjedzie. Kto wie, może za 30 lat osobowe diesle będą takim samym wspomnieniem jak dziś samochody z silnikami dwusuwowymi.

A gdzie w tym sprawa polska? Otóż tak się składa, że ulokowane w naszym kraju fabryki wytwarzają milion silników wysokoprężnych rocznie.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Elementy nieduże, ale istotne

W porównaniu z tłumikiem elementy potrzebne do jego montażu są maleńkie, więc bywają bagatelizowane. Tymczasem pełnią one bardzo ważne funkcje.

miniaturka

W Senacie ze zrozumieniem

Przegłosowany w Sejmie i skierowany do Senatu projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów grozi poważnymi kłopotami dla warsztatów motoryzacyjnych i innych przedsiębiorstw mających styczność np. z olejami silnikowymi. Jest jednak szansa, że groźba ta zostanie oddalona, a to za sprawą poprawek przyjętych przez senackie komisje.

miniaturka

Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej

Firma LeasePlan, oferująca swe usługi zarządzania flotami pojazdów w 32 krajach i mająca pod opieka ponad 1,6 mln samochodów, przedstawiła kolejny już raport CarCost Index, w którym analizowane są koszty związane z posiadaniem i korzystaniem z samochodów w 24 europejskich państwach.

miniaturka

Marcowe szkolenia Inter Cars

Na najbliższe tygodnie Inter Cars przygotował szeroka ofertę szkoleń dla pracowników warsztatów zajmujących się naprawami i obsługą samochodów osobowych.

miniaturka

AD szkoli

Serwisowanie współczesnych samochodów wymaga od mechaników stale pogłębianej wiedzy. W jej zdobywaniu pomóc mają szkolenia organizowane przez AD Polska we współpracy z  Biurem Ekspertyz Technicznych i Szkoleń BETiS.  

miniaturka

Sposób na reflektory

Stosowane powszechnie szyby reflektorów wykonane z tworzywa sztucznego mają tę wadę, że po pewnym czasie potrafią stać się matowe i pożółknąć. Przezroczystość można spróbować im przywrócić korzystając na przykład z zestawu oferowanego przez firmę Philips.

miniaturka

DENSO – więcej termiki

DENSO rozszerzyło ofertę części do układów chłodzenia silnika i klimatyzacji o 59 numerów katalogowych.

miniaturka

Moto-Profil po raz siódmy z diamentem

Firma Moto-Profil po raz siódmy otrzymała cenione biznesowe wyróżnienie – „Diament Forbesa”. W rankingu przygotowanym przez redakcję magazynu Forbes, przedsiębiorstwo zajęło 15 miejsce.

miniaturka

Doładuj się w Lądku

Władze Lądka Zdroju postanowiły promować motoryzację elektryczną. Gminni urzędnicy właśnie testują samochody Nissan e-NV200 i Nissan Leaf.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info