Tytuł: Przydałby się samowarek

Przydałby się samowarek
WARSZTATOWIEC.info środa, 7 Grudzień 2016
Czasy się zmieniają i to do przesady. W przedwojennej Polsce na 10 000 mieszkańców przypadało ledwie 11 samochodów. Dla porównania w Anglii liczba ta wynosiła 511, w III Rzeszy - 251, w Czechosłowacji - 69. Nawet Rumunia uchodząca za bardziej zacofaną od Polski wyprzedzała nas w tym rankingu.

Dziś w Warszawie liczba samochodów przypadająca na 1000 mieszkańców jest dwa razy większa niż w Berlinie, a może być jeszcze lepiej, bo tzw. efekt 500+ sprawił, że zainteresowanie kupnem samochodu – nowego, używanego i bardzo używanego, gwałtownie wśród ludności wzrosło. Pytanie tylko, gdzie te samochody się pomieszczą. Warszawa pod względem płynności ruchu miejskiego coraz bardziej przypomina Bangkok.

Ci, którzy codziennie stoją w gigantycznym korku na ul. Radzymińskiej w Warszawie zapewne zagłosowaliby za wskrzeszeniem Mareckiej Kolei Dojazdowej, która kursowała tamtędy przez blisko 80 lat. „Od Warszawy aż do Marek zap... samowarek” - tak wdzięczny wierszyk nieznanego autora opiewał zalety MKD.

Niestety samowarki skasowano na początku lat 70. i jedynym świadectwem dawnej wąskotorowej świetności jest lokomotywka-pomnik stojąca obok urzędu miasta w Markach oraz filmik z piosenką Skaldów nagrany na linii Warszawa-Radzymin (https://www.youtube.com/watch?v=0l8MiaXj3h0).

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama
miniaturka

Auto-Starter – pierwsze ćwierćwiecze

Auto-Starter, czołowy dostawca alternatorów i rozruszników obchodzić będzie niedługo swoje 25. urodziny. Z okazji zbliżającego się jubileuszu, w gdańskiej firmie odbył się dzień prasowy, podczas którego można było przyjrzeć się jej działalności.

miniaturka

Kärcher poleca

Historia i rozwój firmy Kärcher ściśle wiąże się motoryzacją. Również w aktualnej ofercie tego producenta urządzenia opracowane specjalnie z myślą o warsztatach samochodowych stanowa ważną pozycję.

miniaturka

Zestawy z pompą wody

Schaeffler znacząco poszerzył ofertę zestawów napędu rozrządu z napinaczem oraz pompą wody dostępnych pod marką INA. Dzięki 65 nowym zestawom INA KIT, Schaeffler zapewnia pokrycie 230 numerami referencyjnymi zapotrzebowanie 150 milionów pojazdów.

miniaturka

Turbopremia w sieci AD Polska

Zakup dowolnej turbosprężarki Turbos Hoet w sieci AD Polska premiowany jest biletem do Multikina na dowolny seans.

miniaturka

Uparte EDC

W procesie diagnozowania nietypowych usterek niezupełnie prawdziwa informacja ma siłę rażenia granatu, który wybuchł w kieszeni. Pójście ścieżką wytyczoną na podstawie nieprawidłowych danych prowadzi bowiem donikąd, a powrót, jak wiadomo, trwa.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info