Tytuł: Sen o wielkim skoku

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Przeglądając archiwalne numery tygodnika „Motor” z lat 50. natrafiliśmy na korespondencję z Pekinu, w której autor z dumą donosił, że na ulicach chińskiej stolicy, regularnie spotyka się nasze polskie Warszawy wyprodukowane w Fabryce Samochodów Osobowych.
Były to czasy, kiedy ChRL nie eksportowała jeszcze nawet ryżu, a towarzysz Mao dopiero opracowywał założenia „Wielkiego skoku”, który przewidywał przyspieszoną industrializację. Koncepcje Mao okazały się mrzonką i skończyły katastrofą gospodarczą. Z przetapianych lemieszy zamiast stali wyszedł żużel. Przyspieszony rozwój Chin rozpoczął się dopiero 20 lat później, kiedy władzę objął Deng Xiaoping, który zamiast utopii wielkiego skoku, wolał cierpliwe budowanie w duchu Konfucjusza.
U nas też planowano różne „wielkie skoki”, ale kończyło się na zapowiedziach, na kanwie których rodziły się różne kawały jak ten o przemówieniu tow. „Wiesława”: Gdybyśmy mieli cienką blachę, tobyśmy zarzucili Europę konserwami. Ale nie mamy mięsa.
Dziś planujemy „wielki skok” w motoryzację elektryczną. Za 10 lat ma być w Polsce milion samochodów elektrycznych, z czego trzecia część produkcji krajowej.
Ech, gdybyśmy tak jak Chińczycy mieli własne marki samochodów elektrycznych. Ale nie mamy prądu.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

„Sam zobacz …”, że każdy może zyskać

Z początkiem października ruszyła akcja promocyjna „Sam zobacz…” firmy HELLA przygotowana specjalnie z myślą o warsztatach. Warsztaty, które biorą w niej udział mogą zdobyć praktyczne nagrody, z kolei ich klienci będą mogli bezpieczniej poczuć się na drodze.

miniaturka

Październikowe szkolenia

Bogatą ofertę szkoleń technicznych przygotowała na październik firma Inter Cars. Mogą z niej skorzystać pracownicy warsztatów samochodowych z całej Polski.

miniaturka

Master Mechanik – znamy zwycięzców

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Master Mechanik. Jacek Bagiński z warsztatu Automax w Kołobrzegu okazał się najlepszy wśród mechaników reprezentujących segment samochodów osobowych. Krzysztof Romańczyk z Truck Partner z Nowego Sącza wygrał rywalizację specjalistów od samochodów ciężarowych.

miniaturka

Uparcie nieaktywny PEC

Niezawodne w samochodzie jest tylko to, czego w nim nie ma. O tej starej prawdzie powinien pamiętać każdy, kto kupuje lub naprawia pojazd bogato wyposażony w rozmaite urządzenia, mające ułatwić życie kierowcy.

miniaturka

Breck uruchomił mobilny katalog

Marka Breck uruchomiła mobilny katalog, w którym mechanicy i kierowcy mogą znaleźć pełny asortyment oferowanych produktów.

miniaturka

Łożyska SKF w Ciężarówce Roku

Firma SKF szczyci się, że wiele opracowanych przez nią rozwiązań znalazło zastosowanie w Scanii serii S, która zdobyła prestiżowy tytuł “Truck of the Year 2017”.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info