Tytuł: CEPiK niczym Wielki Sfinks

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Kto wie, może za tysiąc lat jakiś cyberarcheolog, spod zwałów cyfrowych zapisów nagromadzonych przez stulecia, wygrzebie naszą Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców, a znalezisko to okaże się równie cenne jak rzymski teatr wykopany w Aleksandrii przez naszego wielkiego uczonego prof. Kazimierza Michałowskiego.
Czegóż w CEPiKu nie znajdą naukowcy! Potomni dowiedzą się na przykład, że w erze pojazdów elektrycznych plemię nadwiślańskie jeździło niezwykłymi wehikułami zwanymi „Syrena”, a napędzanymi silnikami dwusuwowymi. Takich pojazdów figuruje wszak w centralnej ewidencji blisko czterdzieści tysięcy.
Prawdziwą sensacją – porównywalną z odnalezieniem grobowca Tutanchamona będzie zaś odsłonięcie wpisu dotyczącego samochodu z końca X wieku, bo są i takie kwiatki w CEP. Zapewne narodzi się śmiała hipoteza, że może to być używany samochód sprowadzony przez Mieszka I zza zachodniej granicy, auto z niewielkim przebiegiem (igła!) należące wcześniej do emerytowanego margrabiego, który płakał jak sprzedawał.
Zebrało nam się na darcie łacha z CEPiKu, bowiem wiceminister cyfryzacji wyznał niedawno, że mimo wydania 27 rozporządzeń, nie uda się, po raz kolejny zresztą, wprowadzić 1 stycznia 2017 roku nowego systemu ewidencji zwanego CEPiK 2.0, który byłby już uwolniony z większości błędów, czyniących z elektronicznej ewidencji złomowisko. A jak wiadomo, nieaktualne i błędne dane wprowadzają zamieszanie i dają asumpt do wyciągania nieprawdziwych wniosków, np. dotyczących średniego wieku samochodów jeżdżących po polskich drogach.
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ten cały CEPiK to pomnik biurokratycznej niemocy – monumentalny i wieczny niczym Wielki Sfinks z Gizy.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Czym sobie świecić

Już na podstawie kilku wybranych lamp warsztatowych z oferty firmy OSRAM widać, że lampy te mogą się istotnie między sobą różnić. Warto więc zastanowić się, którą wybrać.

miniaturka

Targi Kielce dla motoryzacji

Branża niezależnych usług motoryzacyjnych w naszym kraju dynamicznie się rozwija. Dowodem na to jest m.in. wyraźnie większa niż przed rokiem liczba wystaw i wystawców podczas „Motoryzacyjnej Jesieni” organizowanej przez Targi Kielce.

miniaturka

Elektronika Delphi w promocji

Delphi Product & Service Solutions wprowadziło nową akcję promocyjną. Przy zakupie rozmaitych produktów z gamy elementów zarządzania silnikiem można odebrać nagrody.

miniaturka

Ekonomiczny sterownik LPG do dużych silników

Z myślą o właścicielach samochodów z silnikami o dużej pojemności firma AC uzupełniła swą ofertę o ekonomiczną wersję sterownika Qmax. STAG-300 QMax Basic to rozwiązanie dla posiadaczy aut z paliwożernymi silnikami, którzy dysponują skromniejszym budżetem.

miniaturka

Czujniki Valeo na wolnym rynku

Grupa Valeo wprowadziła na niezależny rynek części zamiennych gamę ultradźwiękowych czujników parkowania.

miniaturka

Łożyska w zestawach fabrycznych

Zestaw naprawczy FAG SmartSET wprowadzony na rynek przez Schaeffler Automotive Aftermarket, a przeznaczony do samochodów ciężarowych, autobusów i przyczep pozwala wygodnie i bezbłędnie wymienić łożyska kół. Składa się z pary fabrycznie zmontowanych i nasmarowanych łożysk ze wstępnie ustawionym luzem.

miniaturka

Nowy Mobil 1 z kolejna aprobatą

Niedawno wprowadzony na nasz rynek olej Mobil 1 ESP x2 0W20 zyskał kolejne dopuszczenie od wielkiego producenta pojazdów. Tym razem jest to aprobata MB 229.71, udzielona przez firmę Mercedes-Benz.

miniaturka

Lumag – dwa zespoły badawcze

Polski producent klocków hamulcowych Lumag rozbudowuje swój dział badawczo-rozwojowy. Zostanie on podzielony na dwie niezależne sekcje: osobową i ciężarową.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info