Tytuł: Samochód jak myśliwiec

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Z rozwiązaniami technicznymi jest trochę jak ze składzikiem majsterkowicza, w którym piętrzą się półki z rozmaitymi klamotami mogącymi kiedyś się przydać. I rzeczywiście, od czasu do czasu coś co zalegało tam od lat, nagle do czegoś pasuje i jest jak znalazł.
Takim przykładem jest układ wtrysku wody stosowany w silnikach. Firma Bosch poinformowała właśnie, że dostarczany przez nią system jest seryjnie stosowany w BMW M4 GTS. Przedstawiciele niemieckiego koncernu tłumaczą, że niewielkie dawki wody wstrzykiwane do kolektora dolotowego poprawiają osiągi i pomagają zmniejszyć zużycie paliwa.
Jako że w dzieciństwie czytaliśmy z zapartym tchem „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera, przypomniało nam się, że podobne rozwiązanie stosowano w samolotach. Podczas sprawdzania, czy nam się to jednak nie przyśniło, natknęliśmy się na wspomnienia pilota 56 grupy lotnictwa myśliwskiego amerykańskich sił powietrznych. – Woda pomagała obniżać temperaturę w cylindrach do takiego poziomu, że możliwym stawało się aplikowanie znacznie wyższego ciśnienia ładowania, nawet do 60 cali słupa rtęci. Dawało to paręset koni więcej mocy i przy obrotach 2700 obr/min P47 mógł lecieć poziomo z prędkością sięgającą 539- 555 km/h. W owym czasie był to krok do przodu – tłumaczył lotnik.
Tak oto przełomowe rozwiązanie sprzed ponad 70 lat znów stało się przełomowe.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Wszystkie usługi pod marką REPXPERT

Od kilku tygodni portal REPXPERT należący do firmy Schaeffler oferuje niezależnym warsztatom wszystkie usługi związane z jej produktami i zestawami naprawczymi w jednym miejscu. Został więc znacznie rozbudowany, gdyż Schaeffler zapewnia szeroki wachlarz produktów i usług.

miniaturka

eSOWA - mądra głowa

nter Cars wprowadza nową funkcję programu eSOWA. Umożliwia ona użycie kamery internetowej jako skanera kodów Aztec i kodów kreskowych.

miniaturka

Inter Cars ułatwia odbiór odpadów

CBR BIO to elektroniczny program do obsługi gospodarki odpadami, oferowany przez Inter Cars. Powstał, by uprościć proces ich odbioru.

miniaturka

Czujniki wału i wałka od Delphi

Nie sposób sobie obecnie wyobrazić silnik spalinowy bez czujników wału korbowego i wałka rozrządu. Jednym z głównych dostawców tych elementów na rynek części zamiennych jest firma Delphi.

miniaturka

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Czwartek, 8 grudnia to data, którą należy podkreślić w kalendarzu. Tego dnia odbędzie się bowiem Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. To już 11. spotkanie branży organizowane przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM.

miniaturka

MOVEO wspiera Warsztat Roku 2016

Organizacja Pracodawców Motoryzacji MOVEO wspiera konkurs Warsztat Roku 2016 organizowany przez Stowarzyszenie Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych oraz Partslife przy współpracy firm Dekra Polska i Castrol.

miniaturka

Jubileusz na targach

Podczas targów Automechanika NGK Spark Plug Europe będzie świętować swoje 80-lecie. Z tej okazji firma zaprezentuje nowe produkty i logo. NGK wesprze też rozgrywki „Mechanic Games”.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info