Tytuł: Kartofel jak trzcina

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Prasa donosi o sukcesach sportowców w Rio, a przy okazji przybliża Brazylię z jej ciekawostkami, takimi jak wybory miss pośladków, które to wybory cieszą się żywszym zainteresowaniem publiczności niż większość konkurencji olimpijskich.
W latach 80. ekscytowaliśmy się informacją, że w kraju samby samochody napędzane są alkoholem. W czasie kryzysu naftowego Brazylijczycy wpadli bowiem na pomysł, żeby produkować paliwo z trzciny cukrowej, którą można tam uprawiać na gigantyczną skalę. Brymuchę z trzcinowego soku zaczęli więc lać nie tylko do drinków caipirinha, ale także do baków.
W kryzysowej Polsce, gdzie benzyna była reglamentowana, a przed stacjami CPN ustawiały się gigantyczne kolejki, alkoholowa samowystarczalność paliwowa Brazylii budziła prawdziwy zachwyt. Rozmyślano, czy podobnego rozwiązania nie da się wprowadzić u nas. Szydercy twierdzili, że w kolejkach do dystrybutorów stanęliby wówczas nie tylko kierowcy, ale również koneserzy wody brzozowej i jagodzianki na kościach, czyli denaturatu.
Oprócz ewentualnych problemów natury obyczajowej przeszkodą było też trwałe w gospodarce socjalistycznej zjawisko, czyli słynne „okresowe, przejściowe”. Oto bowiem w kraju uchodzącym za kartoflaną potęgę, nafta z ziemniaka była na kartki, tak jak benzyna.
Na szczęście czasy niedoborów już dawno minęły. Zarówno wyroby spirytusowe jak i rafineryjne są w ciągłej sprzedaży i można tankować bez reglamentacji.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Targi Kielce
„Motoryzacyjna jesień” pełna atrakcji

Kieleckie targi poświęcone częściom i akcesoriom samochodowym oraz oponom zostaną w tym roku wzbogacone o kolejne wystawy I tak wraz z APAE i RTE w październiku zadebiutują Targi Polska Pomoc Drogowa HOL-EXPO oraz Salon Turbo-Expo.

miniaturka

Frankfurckie nowości Delphi

Delphi Product & Service Solutions przedstawi na targach Automechanika we Frankfurcie pełen wachlarz produktów, programów i usług – zapowiadają przedstawiciele firmy.

miniaturka

Jaki papier na filtr

Jedną z podstawowych spraw przy opracowywaniu filtrów mających skutecznie chronić silnik przed zanieczyszczeniami jest dobór odpowiedniego materiału filtracyjnego. W przypadku filtrów powietrza i oleju jest to głównie specjalny papier nasączony żywicami.

miniaturka

Master Mechanik edukuje

Nowa formuła konkursu Master Mechanik, organizowanego przez Inter Cars, została przyjęta z dużym zainteresowaniem przez warsztatowców – w ciągu pierwszych trzech dni na platformie zalogowało się ponad 800 osób.

miniaturka

Nowa wersja portalu F-M Campus

Federal-Mogul Motorparts uruchomił nową wersję portalu techniczno-szkoleniowego F-M Campus z modułem interaktywnych szkoleń.

miniaturka

Jak zalegalizować instalację LPG

Przystosowanie samochodu do zasilania gazem nie kończy się w warsztacie, który montuje instalacje. Niezbędne jest również dopełnienie formalności umożliwiających legalne poruszanie się pojazdem z instalacją LPG/CNG po ulicach.

miniaturka

Kolejne testy w Zakroczymiu

W Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu) odbywają się kolejne testy zainstalowanej automatyki i systemów informatycznych. Tym razem próby dotyczą przenośników transportujących towar do magazynów oraz na sortery i do wysyłki.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info